توافق مبادله اسرای یمن و ائتلاف سعودی اجرا شد

شنبه 26 فروردین 1402 - 12:04
https://iswnews.com/?p=92217

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در آخرین روز سفر هیئت عربستان سعودی به صنعا، توافق مبادله ۷۰۶ نفر از اسرای یمنی در ازای ۱۸۱ اسیر ائتلاف سعودی اجرا شد.

با اتمام دور اول مذاکرات صلح یمن رایزنی‌های هیئت عربستان سعودی و عمانی در شهر صنعا، اجرای توافق مبادله اسرای انصارالله و ائتلاف سعودی آغاز شد. با آغاز این تبادل، ۲۵۰ نفر از اسرای انصارالله طی دو پرواز به فرودگاه صنعاء منتقل خواهند شد و اسرای ائتلاف سعودی نیز به عدن و سپس شهر ریاض و دیگر مقاصد تعیین شده، منتقل خواهند شد.
این مبادله در راستای توافق اخیر انصارالله و ائتلاف سعودی برای مبادله ۷۰۶ نفر از اسرای یمنی در ازای ۱۸۱ اسیر ائتلاف سعودی (اسرای دولت مستعفی یمن، عربستان و سودان) انجام گرفته است.

محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و مسئول مذاکرات دولت نجات یمن با اعلام پیشرفت در برخی موضوعات و همچنین تکمیل نشدن برخی دیگر، مذاکرات صنعا را جدی و مثبت عنوان کرده و تکمیل آن را به تصمیمات هیئت سعودی و جلسات آتی موکول کرده است. وی همچنین بر مواضع دولت نجات یمن در پرداخت حقوق کارمندان دولتی، توقف تجاوزات همه جانبه زمینی، دریایی و هوایی، پایان محاصره و تکمیل پرونده اسرا تاکید کرد.

محمد البخیتی، استاندار ذمار و عضو دفتر سیاسی انصارالله نیز مذاکرات صنعا را به تولد بهار عربی جدید که نشانه آشتی و مدارا است، تعبیر کرده و پایان دادن به تمامی پیامدهای گذشته (جنگ) را ضروری دانسته است.

با توجه به روند مطلوب مذاکرات صلح یمن و ائتلاف سعودی، انتظار می‌رود در دورهای بعدی این مذاکرات شاهد توافق بر سر آتش بس دائمی، بازگشایی فرودگاه‌ها، بنادر و همچنین جاده‌های یمن باشیم. این دستاورد علاوه بر رفع محاصره یمن، آغازی بر دور جدید روابط یمن با دیگر کشورها از جمله ایران خواهد بود. تقویت بیش از پیش جایگاه انصارالله در یمن در روند تشکیل دولت آتی موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اسرای انصارالله و ائتلاف سعودی مبادله می‌شوند

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.