به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” وزرای امور خارجه ایران و عربستان سعودی صبح امروز در پکن، پایتخت چین با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان، وزرای امور خارجه ایران و عربستان سعودی صبح امروز ۱۷ فروردین ماه، در شهر پکن، پایتخت چین دیدار و گفت‌وگو کردند. طرفین در این دیدار با تاکید بر از سرگیری رسمی روابط دوجانبه، درباره گام های اجرایی بازگشایی سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها و سایر مسائل مابین دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

وزرای خارجه دو کشور علاوه بر این دیدار، بیانیه مشترکی را امضا کردند که متن آن به شرح زیر است:

“در سایه مفاد بیانیه سه جانبه مشترک جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، و جمهوری خلق چین مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ (۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی) در رابطه با از سرگیری روابط میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران و همچنین در چارچوب هماهنگی میان دو کشور در رابطه با اقدامات لازم جهت از سرگیری فعالیت دیپلماتیک و کنسولی بین دو کشور، گفتوگوهایی در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۲ برابر با  ۱۵ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری مصادف با ۶ آپریل ۲۰۲۳ میلادی در شهر پکن میان جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جناب آقای امیر فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی صورت گرفت.
دو طرف طی این گفت وگوها بر اهمیت پیگیری اجرای توافق پکن و فعال سازی آن به نحوی که اعتماد متقابل و زمینه های همکاری را گسترش دهد و به ایجاد امنیت، ثبات و شکوفایی منطقه کمک نماید، تأکید کردند.
دو طرف بر اهمیت گفت‌وگو در مورد  راههای گسترش روابط دو جانبه و فعال سازی موافقتنامه همکاری های امنیتی بین دو کشور که در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۸۰ (۱۴۲۲.۱.۲۲ مصادف با ۲۰۰۱.۴.۱۷) و موافقتنامه عمومی همکاری در زمینه اقتصاد، تجارت، سرمایه گذاری، فناوری، علوم، فرهنگ، ورزش و جوانان که در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۷۷ (۱۴۱۹.۲.۲ مصادف با ۱۹۹۸.۵.۲۷) به امضا رسیده است، تاکید کردند.
دو طرف توافق کردند نمایندگی های دو کشور طی زمان مورد توافق، بازگشایی شود و اقدامات لازم را برای گشایش سفارتخانه‌های دو کشور در ریاض و تهران و سرکنسولگری‌های این دو کشور در جده و مشهد صورت دهند.
دو طرف توافق نمودند هماهنگی های لازم را میان هیئت های فنی برای بررسی راه های گسترش همکاری میان دو کشور از جمله از سرگیری پروازها و سفرهای متقابل هیئت های رسمی و بخش خصوصی، تسهیل اعطای روادید برای شهروندان دو کشور از جمله روادید عمره ادامه دهند.
دو طرف با عنایت به برخورداری از منابع طبیعی و توانمندی های اقتصادی و فرصت های فراوان که برای تحقق منافع مشترک دو ملت برادر وجود دارند، دیدارهای مشورتی و گفتگو را پیرامون راه های همکاری برای تحقق هرچه بیشتر چشم اندازهای مثبت در روابط افزایش می دهند.
دو طرف بر آمادگی خود در راستای از بین بردن همه موانعی که پیش روی گسترش همکاری بین دو کشور است تاکید کردند.
دو طرف توافق کردند همکاری خود را در هر زمینه ای که می‌تواند امنیت و ثبات منطقه را تامین نماید و منافع ملت ها و کشورهای آن را محقق کند، گسترش دهند.”

در پایان این نشست دو طرف از دولت چین به خاطر میزبانی این نشست، و از کشور سوئیس به خاطر تلاش های بعمل آمده برای حفاظت منافع عربستان و ایران تشکر کردند. همچنین بن فرحان از همتای ایرانی خود برای سفر به عربستان سعودی و برگزاری نشست دو جانبه در ریاض دعوت به عمل آورد. امیرعبداللهیان نیز از این دعوت استقبال و از وزیر خارجه سعودی برای سفر متقابل به ایران و برگزاری نشست دو جانبه در تهران دعوت به عمل آورد و وزیر امور خارجه عربستان سعودی از این دعوت استقبال کرد. امیرعبداللهیان در جریان این سفر، دیدار و گفت‌وگوی دوجانبه ای نیز با چین گانگ، وزیر خارجه چین خواهد داشت.

دیدار مقامات ایران و عربستان سعودی در سطح وزاری خارجه در امتداد توافق پیشین دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مساعد بن محمد العیبان، مشاور امنیت ملی عربستان سعودی درباره از سرگیری روابط دو کشور انجام گرفت. این دیدار نشانگر احیای روابط سیاسی ایران و عربستان است و پس از بازگشایی اماکن دیپلماتیک، انتظار می‌رود روابط دو کشور در سطح مسائل منطقه‌ای و روابط اقتصادی دنبال شود.

بیشتر بخوانید: صلح در چین؛ جزئیات فاش نشده توافق ایران و عربستان چیست؟

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.