آشوب در هرات؛ درگیری داخلی طالبان یا حمله به مخفیگاه داعش؟

پنجشنبه 17 فروردین 1402 - 15:57
https://iswnews.com/?p=91591

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اثر درگیری مسلحانه طالبان با افراد ناشناس در شهر هرات ۱۳ نفر از نیروهای طرفین کشته شدند.

در پی درگیری مسلحین طالبان با افراد ناشناس در محله های عرب ها و سرک فرقه واقع در منطقه نهم و یازدهم شهر هرات، دستکم ۱۳ نفر از مسلحین دو طرف کشته شدند.

طبق گزارش رسانه های محلی، این درگیری بین ملا داود و ملا رازق از فرماندهان طالبان زون غرب با مسلحین تحت امر مولوی عبدالغفور، رئیس اداره اطلاعات طالبان در هرات رخ داده و در نتیجه آن ۱۳ نفر از مسلحین طالبان کشته شده اند. این درگیری پس از آن رخ داد که ملا داود، فرمانده طالبان در استان هرات و ملا رازق، از فرماندهان طالبان در استان های غور و بادغیس، با انتصاب پسر مولوی هاتف قندهاری به سمت مسئول اطلاعات لشکر ۲۰۷ الفاروق در هرات مخالفت کرده و موجب خشم مولوی عبدالغفور، رئیس اداره اطلاعات طالبان در هرات شدند.

هر چند این درگیری بین طالبان منطقه غرب و طالبان قندهاری رخ داده است، اما اداره اطلاعات طالبان که تحت نفوذ و کنترل طالبان قندهاری است، اعلام کرده است که این عملیات علیه مخفیگاه های داعش صورت گرفته و طی آن مسئول برنامه‌ریزی عملیات های شهری داعش در منطقه غرب افغانستان کشته شده است. در صورت صحت این ادعا، این موضوع بیانگر نفوذ عمیق داعش در بدنه نظامی حکومت طالبان و همکاری نزدیک فرماندهان غیرپشتون با داعش است. همچنین در صورتی که این ادعا رد شود، نشانه‌ای بر عمیق تر شدن اختلافات بین فرماندهان طالبان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: طالبان مخفیگاه‌های داعش در افغانستان را قلع و قمع کرد

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.