سرنگونی سومین جنگنده اوکراینی در نبرد با شاهد-۱۳۶ روسی!

چهارشنبه 9 فروردین 1402 - 16:47
https://iswnews.com/?p=91068

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در جریان عملیات اخیر پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۶ روسیه در اوکراین، یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ ساقط و خلبان آن کشته شد.

در جریان عملیات پهپادی ارتش روسیه در ۸ فروردین ماه، که با چندین فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ (گیران-۲) علیه مواضع اوکراین در استان‌های کیف و دنیپروپتروفسک انجام گرفت، یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ ساقط و سرگرد دنیس کیریلیوک، خلبان آن کشته شد.

طبق اطلاعات رسانه‌های اوکراینی، این جنگنده برای رهگیری و سرنگونی پهپادهای شاهد ۱۳۶ از پایگاه هوایی میرگرود در استان پولتاوا به پرواز درآمد اما در جریان این عملیات سرنگون شد. علت دقیق سرنگونی این جنگنده تا این لحظه مشخص نشده است. برخی منابع اوکراینی عامل سرنگونی جنگنده سوخو ۲۷ اوکراینی را برخورد با یک پهپاد شاهد ۱۳۶ عنوان کرده و برخی دیگر می‌گویند این جنگنده توسط یک جنگنده سوخو ۳۵ روسی هدف قرار گرفته است. برخی دیگر نیز می‌گویند که پدافند ارتش اوکراین به اشتباه این جنگنده را ساقط کرده است.

این اولین بار نیست که جنگنده های اوکراینی در تلاش برای سرنگونی پهپادهای شاهد-۱۳۶ منهدم می شوند. در ۲۰ مهر ۱۴۰۱ یک جت جنگنده میگ ۲۹ اوکراینی هنگام تلاش برای رهگیری و شکار پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ بر فراز منطقه وینیتسیا سقوط کرد. در مورد دوم، در ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۱ در جریان رویارویی سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین با پهپادهای انتحاری شاهد-۱۳۶، یک فروند جنگنده میگ-۲۹ اوکراینی به اشتباه توسط سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین در مرز مولداوی مورد حمله قرار گرفت و سرنگون شد.

در مجموع می‌توان گفت که جنگنده سوخو ۲۷ نیز همانند دو فروند جنگنده میگ ۲۹ قبلی، جزء تلفات نیروی هوایی ارتش اوکراین در مقابله با پهپادهای شاهد ۱۳۶ به شمار می‌روند و پهپاد شاهد ۱۳۶ با سرنگونی سه فروند جنگنده اوکراینی در این مورد در جهان رکورددار است!

بیشتر بخوانید:
میگ-۲۹ ارتش اوکراین در حین شکار پهپاد شاهد-۱۳۶ سرنگون شد!
شاهد ۱۳۶ دومین جنگنده اوکراینی را به سقوط کشاند

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام