محمد طاهر زهیر تسلیم طالبان شد

جمعه 22 اردیبهشت 1402 - 13:25
https://iswnews.com/?p=94045

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” طاهر زهیر وزیر اطلاعات و فرهنگ در حکومت پیشین افغانستان و از فرماندهان ضد طالبان در مناطق مرکزی، با وساطت چند تن از بزرگان محلی تسلیم مسلحین طالبان شد.

محمد طاهر زهیر، وزیر اطلاعات و فرهنگ و استاندار بامیان در حکومت پیشین افغانستان پس از دو سال فعالیت ضد حکومت طالبان دست از مبارزه کشید و روز گذشته (۲۱ اردیبهشت ماه) خود را تسلیم مسلحین طالبان در شهرستان دره صوف بالا واقع در استان سمنگان کرد. منابع محلی نیز به نقل از فیروز الدین منیب، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در استان سمنگان این خبر را تایید کرده و افزودند که محمد طاهر زهیر در روزهای آتی به کابل منتقل خواهد شد.

لازم به ذکر است که اداره اطلاعات طالبان، در ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱ ه.ش برای تحت فشار قرار دادن طاهر زهیر، پنج نفر از اعضای خانواده او از جمله سه برادر وی را در استان بامیان بازداشت کردند. همچنین وساطت و میانجیگری های دکتر جعفر مهدوی، عضو مجلس در حکومت پیشین، آقای مدار علی کریمی، معان وزارت راه و شهرسازی طالبان و سید صوفی گردیزی، در تسلیم شدن طاهر زهیر موثر بوده است تا با این کار هم بتواند جان اعضای خانواده خود را نجات دهد و هم دست از مقاومت مسلحانه علیه طالبان بردارد.

محمد طاهر زهیر وزیر اطلاعات و فرهنگ و استاندار بامیان در حکومت پیشین افغانستان است که پس از سقوط دولت اشرف غنی و روی کار آمدن طالبان، در کنار فرماندهان محلی ضد طالبان فعالیت کرد. او پس از درگیری مولوی مهدی مجاهد با طالبان به کمک وی شتافت و پس از شکست وی به مناطق کوهستانی استان بامیان و سمنگان متواری شد. انتشار تصاویر دیدار جنجالی وی با سردار قاآنی در دوران استانداری وی در بامیان، از جمله اخباری بود که در سال ۹۸ ه.ش برجسته شد.

بیشتر بخوانید: سردار قاآنی در افغانستان!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام