دغدغه ارامنه یا نیروهای پاسدار صلح بین المللی

دوشنبه 4 اردیبهشت 1402 - 22:02
https://iswnews.com/?p=92774

محاصره قره باغ کوهستانی موضوع پیچیده ای است و نیروهای حافظ صلح روسیه از سوی ارمنستان و آذربایجان متهم به عدم کارآمدی می‌شوند و این بار دبیرکل سابق ناتو هم به لزوم خروج روس‌ها و اعزام یک گروه پاسدار صلح مسلح بین‌المللی از سوی سازمان ملل به قره‌باغ کوهستانی پرداخته است!

آندرس فو راسموسن دبیرکل سابق ناتو در مصاحبه با روزنامه فیگارو گفته است: “گسترش خطر جنگ علنی بین ارمنستان و آذربایجان در ماه های آینده واقعی و دست کم گرفته شده است.” وی با اشاره به تدوام بحران کریدور لاچین می‌گوید: “فقط یک جاده، قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند و این جاده از ۱۲ دسامبر بسته شده است. مردم در ارمنستان مانده‌اند و نمی توانند به خانه های خود بازگردند. این وضعیت می‌تواند منجر به یک فاجعه انسانی شود. هدف نهایی می‌تواند پاکسازی قومی در قره باغ کوهستانی باشد.”

راسموسن با انتقاد از سیاست رئیس جمهور آذربایجان درباره بی توجهی به تلاش‌های بین المللی درباره بازگشایی راه ارتباطی قره باغ کوهستانی خاطرنشان می‌کند: “من پیامی به الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان فرستادم و خواستار پایان محاصره شدم. او جوابی به من نداد و در مجموع هیچ گاه به اظهارات مختلف جامعه جهانی واکنشی نشان نداد. دیوان بین‌المللی نیز به آذربایجان دستور داد به محاصره پایان دهد، اما محاصره همچنان ادامه دارد.”

دبیرکل سابق ناتو با بیان اهرم اعمال فشار اروپا به الهام علی‌اف تصریح می‌کند: “من از تلاش‌های امانوئل ماکرون در این زمینه قدردانی می‌کنم و امیدوارم کشورهای اصلی اتحادیه اروپا برای اعمال فشار بر رئیس‌جمهور علی اف به فرانسه بپیوندند.”

کمیسیون اروپا و آذربایجان به توافقات انرژی پایبند هستند. بدیهی است که ما به جایگزین هایی برای گاز روسیه نیاز داریم. اما این توافق خود می تواند زمینه خوبی برای فشار بر رئیس جمهور آذربایجان شود.
الهام علی اف ممکن است خودکامه باشد، اما من کاملاً معتقدم که او می‌داند که قرار گرفتن در انزوای بین‌المللی مانند همتای روسی‌اش برای او سودآور نیست. اتحادیه اروپا در درازمدت باید یک ماموریت حقیقت یاب واقعی برای ارائه حقایق مستند در مورد وضعیت انسانی در قره باغ کوهستانی بفرستد.

راسموسن درباره ارائه تضمین حقوق و امنیت جمعیت ارمنی قره‌باغ کوهستانی خاطر نشان می‌کند: “لازم است سازوکاری بین‌المللی معرفی شود که بر اجرای ضمانت‌های بین‌المللی نظارت داشته باشد، اما این امر بدون وجود یک مأموریت بین‌المللی حافظ صلح که بتواند در مورد تهدید هشدار دهد غیرممکن است. خطر پاکسازی قومی در این منطقه جدی است و معتقدم اعزام یک گروه پاسدار صلح مسلح بین‌المللی از سوی سازمان ملل به قره‌باغ کوهستانی ضروری است.”

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.