به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” عناصر گروه تروریستی داعش در طول یک ماه گذشته ۳۷ عملیات را در مناطق شمال شرق نیجریه و شمال کامرون انجام دادند.

عناصر داعش در طول یک ماه گذشته ۳۷ عملیات را در مناطق شمال شرقی نیجریه به ویژه در ایالت برنو و به صورت محدود در مناطق شمالی کامرون انجام دادند. این عملیات‌ها به ترتیب فراوانی شامل استفاده از بمب جاده‌ای، حمله مسلحانه و درگیری مستقیم به ویژه حمله به مراکز ایست‌بازرسی ارتش و شلیک گلوله‌های خمپاره به سمت مواضع ارتش نیجریه می‌شود. کشتن ۳۵ تن از شبه نظامیان محلی که با ارتش کار می‌کردند در نزدیکی مواضع داعش از خونین ترین عملیات‌های داعش در این بازه زمانی می‌باشد.

در زیر به جزئیات تحرکات داعش در یک ماه اخیر می‌پردازیم:

عناصر داعش در روز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه یک بمب جاده‌ای را در شهرک گونری واقع در منطقه یوبی در شمال شرق نیجریه بر سر راه گشتی پیاده ارتش نیجریه منفجر کردند. این انفجار باعث کشته و زخمی شدن چند تن از نیروهای ارتش نیجریه شد. عناصر داعش همچنین در همین شهرک یک بمب دیگر را بر سر راه خودروی ارتش نیجریه منفجر کردند که موجب کشته و زخمی سرنشینان آن شد.

– عناصر داعش در ۱۰ اسفند ماه، بمب جاده‌ای دیگری را بر سر راه یک خودروی گشتی ارتش نیجریه بر سر راه دامبوا و مایدوگوری در برنو منفجر کرده و دو تن از نیروهای ارتش نیجریه را کشته و چند تن دیگر را زخمی کردند.

– عناصر داعش در ۱۰ اسفند ماه، به یک ایست بازرسی ارتش نیجریه در شهرک بوراتی در برنو حمله کرده و چهار قبضه کلاشنیکف را به غنیمت بردند.

– تروریست‌های داعش در پنجمین عملیات خود در روز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه، به خانه دو تن از نیروهای محلی تحت حمایت ارتش در شهرک ولگو در برنو حمله کرده و آنها را کشتند.

– عناصر تروریست داعش در روز جمعه ۱۲ اسفند ماه یک بمب جاده‌ای را در شهرک بولابولین در منطقه برنو واقع در شمال شرق نیجریه بر سر راه خودروی گشتی ارتش نیجریه منفجر کردند و در همان مکان دو بمب دیگر را بر سر راه یکی گشتی پیاده ارتش نیجریه منفجر کردند که باعث کشته شدن دو تن و زخمی شدن چند تن دیگر از آنها شد.

– عناصر داعش در روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه، با گشتی ارتش نیجریه که قصد حمله به مواضع دواعش را در شهرک بانکی در ایالت برنو داشتند، درگیر شده و پنج تن از نیروهای ارتش را کشته و چند تن دیگر را زخمی کردند.

– دواعش در روز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه، به محل تجمع نیروهای محلی تحت حمایت ارتش نیجریه در شهرک مونگونو در برنو حمله کرده و دو تن را کشتند.

– افراد داعش در روز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماه، سه بمب جاده‌ای بر سر راه گشتی‌های ارتش نیجریه بر سر راه مایدوگوری و دامبوا در منطقه برنو منفجر کرده و چند تن از نیروهای ارتش نیجریه را کشته و زخمی کردند.

– عناصر داعش در ۱۷ اسفند ماه، به یک مقر پلیس نیجریه در شهرک ماگومیری در برنو حمله کرده و یک نیروی پلیس نیجریه را کشتند.

– تروریست‌های داعش در ۱۷ اسفند ماه، به تجمع نیروهای محلی تحت حمایت ارتش نیجریه در روستای موکدولو در شمال شهرک دیکوا در منطقه برنو حمله کرده و ۳۵ تن از آنها را که در نزدیک اماکن تمرکز عناصر داعش زندگی می‌کردند و به ادعای داعش برای ارتش از داعش جاسوسی می‌کردند، را به قتل رساندند.

– دواعش در روز جمعه ۱۹ اسفند ماه، به یک ایست بازرسی ارتش نیجریه در شهرک مافا در برنو حمله کرده و پس از درگیری با نیروهای ارتش نیجریه یک قبضه کلاشنیکف را به غنیمت بردند.

– عناصر داعش در روز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه، دو جاسوس ارتش نیجریه را در منطقه البحریه (دریاچه) در برنو دستگیر کرده و کشتند.

– عناصر داعش در ۲۳ اسفند ماه، پایگاه ارتش نیجریه را در شهرک گونری در منطقه یوبی با چهار گلوله خمپاره مورد هدف قرار دادند.

– تروریست‌های داعش در روز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه، به پایگاه ارتش کامرون در شهرک گاساما در منطقه ماروا حمله کردند.

– عناصر داعش در روز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه، یک بمب جاده‌ای بزرگ را بر سر راه گشتی ارتش نیجریه در نزدیکی شهرک بانکی در برنو منفجر کرده و ۶ تن از نیروهای ارتش را کشته و ۴ تن دیگر را زخمی کردند.

– تروریست‌ها در روز جمعه ۲۶ اسفند ماه، به ایست بازرسی ارتش نیجریه در شهرک نگالا در برنو حمله کرده و یک تن را کشتند.

– دواعش در روز شنبه ۲۷ اسفند ماه، به ایست بازرسی ارتش نیجریه در شهرک دیکوا در برنو حمله کرده و یک قبضه کلاشنیکف به غنیمت بردند.

