به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه جمعه در ضاحیه جنوبی بیروت به مناسبت روز جهانی قدس به سخنرانی پرداخت.

سیدحسن نصرالله در ابتدای سخنرانی ضمن تشکر از افراد شرکت‌کننده در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس در بیروت، سالروز شهادت امام محمد باقر صدر و خواهر او را تسلیت گفت و به تجاوزات رژیم صهیونیستی و مقاومت دلاورانه مردم، مقاومت و ارتش لبنان در سال‌های گذشته اشاره کرد.

نصرالله در ادامه گفت: روز قدس، روز همبستگی شرافتمندان جهان با فلسطین و مردم مظلوم آن است. روز قدس، پیامی مبنی بر حمایت از ملت فلسطین است. شما تنها نیستید. همبستگی در روز جهانی قدس، پیامی به دشمن مخابره می‌کند و نگرانی و وحشت آن‌ها را دوچندان می‌کند. ما امروز با اعتماد جشن می‌گیریم و احساس امنیت، قدرت و عزت داریم اما رژیم اسرائیل، دیروز، در تمام جبهه‌های خود اعلام آماده‌باش کرد و علیه کشورهای اطراف تهدیداتی را توخالی مطرح کرد. روز قدس، روز یادآوری مسئولیت همگان در قبال فلسطین است و نباید کسی از زیر این مسئولیت شاخه خالی کند. پیام امروز با این حضور چشمگیر پیامی مهم و بسیار قوی است.

دبیرکل حزب‌الله بیان داشت: دشمن در تمامی جبهه‌ها اعلام آماده‌باش کرد و نگران بود اما محور مقاومت در وضعی آرام قرار داشت. تحولات بزرگی، سال گذشته، در سطح جهانی و در سطح منطقه و همچنین برای ملت فلسطین رخ داد. در سطح جهانی، قدرت آمریکا تضعیف شد و دیگر این کشور همانند سال‌ها و دهه‌های گذشته قوی نبود. شاهد اول برای ضعیف شدن آمریکا، این بود که آن‌ها در ونزوئلا بعد از محاصره اقتصادی وسیاسی مجبور به عقب‌نشینی شدند. شاهد دوم شکست آن‌ها در افغانستان است.

سیدحسن در بخش دیگری از سخنرانی اظهار داشت: آمریکایی‌ها به اسرائیلی‌ها می‌گویند که اولویت ما اوکراین و تایوان است. زمانی که آمریکا مشغول جبهه‌های جنگ است و دیگر تنها قدرت جهان نیست، این از نظر راهبردی رژیم صهیونیستی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این تحول بین‌المللی فواید مثبتی برای محور مقاومت و نتایج منفی برای رژیم اسرائیل به دنبال دارد. عادی‌سازی روابط به درخواست آمریکا و فشار آن صورت گرفت و آن طور که برخی مقامات صهیونیست دروغ می‌گویند، نبود. حساب کردن روی مسئله فروپاشی مقاومت در مناطق مختلف طی سال‌های گذشته، تماما شکست خورده است.

سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت: بازگشت روابط سیاسی سوریه و کشورهای عربی و تلاش ترکیه برای بازگردانی روابط خود با دمشق، تحولات مهمی هستند. یمنی که ما از روز اول همراهشان بودیم، شاهد تحولات مثبتی است. فضای مثبتی را در یمن و عربستان شاهدیم و این باعث خوشبینی و خوشحالی ماست. سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر شجاع و دوراندیش انصارالله (حفظه‌الله) از همان روز اول از دفاع از یمن سخن می‌گفت. کسی که باید به مردم جواب دهد، همان کسی است که اهداف بزرگی را مطرح کرد و نتوانست هیچ کدام آن‌ها را در منطقه و در یمن محقق کند. ما به ملت عراق، الحشدالشعبی و محور مقاومتش به‌شدت امیدواریم و روی آن‌ها حساب می‌کنیم. نقش کلیدی الجزایر در مسئله فلسطین و اخراج هیأت اسرائیلی از اجلاس آفریقا را می‌ستاییم.

سید حسن نصرالله در ادامه به توافق ایران و عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: توافق ایران و عربستان سعودی ثاثیر بسزایی بر منطقه دارد و فرایند عادی‌سازی روابط را کند خواهد کرد. فرایندی که عملکرد احمقانه کابینه فاسد و جنایتکار اسرائیل به کند شدن آن کمک کرد. حساب کردن روی جنگ آمریکا با ایران با حمایت اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس شکست خورد. پشتیبان حقیقی مقاومت، ایران به رهبری امام سید علی خامنه‌ای است، به همین دلیل بود که آن‌ها مورد تحریم قرار گرفتند و صف‌بندی‌ها علیه آنان شکل گرفت.

