سفارت سوریه در تونس بازگشایی می‌شود

چهارشنبه 23 فروردین 1402 - 17:13
https://iswnews.com/?p=92112

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” پس از موافقت دمشق با تعیین سفیر جدید تونس در سوریه از سوی قیس سعید، رئیس جمهور این کشور، سفارت سوریه در تونس نیز بازگشایی می‌شود.

سوریه و تونس طی بیانیه‌ای مشترک از توافق برای بازگشایی سفارتخانه‌ها خبر دادند. بر اساس این بیانیه، دولت سوریه موافقت فوری خود با تعیین سفیر در تونس و بازگشایی سفارت این کشور در تونس طی دوره ای کوتاه را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت‌های سوریه و تونس، ارتباط و هماهنگی مستمری بین دو کشور وجود دارد. طرفین بر تداوم هماهنگی بین وزرای خارجه دو کشور در راستای اهتمام به برقراری مجدد روابط دوجانبه به مسیر عادی خود تاکید کردند.

شایان ذکر است در سال ۲۰۱۲، تونس سفیر سوریه را به دلیل برخورد حکومت سوریه با مخالفان بشار اسد در جنگ داخلی این کشور اخراج کرد.

همزمان با این موضوع، دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس خواستار برگزاری نشستی برای بررسی امکان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شده است. بر اساس گزارشات، قرار است در نشست آتی این دبیرخانه که در جده عربستان برگزار می‌شود، موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیازمند اجماع است که هنوز به دست نیامده است زیرا سه کشور عربی تاکنون موضع خود را در مورد بازگشت این کشور به صورت واضح اعلام نکرده‌اند. کشور سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی به بهانه سرکوب معترضان از اتحادیه عرب اخراج شده بود.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.