– عناصر داعش در روز شنبه ۲۷ اسفند ماه، پایگاه ارتش نیجریه در شهرک دامبوا در برنو را با سه گلوله خمپاره مورد هدف قرار دادند.

– عناصر داعش در روز شنبه ۲۷ اسفند ماه، همچنین یک بمب جاده‌ای را در راه گشتی ارتش نیجریه در نزدیکی شهرک بونی‌یادی در منطقه یوبی منفجر کردند و سرنشینان آن را کشته و زخمی کردند.

– عناصر داعش همچنین در روز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه، بمب جاده‌ای دیگری را در راه خودروی گشتی دیگری در بونی‌یادی واقع در یوبی منفجر کردند و خودرو را از کار انداختند.

– در روز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه، عناصر داعش با سه گلوله خمپاره پایگاه دیگری را در شهرک لومانی در برنو مورد هدف قرار دادند.

– عناصر داعش در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ماه، یک بمب جاده‌ای را بر سر راه خودروی ارتش نیجریه در شهرک مالم‌فتوری در برنو منفجر کرده و سرنشینان خودرور را کشته و زخمی کردند.

– تروریست‌ها همچنین در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ماه، بمب جاده‌ای دیگری را بر سر راه گشتی پیاده ارتش نیجریه در مالم‌فتوری منفجر کرده و چند تن از نیروهای ارتش نیجریه را کشته و زخمی کردند.

– عناصر داعش در روز سه‌شنبه ۱ فروردین ماه، یک بمب جاده‌ای بر سر راه خودروی ارتش کامرون بر سر راه بین دو شهرک کولوفاتا و امشید در شمال کامرون منفجر کردند و ۱۰ تن از نیروهای ارتش کامرون را کشته و زخمی کردند.

– دواعش در روز چهارشنبه ۲ فروردین ماه، به مقر پلیس نیجریه در شهرک گاگیرام در برنو حمله کردند.

– تروریست‌ها در روز پنجشنبه ۳ فروردین ماه، دو بمب دیگر را بر سر راه خودروی گشتی و نظامیان پیاده ارتش نیجریه را بر سر راه بین دو شهرک سابون‌گاری و واجیروکو در برنو منفجر کرده که موجب کشته و زخمی شدن سرنشینان خودرو و کشته شدن یک تن دیگر شد.

– دواعش در ۳ فروردین ماه، پادگان ارتش را در شهرک واجیروکو مورد هدف سه گلوله خمپاره قرار دادند.

– افراد داعش در روز جمعه ۴ فروردین ماه، به یک ایست بازرسی نیروهای محلی وابسته به ارتش نیجریه در شهرک منگونو در برنو حمله کردند.

– عناصر داعش در روز شنبه ۵ فروردین ماه، به یک ایست بازرسی ارتش نیجریه در شهرک کاوری در برنو حمله کردند.

– دواعش همچنین در روز یکشنبه ۶ فروردین ماه، به یک ایست بازرسی دیگر در شهرک یامتاگی در برنو حمله کرده و دو تن از نیروهای ارتش را به قتل رساندند.

– افراد داعش در روز دوشنبه ۷ فروردین ماه، به یک ایست بازرسی متعلق به ارتش نیجریه در نزدیکی شهرک دیکوا در برنو حمله کردند.

– تروریست‌ها در روز سه‌شنبه ۸ فروردین ماه، یک بمب جاده‌ای بر سر راه گشتی ارتش نیجریه در نزدیکی شهرک دیکوا در برنو منفجر کردند.

– عناصر داعش در روز چهارشنبه ۹ فروردین ماه، کمینی را علیه گشتی ارتش نیجریه در راه بین شهرک مافا و آجیری در منطقه برنو اجرا کرده و یک بمب جاده‌ای نیز بر سر راه این گشتی منفجر کردند.

– دواعش در روز چهارشنبه ۹ فروردین ماه، دو بمب جاده‌ای بر سر راه گشتی ارتش نیجریه در نزدیکی شهرک بولابولین در برنو منفجر کردند که به کشته و زخمی شدن سرنشینان آن انجامید.

– عناصر داعش در ۹ فروردین ماه، به پایگاه ارتش نیجریه در شهرک آجیری در برنو حمله کردند.

– دواعش در همان روز دو مسیحی را در شهرک گولاک در منطقه اداماوا اسیر کرده و به قتل رساندند.

– تروریست‌ها در روز پنجشنبه ۱۰ فروردین ماه، با گشتی ارتش کامرون در نزدیکی شهرک فوتوکول در منطقه ماروا واقع در شمال کامرون درگیر شده و یکی از نیروهای ارتش کامرون را کشتند.

لازم به ذکر است که استفاده از بمب جاده‌ای در راه گشتی‌های پیاده و خودروهای نظامی در مقایسه با عراق و سوریه به طور جدی‌تری در دستور کار عناصر داعش در نیجریه قرار گرفته است. به نظر می‌رسد روی آوردن به بمب جاده‌ای و هدف قرار دادن شبه نظامیان محلی که برای ارتش جاسوسی می‌کنند نشان دهنده خواست داعش برای حفظ عناصر و مناطق تحت سیطره خود در منطقه و به گونه‌ای نشان دهنده نزدیک شدن عناصر ولایت غرب آفریقای داعش به الگوی تحرکات داعش در عراق می‌باشد. ضمنا استفاده ترکیبی از بمب جاده‌ای علیه خودروها و نیروهای پیاده به صورت تأخیری یکی از شاخصه‌های علمیات‌های تروریست‌های داعش در یک ماه اخیر در شمال شرق نیجریه می‌باشد.
در این گزارش از اطلاعات منابع خبری داعش استفاده شده و میزان تلفات داعش در این گزارش درج نشده است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.