جزئیات حملات جدید داعش در موزامبیک (ویدیو)

دوشنبه 18 اردیبهشت 1402 - 18:46
https://iswnews.com/?p=93635

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه حملات داعش به مواضع ارتش موزامبیک در استان کابودلگادو تعدادی از نظامیان موزامبیکی کشته و زخمی شدند.

خبرگزاری اعماق (وابسته به داعش) ویدیو و تصاویری را از درگیری‌های اخیر عناصر این گروه با ارتش موزامبیک منتشر کرد. این ویدیوی کوتاه که رگبار اسلحه های عناصر تروریست داعش به سمت نیروهای ارتش موزامبیک را نشان می‌دهد به درگیری‌های روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه دواعش با نیروهای ارتش موزامبیک اختصاص دارد.

منابع خبری داعش پیش از انتشار این مستندات تصویری، از یورش عناصر داعش به مقر ارتش موزامبیک در روستای مانداوا در منطقه مویدومبی در کابودلگادو در روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه خبر داده بودند. به ادعای منابع خبری داعش در این درگیری دستکم ۵ تن از نیروهای ارتش موزامبیک کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

لازم به ذکر است که تحرکات عناصر داعش در شمال شرق موزامبیک به ویژه در استان کابودلگادو در ماه‌های اخیر به شدت کاهش یافته است، و در دو ماه اخیر و پیش از عملیات روز ۱۶ اردیبهشت ماه تنها تعداد چهار عملیات از عناصر داعش در کابودلگادو ثبت شده است که جزئیات آن به شرح زیر است:

– عناصر داعش در ۱۵ اسفند ماه برای نخستین بار یک بمب جاده‌ای را بر سر راه گشتی ارتش موزامبیک بین دو روستای ناماکول و مانداوا منفجر کردند که طی آن خودروی متعلق به ارتش موزامبیک آسیب دید.

– این عناصر همچنین در روز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه به عناصر محلی وابسته به ارتش موزامبیک در روستای میتوب در منطقه موسیمبوا دابریا در کابودلگادو حمله کرده و یک تن را کشتند.

– دواعش برای دومین بار در روز جمعه ۵ فروردین ماه یک بمب جاده‌ای را بر سر راه گشتی ارتش موزامبیک بین دو روستای ناماکول و مانداوا منفجر کردند که بر اثر آن سرنشینان خودروی ارتش موازمبیک کشته و زخمی شدند.

– تروریست‌های داعش همچنین در روز شنبه ۲۶ فروردین ماه به پاسگاه ارتش موزامبیک و نیروهای سادک (وابسته به کشورهای جنوب آفریقا) در ورستای میانجالیووا در مویدومبی حمله کرده و یک تن را کشتند. این عناصر در همین روز با عناصر محلی مورد حمایت دولت درگیر شده و یک تن دیگر را کشتند.

در مجموع علیرغم بهره گیری داعش از شیوه‌های جنگ چریکی همانند استفاده از بمب جاده‌ای و… (که در ولایت موزامبیک داعش برای نخستین بار مورد استفاده قرار می‌گیرد)، عملیات‌های داعش در این منطقه کاهش یافته است. این موضوع با حضور گسترده‌تر نیروهای سادک و شکل گیری نیروهای محلی برای تقابل با عناصر داعش در منطقه کابودلگادو نیز مرتبط است و داعش توان کافی برای مقابله مستقیم با دشمنان خود در موزامبیک را ندارد.

بیشتر بخوانید: تحولات شمال شرق موزامبیک، تشدید حملات داعش علیه مسیحیان

درگیری‌های ۹ اردیبهشت ماه داعش با نیروهای ارتش موزامبیک در کاپودلگادو
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.