جنگ سوریه سنگ محک بی نظیری برای سنجش کارآمدی و قابلیت اطمینان سازمان های عریض و طویل بین المللی و حقوق بشری که البته آینه تمام نمای شکست و رسوایی آنها نیز بوده؛ کافی است.

پیروی از روایت یکطرفه و ناقص دولتهای غربی و حامی مسلحین در سوریه، نگاه غیرحرفه ای، غیرانسانی و استانداردهای دوگانه و ریاکارانه که به وضوح در رویدادهای همزمان غوطه شرقی-دمشق-عفرین اکنون و قبلا حلب-موصل-رقه به چالش کشیده شده بود، در نظر گرفته میشود.

کمترین نتیجه ی این رویکرد تنزل جایگاه سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل، دیده بان حقوق بشر، عفو بین الملل و حتی صلیب سرخ به ابزار سیاسی کم ارزش در دست دولتهای جنگ طلب غربی و اقمارشان در غرب آسیا و شمال آفریقا بود.

روند تحولات غوطه شرقی دمشق و بازتاب بین المللی آن مطابق انتظار، شبیه روند آزادسازی شرق حلب بوده است.

اگر چه با اتکا به اسناد و مدارک و بررسی تعداد مسلحین بومی در دو منطقه می توان این نکته را در نظر گرفت که بافت اجتماعی غوطه شرقی نسبت به شرق حلب تمایل بیشتری به سمت مسلحین دارند اما همچنان مردم زیادی در این منطقه با وجود مسلحین در مناطقشان به دلایل مختلف مخالفند.

تظاهرات روزهای اخیر در شهرکهای غوطه شرقی که روز به روز پرجمعیت تر می شود این واقعیت را نشان می دهد.

واقعیتی که تقریبا هیچ بازتابی در رسانه های غربی و حتی سازمان های بین المللی ندارد زیرا وجود این بخش از مردم، مطلوب روایت آنها از جنگ نیست.

پس آنها نیز مانند چند میلیون جمعیت دمشق در معرض حملات خمپاره ای روزانه، سلحب، محرده، الفوعه و کفریا و کلا مردم غیرنظامی مناطق تحت کنترل دولت سوریه از خبرها سانسور می شوند.

حتی اخبار کردهای عفرین که از ابتدای عملیات ارتش ترکیه و مسلحین تحت امرش بیش از ۲۲۰ تلفات غیرنظامی در ۵۰ روز داشته اند نسبت به کوبانی، پوشش کمتری دارد.

توییتر رسمی دفتر سازمان ملل برای کمک های بشردوستانه در توییتی بدون اشاره به عامل حمله، از بمباران منطقه ی عبوری کاروان صلیب سرخ و سازمان ملل و همچنین معبر خروج نظامی ها می گوید.

آن برنارد دبیر اخبار خاورمیانه نیویورک تایمز مقیم بیروت با اشاره به توییت مذکور در مطلب زیر اذعان می کند: در صحبت با مسئولین و همچنین ارتباط با افراد محلی داخل غوطه، مسلحین مانند شرق حلب با تک تیرانداز، مردمی که قصد خروج از غوطه را دارند، هدف قرار می دهند :

Snipers Slam Shut an Escape Hatch From a Syrian Hell

 

هر چند با توجه به سیاست نیویرک تایمز در قبال جنگ سوریه و حمایت از مسلحین، برنارد در توییتهای بعدی سعی می کند با بیان این موضوع بی پایه که دولت سوریه غیرنظامیان خارج شده از غوطه را دستگیر و تنبیه می کند، مساله گروگان گیری مردم غوطه را کمرنگ کند.

ادعایی که در آزادسازی شرق حلب هم به دفعات در رسانه های غربی مطرح شد اما خروج بی دردسر بیش از ۱۳۰ هزار از حدود ۱۶۰ هزار جمعیت باقیمانده در شرق حلب، این ادعا را باطل کرد.

بیانیه رسمی هفته گذشته جیش الاسلام مبنی بر ممنوعیت خروج مردم از مناطق تحت کنترلشان به بهانه ی جلوگیری از مهاجرت اجباری توسط دولت سوریه، رسما اثبات می کند که مسلحین از غیرنظامیان به عنوان سپرانسانی استفاده می کنند.

به روز رسانی:

نیویورک تایمز مطابق انتظار در اقدامی غیرحرفه ای تیتر مطلب را تغییر داد و به جای عبارت «تک تیراندازان شورشی» از عبارت مجهول «تک تیراندازان» استفاده کرد:

تیتر نخست در سمت چپ و تیتر تغییر یافته در سمت راست

ویدیوی زیر تظاهرات مردمی روز پیش کفربطنا از شهرکهای غوطه شرقی را نشان می دهد، جایی که مردم شعارهایی مانند «ما مسلحین را نمی خواهیم، ارتش عربی سوریه را می خواهیم» سر می دهند.

همچنین امروز نیز در ادامه تظاهرات و اعتراضات مردمی علیه مسلحین در کفربطنا، مسلحین با گشودن آتش بروی مردم یک نفر را بشهادت رساندند. ویدیوی زیر لحظات پس از اصابت گلوله را نشان میدهد.

 تحولات جهان اسلام
تحولات جهان اسلام
"تحولات جهان اسلام" اولین و تنها رسانه تخصصی پوشش اخبار و تحولات منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا با ارائه دقیق ترین و بروزترین نقشه های میدانی. رویکرد "مجموعه تحولات"، رصد دقیق درگیریهای منطقه و بصورت ویژه جهان اسلام و ارائه بروزترین نقشه های میدانی و تحلیل ها از مسائل جاری و فرا روی منطقه است.
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. ناشناس سه شنبه, ۲۲ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴

    سلام. به نظرم شما اشتباه میکنید

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.