به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” فاضل مصطفی، نماینده سه دوره مجلس ملی آذربایجان و معاون کمیسیون فرهنگی، شامگاه سه‌شنبه هشتم فروردین (۲۸مارس) مقابل خانه اش در رایون صابونچی شهر باکو هدف تیراندازی قرار گرفت. دو گلوله به فاضل مصطفی اصابت کرده و در حال حاضر برای درمان به بیمارستان منتقل شده است.

در پی این حادثه، شبکه‌های تلویزیونی جمهوری آذربایجان برنامه های عادی خود را قطع کردند و از مقابل بیمارستان پخش زنده خبری به راه انداخته اند. جمعی از فعالان سیاسی و نمایندگان حامی سیاست‌های حکومت خانوادگی علیف نیز در مقابل بیمارستان مشغول مصاحبه های حماسی هستند.

بنابر گزارش تلویزیون آذ.تی.وی، الچین ممد اف معاون اول دادستان کل آذربایجان و نیروهای پلیس به محل تیراندازی رفته اند و هنوز عامل تیراندازی بازداشت نشده است.

همچنین نیروهای حفاظت مجلس به بیمارستان رفته اند و این مرکز درمانی در محاصره امنیتی قرار دارد

قدرت حسینقلی اف نماینده مجلس درباره حادثه گفته است: “زمانی که فاضل مصطفی از خودرو پیاده می‌شده با تفنگ کلاشنیکف به او تیراندازی کرده‌اند و دو گلوله به شانه و زانوی فاضل مصطفی اصابت کرده است. گلوله از شانه او خارج شده و بقیه گلوله ها به درب ماشین خورده و پزشکان پس از عمل جراحی اعلام کرده‌اند حال عمومی وی خوب است اما اجازه ملاقات نمی‌دهند.”

قدرت حسینقلی اف نماینده مجلس ملی آذربایجان

قنیره پاشایوا درباره این موضوع به آذ.تی.وی گفته است: “عاملان تیراندازی و کسانی که دستور این کار را داده اند می‌خواهند پیامی را به ما بدهند. آنها باید بدانند که این تیراندازی به نماینده برگزیده مردم در واقع حمله به مجلس و دولت آذربایجان است و پاسخ چند برابری آن را دریافت می‌کنند.”

ساعتی پس از عمل جراحی فاضل مصطفی با آمبولانس از مرکز درمانی شماره یک به یک بیمارستان دیگر منتقل شده که در نوع خود پرسش برانگیز است. چرا بیمار زخمی پس از عمل جراحی فورا به مکان دیگری فرستاده می‌شود؟

انتقال فاضل مصطفی از مرکز درمانی شماره یک باکو به بیمارستان دیگر

فاضل مصطفی کیست؟

فاضل غضنفر اوغلو وزیری معروف به فاضل مصطفی، ۵۷ ساله و در نخجوان متولد شده است. وی با گرایش پان‌ترکی و میسیونری نورچی در آذربایجان معروف است و به عنوان یکی از چهره های سیاسی ضد شیعه دوازده امامی و ضد ایرانی این کشور شناخته می‌شود. وی با این گرایشات پیش از به عنوان معاون کمیسیون امور اتحادیه های اجتماعی و سازمان‌های دینی مجلس مشغول به کار بوده و از مخالفان سرسخت برپایی مراسم عزاداری محرم و عاشورا در آذربایجان به شمار می‌رود. فاضل مصطفی هم اکنون معاون کمیسیون فرهنگی مجلس آذربایجان است.

اظهارات ضد ایرانی و ضد گروه‌های اسلام‌گرا توسط فاضل مصطفی در مجلس

منتظر قلع و قمع اسلامگرایان باشید!

این حادثه بسیار مشکوک است و با توجه به اتفاقاتی که در منطقه قفقاز در حال روی دادن است و همچنین با توجه دشمنی دولت باکو نسبت به ایران، “شاید” این تیراندازی مشکوک به یک نماینده “ضد شیعه و ضد ایرانی” یک رویداد برنامه‌ریزی شده برای وخیم‌تر کردن اوضاع و یا جهت استفاده سیاسی دیگر باشد…
نحوه تیراندازی به شکلی بوده که گلوله‌های کالیبر هفت و شش دهم میلی متری اسلحه کلاشینکف آسیب جدی به او وارد نکرده است.

محل حادثه تیراندازی در باکو

اکنون یک شو تبلیغاتی در مقابل بیمارستان محل بستری وی به راه افتاده و رسانه ها از نمایش تصاویر نماینده زخمی خودداری می‌کنند.

احتمالا تا آخر این هفته و اویل هفته آینده فهرستی از اسلامگرایان و ایران‌دوستان به عنوان مظنون حمله توسط دولت باکو منتشر می‌شود و قلع و قمع فعالان دینی در این کشور با شدت هر چه بیشتر به راه خواهد افتاد. اسلامگرایی مساوی با تروریسم تلقی می‌شود، به ایران تهمت می‌زنند و ادعا خواهند کرد که جمهوری اسلامی ایران، پول، سلاح و دستور حمله برای انجام حملات تروریستی را صادر کرده است!

جالب است بدانید، این حمله در زمانی انجام می‌شود که عاملان حمله تروریستی به زیارتگاه شاهچراغ شیراز محاکمه می‌شوند و شهروند جمهوری آذربایجانی که هماهنگ کننده عملیات تروریستی شاهچراغ بود نیز در میان افراد تحت محاکمه حضور دارد. از این رو، “شاید” بار دیگر می‌توان مدعی شد که این رویداد برای انحراف افکار عمومی و مظلوم‌نمایی پس از تیراندازی در سفارتخانه آذربایجان در باکو طراحی شده است.

