به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نشست پنج‌جانبه سوریه، عربستان، اردن، مصر و عراق با هدف بررسی راه‌های گوناگون جهت حل بحران سوریه و عادی ‌سازی روابط کشورهای عربی با سوریه با حضور وزرای خارجه کشورهای مذکور در امان، پایتخت اردن برگزار شد.

فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه در ۱۱ اردیبهشت ماه برای شرکت در نشست پنج‌جانبه مشترک با همتایان سعودی، اردنی، مصری و عراقی خود وارد امان، پایتخت اردن شد. ساعاتی بعد، این نشست به پایان رسیده و بیانیه پایانی شامل چندین بند برای حل بحران سوریه منتشر شد.

پس از این نشست، ایمن صفدی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اردن اعلام کرد که در جریان این جلسه، بر سر تشکیل تیمی از کارشناسان با مشارکت همه کشورهای شرکت کننده در این نشست پنج‌جانبه، به منظور تعیین مسیری جهت دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه توافق شده است.

وی در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیز گفت: این تصمیمی است که اتحادیه بر اساس سازوکارهای ایجاد شده اتخاذ خواهد کرد. کشورهای عربی شرکت‌کننده در این نشست می‌خواهند بر تلاش‌های مشترک ما برای دستیابی به راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه متمرکز شوند.

لازم به ذکر است قبل از برگزاری نشست پنج‌جانبه، وزیر امور خارجه اردن با همتای سوری خود دیدار و گفتگو کرد. در این گفتگو در خصوص مسائلی همچون امنیت مناطق مرزی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و بازگشت مهاجران سوری بحث و رایزنی شد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.