به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه افزایش تحرکات و عملیات‌های داعش طی ماه‌های اخیر در مناطق صحرایی سوریه، تعداد قابل توجهی از نظامیان و غیرنظامیان سوری شهید و زخمی شدند.

صحرای سوریه همواره محل امنی برای مخفی شدن و فعالیت عناصر گروه تروریستی داعش می‌باشد. در مناطق حومه‌ی دیرالزور و حمص، عناصر داعش با استفاده از خلاء‌های موجود به دلیل فاصله‌ی زیاد مناطق و روستاها با یکدیگر، اقداماتی را علیه نظامیان و غیرنظامیان عملیاتی می‌کنند.

طی ماه‌های اخیر و پس از کاهش نسبی عملیات‌های زمینی و هوایی ارتش سوریه و متحدان علیه هسته‌های خاموش گروه تروریستی داعش، اقدامات این گروه تروریستی با افزایش همراه بوده است. در پی عملیات‌های تروریستی داعش در ماه‌های اخیر در مناطق صحرایی سوریه دستکم ۱۱۷ غیرنظامی و نظامی به شهادت رسیدند.

بر اساس آخرین اطلاعات، عناصر گروه تروریستی داعش در روز گذشته (۲۸ فروردین ماه) پس از اجرای عملیات کمین در مسیر یک خودروی ارتش سوریه در جاده تدمر-السخنه، یک افسر پدافند هوایی سوریه به همراه دو نظامی دیگر را به اسارت گرفتند.

موقعیت جغرافیایی السخنه و نزدیک بودن این منطقه به مناطق تحت نفوذ و مخفیگاه‌های داعش (صحرای جنوب غرب دیرالزور و شرق تدمر) باعث شده است تا این منطقه هر از گاهی شاهد جنایات گروه تروریستی داعش باشد. گفتنی است در ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، عناصر داعش به گروهی از غیرنظامیان سوری در حومه‌ی شهر السخنه حمله کردند که در نتیجه این حمله، دستکم ۵۳ غیرنظامی به شهادت رسیدند.

بیشتر بخوانید: حمله خونین داعش به حومه حمص

انجام عملیات‌های نظامی توسط داعش نشان می‌دهد که نبرد ارتش سوریه با تروریست‌های داعش نیازمند تغییر نقشه‌ها و اجرای طرح‌ها و تاکتیک های نظامی مناسب است تا با اجرای چند عملیات دقیق و حساب شده بتوان هسته‌های عملیاتی داعش را منهدم کرد. گفته می‌شود نیروهای ارتش و دفاع وطنی این کشور پس از افزایش تحرکات داعش در صحرای سوریه، یگان‌هایی را برای پاکسازی این مناطق از هسته‌های مخفی داعش تشکیل داده‌اند.

لازم به ذکر است طی شش سال اخیر، صحرای سوریه علی‌رغم عملیات‌های مستمر ارتش سوریه، شاهد عملیات‌های روزانه عناصر داعش علیه مردم غیرنظامی، تاسیسات و مقرهای نظامی بوده است. همچنین صدها تن از نیروهای ارتش سوریه و متحدان، حین عملیات‌های پاکسازی صحرای سوریه به شهادت رسیدند اما همچنان هسته‌های مخفی داعش در این مناطق حضور داشته و امنیت برخی مناطق سوریه را تحت تاثیر اقدامات تروریستی خود قرار می‌دهند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.