نصرالله اظهار داشت: اصلاحات قضایی رژیم دشمن، یک جنگ فرسایشی است که نتانیاهو آن را به راه انداخت. اگر مداخلات آمریکا نبود، این جنگ ممکن بود به خون و خونریزی بی‌انجامد و چیزی هم نمانده بود که به این مرحله برسد. چند دستگی در سراسر رژیم صهیونیستی در سطح احزاب صورت گرفت و حتی به میان بازرگانان، سرمایه‌گذاران، ارتش، یگان‌های نظامی و نیروهای ذخیره رسید. روحیه جنگندگی و فداکاری برای رژیم صهیونیستی به‌شدت کاهش یافته و تمام تلاش‌ها برای ترمیم اعتماد به این رژیم ناموفق بوده است.

سیدحسن افزود: آنچه اخیرا در جنوب لبنان رخ داد، با توجه به اوضاع از سال ۲۰۰۶ تاکنون یک رویداد مهم و بزرگ بود. من، هفته گذشته، صحبت نکردم، زیرا واقعیت امر نیازمند بررسی و رایزنی با برادران بود. اینکه حزب‌الله به عنوان بخشی از راهبرد مدیریت جنگ، سیاست سکوت را در پیش گرفت، این بهتر است و قطعا دشمن را نیز نگران می‌کند. سیاست سکوت شاید دوستان را نیز نگران کند؛ اما در خصوص نگرانی دوستان باید گفت که این بایست بخشی از فداکاری آن‌ها برای جنگ باشد. این دشمن است که بایست نگران و لرزان بماند.

دبیرکل حزب‌الله بیان داشت: کسی نباید به دشمن متجاوز، اطمینان خاطر بدهد. چرا باید به دشمن اطمینان خاطر دهیم، در حالی که این ترازوی بازدارندگی و قواعد درگیری را مستحکم می‌کند. حفظ قواعد درگیری و بازدارندگی بود که به اذعان خود نتانیاهو در مسئله امتیازدهی و دادن حق نفت و گاز، از لبنان محافظت کرد. دشمنی که لبنانی‌ها را تهدید و به سوریه حمله می‌کند، باید نگران و لرزان بماند. این موازنه بازدارندگی بود که پاسخ اسرائیل را محدود و تمسخرآمیز کرد. مهم‌ترین دروغی که نتانیاهو گفت این بود که آن‌ها زیرساخت‌های حزب‌الله و جنبش حماس را هدف قرار دادند، این دروغ آشکار بود و تمام رسانه‌ها از محل‌هایی که آن‌ها هدف قرار دادند، تصویربرداری کردند. آنجا، تنها فضای باز بود. دشمن صهیونیستی هیچ یک از زیرساخت‌های حزب‌الله را هدف قرار نداد، بلکه تنها باغ‌های موز هدف قرار گرفتند.

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: کرانه باختری با صبر، ثبات و مقاومت و تاب فراوان خود، سپر قدس است. حمایت از کرانه باختری، تنها حمایت معنوی و سیاسی نیست، بلکه باید آن‌ها حمایت مالی نیز بشوند که ما باید همگی باید برای این امر تلاش کنیم. هر کس که می‌تواند سلاح به کرانه باختری برساند، باید این کار را بکند و این مسئولیت همه است. باید از کرانه باختری حمایت کرد، به‌گونه‌ای که باعث پایداری آن‌ها شویم و آن را سرآغاز آزادسازی قرار دهیم.

نصرالله در پایان به رژیم صهیونیستی هشدار داد و گفت: محاسباتتان، اقداماتتان و گام‌های احمقانه‌تان در قدس یا کرانه باختری یا غزه یا لبنان یا سوریه می‌تواند منطقه را به جنگی بزرگ بکشاند. نتانیاهو می‌گوید که «خواهیم دید»، ما هم در مقاومت لبنان به او می‌گوییم که خواهیم دید. دشمن میدان‌های نبرد را به چند بخش تقسیم می‌کند و نوار غزه و کرانه باختری را به اقداماتش اختصاص می‌دهد و می‌گوید که قواعد درگیری پابرجاست. من به دشمن می‌گویم که این بازی خطرناک است، احتیاط کن چون قدس خط قرمز است. آن‌ها ترسوتر از آن هستند که به ایران تعرض کنند. ما از لبنان که در سال ۲۰۰۰ پیروز جنگ بود، به همراه امام خمینی و امام خامنه‌ای و تمام رهبران مسلمانان و مسیحیان می‌گوییم که در کنار فلسطین هستیم و از آن دست نخواهیم کشید.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.