درگیری نیروهای واکنش سریع با ارتش سودان (ویدیو)

شنبه 26 فروردین 1402 - 18:24
https://iswnews.com/?p=92275

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در پی بالا گرفتن تنش بین نیروهای واکنش سریع سودان علیه ارتش این کشور، درگیری مسلحانه وسیعی در شهر خارطوم و دیگر شهرهای سودان آغاز شده است.

در ساعات ابتدایی درگیری نیروهای واکنش سریع با ارتش سودان، مقامات نیروهای واکنش سریع مدعی حمله نیروهای ارتش به مواضع خود و سیطره بر فرودگاه و کاخ ریاست جمهوری سودان در شهر خارطوم شدند اما مقامات ارتش با رد این اخبار، نیروهای واکنش سریع را آغازگر درگیری عنوان کرده و از دفع حملات آنها به فرودگاه و مقر نیروهای مسلح خبر دادند. ارتش سودان با ادعای شکست طرح نیروهای واکنش سریع، مدعی پاکسازی پایگاه این نیروها در مناطق طیبه و سوبا در جنوب شهر خارطوم شده است.

در حال حاضر درگیری‌ها در مناطق حی المطار (محله فرودگاه)، ام دوم و الریاض در شرق شهر خارطوم جریان دارد و ارتش سودان با پشتیبانی هوایی جنگنده ها و بالگردها در حال دفع حملات نیروهای واکنش سریع است. همچنین خبر سیطره نیروهای واکنش سریع بر فرودگاه شهر مروی توسط سخنگوی ارتش سودان تکذیب شده است اما این نیروها با انتشار تصویری از اسرای ارتش مصر مدعی کنترل کامل فرودگاه مروی شدند.

ژنرال حمیدتی، فرمانده نیروهای واکنش سریع در اولین اظهارات خود درباره درگیری با ارتش سودان گفت:

«ما به کسی حمله نکردیم و جنگ ما پاسخی به محاصره و حمله ما بود. مقر نیروهای واکنش سریع تحت کنترل است و ادعای آنها (ارتش) درباره کنترل آن کذب است.
وضعیت ما خوب است و همه ستادها را کنترل می‌کنیم. نبرد در روزهای آینده حل خواهد شد. از اعضای محترم نیروهای مسلح می خواهیم به مردم و نماینده مردم که ما هستیم، بپیوندند. تا زمانی که همه مقرها تحویل داده نشود، جنگ را متوقف نخواهیم کرد.
ما از جنگ با مردم خود پشیمانیم، اما این جنایتکار ما را مجبور به این کار کرد. آنها یک نقشه جنایتکارانه دارند و هدفشان بازگرداندن کودتا است. من به گروه چهارجانبه و گروه میانجی گفتم که این مرد (عبدالفتاح برهان) دروغگو است و سودان را نابود خواهد کرد.»

بیشتر بخوانید:
کودتایی دیگر در سودان
آخرین اخبار از سودان، ۲۲ آبان ۱۴۰۰
پاسخ به چند سوال مهم در مورد تحولات اخیر سودان و کودتا در این کشور

حمله جنگنده‌های ارتش سودان به مقر نیروهای واکنش سریع در شهر خارطوم
نیروهای واکنش سریع مدعی به اسارت گرفتن تعدادی از نیروهای ارتش مصر در فرودگاه شهر مروی شدند.
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.