به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نخست وزیر عراق در مصاحبه با شبکه الجزیره با غیرقانونی دانستن فعالیت گروه‌های مسلح مخالف ایران در عراق تاکید کرد که بغداد اجازه نمی‌دهد که از خاکش برای تهدید همسایگان استفاده شود.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در گفتگوی تفصیلی با برنامه “المقابله” شبکه الجزیره به سوالات مختلفی در خصوص مسائل داخلی و خارجی عراق پاسخ داد.

السودانی در پاسخ به سوالی در خصوص روابط بغداد و تهران، ایران را کشوری همسایه دانست و گفت که این کشور پس از سال ۲۰۰۳ از روند سیاسی عراق حمایت کرده و روابطش با همه طیف‌های عراقی خوب است. وی وجود هرگونه مداخله ایرانی‌ها در مراحل تشکیل دولت و مذاکرات آن را تکذیب کرد و در عین حال تاکید کرد که اساسا دخالت ایران غیرقابل قبول است و عراق نمی‌خواهد عرصه تسویه حساب‌ها باشد.

نخست وزیر عراق در خصوص حضور گروه‌های مسلح مخالف ایران در خاک عراق، هرچند که از عبارت احزاب اپوزیسیون ایرانی در توصیف آن‌ها استفاده کرد اما گفت که این طرف‌ها سال‌هاست که به عنوان پناهنده در عراق حضور دارند اما حضور آن‌ها به عنوان افراد مسلح دارای اردوگاه نظامی و تحت آموزش نظامی یا ورودشان به خاک ایران و انجام اقدامات مسلحانه، طبق نص قانون اساسی عراق کاملا مردود است.

او تاکید کرد اینکه این گروه‌ها برای انجام عملیات مسلحانه وارد خاک ایران شوند، سپس به خاک عراق بازگردند، مشکل‌ساز است زیرا اولا، قانون اساسی عراق اجازه انجام اقدامات خصمانه علیه کشور‌های همسایه از خاک عراق را نمی‌دهد و دوما، ما باید امنیت مرز‌های خود را تأمین کنیم و معقول نیست مرز‌های عراق برای انجام عملیات علیه کشور‌های همسایه باز باشد. این مسئله موجب می‌شود ایران در مقام پاسخ، علیه اردوگاه‌های نظامی در داخل خاک عراق عملیات انجام دهد. حمله به هر کشوری غیرقابل قبول است و ما اجازه استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه را نمی‌دهیم، این امر منطبق بر قانون اساسی و یک تکلیف اخلاقی است و برای ما این امر کاملا جا افتاده است.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که در حال حاضر، نیروی نظامی عراق در سطح بالایی از آمادگی و توانایی برای تامین امنیت در تمام نقاط عراق قرار دارد و این کشور دیگر نیازی به حضور نیروهای رزمی خارجی ندارد. البته در سطح مسائل امنیتی و آموزشی و تبادل اطلاعات همچنان به این همکاری‌ها نیاز دارد و بغداد در تلاش است که این امر را در قالب همکاری‌های دوجانبه سازماندهی کند.

بخشی از مصاحبه نخست وزیر عراق با شبکه الجزیره
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. علی اس اس پنجشنبه, ۱۷ فروردین, ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷

    یه سوال پس ترکیه این وسط چیشد ترکیه نیرو پایگاه ساخته داخل خاک عراق اون چیه اون کشکه یا ماست

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.