همچنین یکی دیگر از اهداف این تیراندازی می‌تواند تلاشی برای کاهش سطح روابط باکو با تهران باشد. آذربایجان در این حالت ممکن است تبلیغات پروپاگاندایی شدید و جدیدتری را راه اندازی کند و بگوید که ما پس از حمله به سفارتخانه‌مان در تهران، اکنون درون پایتخت خود نیز هدف حمله ایران قرار گرفته‌ایم!

همزمانی حمله باکو و فشار لابی باکو در تهران

در نهایت ذکر این نکته نیز ضروری به‌نظر می‌رسد: جدای از این مسئله که هویت عامل یا عاملین این حمله چه کسانی هستند، احتمالا شاهد استفاده دولت باکو از این روند به عنوان ابزار فشار علیه دولت جمهوری اسلامی ایران در موضوع کریدور زنگه زور باشیم. دولت باکو سخت به دنبال دستاویزی است تا ایران مانع از ایجاد کریدور زنگه زور در خاک ارمنستان نشود.
پیش از این حمله و در روزهای اخیر نیز شاهد هستیم که چند تن از چهره‌های درجه چندم لابی باکو در ایران خواستار نرمش در مقابل خواسته‌های دولت باکو شده بودند.

بیشتر بخوانید: ماله کشی عجیب نماینده پیشین مجلس برای الهام علی‌اف

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. ایران متحد چهارشنبه, ۹ فروردین, ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۵

  باسلام،بعنوان یک آذری دورگه ازتبریزهمیشه قهرمان عرض مینمایم،چه این کافرحربی لعین بعنوان دشمن اهل البیت پیامبراکرم(ص)، اهل تشیع،دوست داران وپیروان اهل البیت(س)بنام فاضل مصطفی خائن به دین وملت آذربایجان،موردحمله قرارگرفته باشد وچه قرارنگرفته باشد،به حکم عقل سلیم دینی وهمانطورکه مؤلف محترم عنوان نمودند،بایدبسیارزیرک،هوشیار،صبور وپرتلاش بودودرمقابله باطرحهای شیطانی آنها،صهیونیزم ودیگراربابان مقامات نادان جمهوری‌آذربایجان با برنامه واقدامات هوشمند،هماهنگ والبته قاطع برخوردنمودو به لابیهای حامی نرمش ذلیلانه درمقابل دشمنان ارجمله آذربایجان،ضمن هشدارجدی،بساطشان راهم جدی بایدجمع نمود.ملت ومسؤولین ایران قدرقدرت اسلامی بایدباسناخت حقیقی وواقعی اوضاع وشرایط زاخلی وخارجی ضمن حفظ وتقویت اتحادداخلی،امّابایدوحتماًباتوکل ومدزالهی بعنوان یک خداپرست،خداشناس،خدادوست،پیرودین ومذهب وپیروان وعاشقان‌پیامبراکرم(ص)و اهل البیت(س) صبورانه،معرفت،وفاداری،جانفدایی،شجاعت واطاعت محض خودرا بعنوان یک شهیدزنده درکسب رضایت پروردگارباوفاوبهترین ونزدیکترین دوست وحامی فرزندان حضرت آدم(ع) ازیکدیگرسبقت گرفته ودرراه صلح وهم جنگ جزو بهترین هاباشند.باتشکر

  پاسخ
 2. سورنا چهارشنبه, ۹ فروردین, ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳

  بالا بری پایین بیای آذربایجان شمالی و نخجوان تکه ای از خاک ایرانه و به مام وطن بازخواهد گشت.

  پاسخ
 3. علی جلالی فر چهارشنبه, ۹ فروردین, ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰

  من متعجبم ازیک نماینده مجلس ملی کشور آذربایجان شما اسلام را نشنا ختید متاسفانه قرآن را هم نخواندید چرا اگر به قرآن کریم مراجعه می‌کردید دردوره الانفال آیه ۴۰ درمورد وجوب خمس است من یکم رد را اشاره کردم و آقا آیت الله ها از خودشان در نیاوردند احادیث پیامبررا نخواندید مکرر درمورد وجوب خمس سفارش فرمودند جای بس تاسف است شما که متخصص اسلام نیستید حداقل بایک عالم اسلام شناس صحبت کنید حرف چرندیات وتحریف مطالب اسلام نکنید واما ترور کار خود دولت است برای اینکه تعدادی از آگاهان به مسائل کشوررا بجرم مظنون بازداشت کنند آقای محترم باملتتان بجرم شیعه بودن نجنگید والله دودش به چشم خودتان می‌رود بخاطر یهود مسلمان نکشید بجای نمی رسید وحکومت علی اف انشاالله تمام شده

  پاسخ
 4. amir چهارشنبه, ۹ فروردین, ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۴

  سلام و خسته نباشید به تمام دوستان و همکاران در سایت تحولات جهان اسلام واحسنت به شما در باره این روشنگری از توطئه دولت فاسد علیف
  ((((پیش از این حمله و در روزهای اخیر نیز شاهد هستیم که چند تن از چهره‌های درجه چندم لابی باکو در ایران خواستار نرمش در مقابل خواسته‌های دولت باکو شده بودند)))
  کاش مسئولان از خواب غفلت بییدار میشدند ولی مال حرامی که تو شکم برخی مسئولانه اجازه نمیده حرف حق رو بزنند یا حرف حق رو بشنوند.
  تشکر از تمام کسانی که در این سایت زحمت میشکند

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.