به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” ارتش روسیه بامداد امروز با ۱۲ فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ مواضع نیروهای اوکراینی در شهرهای کیف و دنیپروپتروفسک را مورد حمله قرار داد.

ارتش روسیه بامداد امروز ۸ فروردین ماه، با دستکم ۱۲ فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ مواضع نیروهای اوکراینی در استان‌های کیف و دنیپروپتروفسک را مورد حمله قرار داد.

طبق اطلاعات فرماندهی نیروی هوایی ارتش اوکراین، این حمله از جهت شمال و جنوب شرق اوکراین انجام گرفت و پدافند هوایی ارتش اوکراین موفق به انهدام ۱۲ فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ و یک فروند پهپاد گرانات ۴ شده است.
علیرغم این ادعا در ویدیوهای منتشر شده انهدام یک فروند پهپاد در آسمان کیف مشاهده می‌شود و ویدیوهای دیگر لحظه اصابت چهار پهپاد در کیف و دو پهپاد را در شهر دنیپرو نمایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: دانش نظامی: پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶

طبق گزارش رسانه‌های اوکراینی، اصابت یکی از پهپادها در شهر دنیپرو منجر به آتش سوزی گسترده‌ای در یک کارخانه شد. این آتش سوزی مساحتی حدود چهار هزار مترمربع را دربرگرفت و در نهایت آتش نشانان اوکراینی موفق به مهار آن شدند.

این حمله را می‌توان ششمین عملیات گسترده ارتش روسیه علیه اوکراین در سال ۲۰۲۳ میلادی به حساب آورد. لازم به ذکر است که ارتش روسیه در ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ نیز با چند فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ مواضع نیروهای اوکراینی در شهر دنیپرو و شهرک کوستیانتینیوکا را مورد حمله قرار داده بود که از آن به عنوان مهیب ترین انفجار در استان دنیپروپتروفسک یاد شده بود.

بیشتر بخوانید:
انفجار و آتش سوزی سنگین در دنیپروپتروفسک (ویدیو)
هجوم گسترده موشکی و پهپادی ارتش روسیه به شهرهای اوکراین + ویدیو

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
لحظه اصابت پهپاد شاهد ۱۳۶ در دنیپروپتروفسک
لحظه اصابت پهپاد شاهد ۱۳۶ در کیف
لحظه اصابت پهپاد شاهد ۱۳۶ در کیف
لحظه اصابت پهپاد شاهد ۱۳۶ در کیف
لحظه انهدام یکی از پهپادهای شاهد ۱۳۶ توسط پدافند ارتش اوکراین در کیف

در جریان مقابله ارتش اوکراین با عملیات پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۶ روسیه، یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ اوکراینی نیز ساقط و خلبان آن سرگرد دنیس کیریلیوک کشته شد.

طبق اطلاعات رسانه‌های اوکراینی، این جنگنده برای رهگیری و سرنگونی پهپادهای شاهد ۱۳۶ از پایگاه هوایی میرگرود در استان پولتاوا به پرواز درآمد اما در جریان این عملیات سرنگون شد. علت دقیق سرنگونی این جنگنده تا این لحظه مشخص نشده است. برخی منابع اوکراینی عامل سرنگونی جنگنده سوخو ۲۷ اوکراینی را برخورد با یک پهپاد شاهد ۱۳۶ عنوان کرده و برخی دیگر می‌گویند این جنگنده توسط یک جنگنده سوخو ۳۵ روسی هدف قرار گرفته است. برخی دیگر نیز می‌گویند که پدافند ارتش اوکراین به اشتباه این جنگنده را ساقط کرده است.

در مجموع می‌توان گفت که این جنگنده نیز همانند دو فروند جنگنده میگ ۲۹ قبلی، جزء تلفات نیروی هوایی ارتش اوکراین در مقابله با پهپادهای شاهد ۱۳۶ به شمار می‌روند و پهپاد شاهد ۱۳۶ با سرنگونی سه فروند جنگنده اوکراینی در این مورد رکورددار است.

بیشتر بخوانید: میگ-۲۹ ارتش اوکراین در حین شکار پهپاد شاهد-۱۳۶ سرنگون شد!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.