آخرین وضعیت غوطه شرقی، گسترش قیام مردمی علیه مسلحین

چهارشنبه 16 اسفند 1396 - 22:40
https://iswnews.com/?p=9233

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” پس از تصاویر و ویدیوهایی که روز گذشته از اعتراضات مردمی علیه مسلحین و حمایت از ارتش سوریه در شهرکهای حموریه و سقبا و کفربطنا منتشر شد، امروز تعداد بیشتری از اهالی غوطه علیه مسلحین تظاهرات کردند.

 

فیلم ضمیمه شده تظاهرات امروز در حموریه را نشان می دهد که مردم با در دست گرفتن پرچم سوریه و شعارهای «واحد واحد واحد شعب السوری واحد» و «بروح بالدم نفدیک سوریا» خواستار خروج مسلحین از مناطق مسکونی می شوند.

از نظر وضعیت انسانی وضعیت محاصره شده گان در غوطه روز به روز بحرانی تر می شود. هر چند دو روز پیش آخرین کاروان کمکهای صلیب سرخ شامل ۴۶ کامیون حاوی مواد مورد نیاز ۲۷۵۰۰ نفر از مردم وارد مناطق غوطه شرقی شد، اما کمک ها جوابگوی نیازهای همه اهالی نیست..


معضل دیگر این است که هنوز برآورد دقیق و معتبری از تعداد غیرنظامیان باقیمانده در غوطه وجود ندارد.

هر چند عدد ۴۰۰ هزار نفر در رسانه ها گفته می شود اما با توجه به مورد مشابه در شرق حلب که آمار ۴۰۰ هزار نفری در نهایت به حدود ۱۶۰ هزار نفر رسید، می توان آمار واقعی را در حدود نیمی از آمار منتشر شده در رسانه ها یعنی حدود ۲۰۰ هزار نفر برآورد کرد. از طرفی آمار صلیب سرخ از کمک رسانی چند ماه پیش به شهر دوما جمعیت این شهر را حدود ۴۰ هزار نفر اعلام کرد.

 

با توجه به اینکه دوما پیش از جنگ بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشته می توان گفت جمعیت این شهر به حدود یک دهم کاهش یافته است. با در نظر گرفتن جمعیت ۱.۵ میلیونی غوطه قبل از جنگ، تخمین آمار حدود ۲۰۰ هزار نفری غوطه را تایید می کند. 


از نظر وضعیت میدانی ارتش سوریه از ساعاتی پیش عملیات مهمی را جهت آزادسازی بیت سوا و مسرابا آغاز کرده است که در صورت موفقیت می تواند غوطه شرقی را به دو تکه ی شمالی و جنوبی تقسیم کند و همچنین با توجه به مشرف شدن با مناطق پرجمعیت زمینه ساز گشودن معبرهای جدید برای خروج غیرنظامیان از غوطه شود.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.