دیدار وزیر خارجه عربستان با رئیس جمهور سوریه

سه شنبه 29 فروردین 1402 - 21:03
https://iswnews.com/?p=92502

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” وزیر امور خارجه عربستان سعودی در سفری رسمی وارد دمشق شد و با رئیس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ۲۹ فروردین ماه در سفری رسمی وارد دمشق شد و با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

وزیر خارجه عربستان در این دیدار بیان داشت که عربستان سعودی بر حفظ تمامیت ارضی، هویت عربی و امنیت سوریه تأکید دارد. بن فرحان ابراز اطمینان کرد که سوریه خواهد توانست به توسعه پایدار دست یابد و عربستان، تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و آوارگان به این کشور بازگردند. وی تأکید کرد که در مرحله آینده باید روابط سویه و کشورهای عربی به وضعیت عادی بازگردد و سوریه هم از نظر عربی و منطقه‌ای، نقش خود را بهتر از قبل ایفا کند.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری سوریه، اسد و بن فرحان، مسائل سیاسی، عربی و بین‌المللی و همکاری دو جانبه را بررسی کردند. وزیر خارجه سعودی، ضمن انتقال سلام و درود سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به اسد، برای ملت سوریه، امنیت، ثبات و پیشرفت را آرزو کرد.

بشار اسد نیز در این دیدار گفت: برادری بین عرب‌ها، بسیار عمیق‌تر از رابطه بین کشورهای عربی است. روابط سالم بین سوریه و عربستان، وضعیتی است که باید وجود داشته باشد. این روابط فقط به سود دو کشور نیست، بلکه یک منفعت عربی و منطقه‌ای است. سیاست واقعگرایانه‌ای که عربستان در پیش گرفته است، به سود کشورهای عربی و منطقه‌ است.

این سفر پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع ناشناس ادعا کرده بود فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به زودی جهت دیدار با مقامات سوریه وارد دمشق خواهد شد.

بیشتر بخوانید: وزیر خارجه عربستان به سوریه سفر می‌کند!

شایان ذکر است این اولین سفر یک مقام ارشد سعودی به سوریه از سال ۲۰۱۱ میلای تاکنون می‌باشد. عربستان سعودی در اوایل بحران سوریه نقش کلیدی در تامین مالی و تسلیح گروه‌های تروریستی و مسلح مخالف حکومت مرکزی سوریه داشت. با این حال، اکنون پادشاهی سعودی به دلیل شکست طرح سرنگونی بشار اسد و پیروزی‌های محور مقاومت، روابط خود با دمشق را بهبود بخشیده است.

تصویری از دیدار وزیر خارجه عربستان با رئیس جمهور سوریه
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.