تشدید تنش‌ها در قفقاز؛ پیشروی آذربایجان شکست خورد؟

شنبه 23 اردیبهشت 1402 - 22:27
https://iswnews.com/?p=94225

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار بود طبق برنامه از پیش تعیین شده با میانجی گری رئیس شورای اروپا با یکدیگر دیدار کنند اما تنش در مرز دو کشور بار دیگر افق دستیابی به یک وضعیت باثبات را مخدوش کرده است.

روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت، بیل مکانیکی جمهوری آذربایجان هنگام حفاری کانال در مناطق مرزی در نزدیکی تغ سیونیک هدف تیراندازی قرار گرفت. این تیراندازی پس از آن صورت گرفت که نیروهای جمهوری آذربایجان به صورت یکجانبه قصد تغییر خطوط در این منطقه را داشتند.

پیشروی ناکام

درگیری مرزی در کلبجر آذربایجان و کیغارکونیک ارمنستان از ابتدای شب چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت تا حوالی ظهر پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت، باعث وارد آمدن خسارات به طرفین درگیر شده است. مقامات دفاعی هر یک از دو طرف، یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می‌کنند.
منابع ارمنی ادعا کرده اند که ارتش جمهوری آذربایجان با ۵۰۰ نظامی و پشتیبانی آتشبار و خمپاره قصد پیشروی در این محور را داشته اند که نیروهای ارمنی مانع آن شده اند.
وب‌سایت کالیبر، وب‌سایت غیر رسمی وابسته به وزارت دفاع جمهوری آذربایجان که اخبار اختصاصی از وضعیت دفاعی منتشر می‌کند، از حمله هواپیماهای بدون سرنشین ارمنستان به ارتش جمهوری آذربایجان در اطراف روستای زُد کلبجر خبر داده است. کالیبر ادعا می‌کند این پهپادها ایرانی بوده اند.
همچنین وزارت دفاع آذربایجان ابتدا از زخمی شدن یک نظامی آذربایجانی خبر داد؛ اما پس از ساعتی اعلام کرد که وی کشته شده است. وزارت دفاع آذربایجان هویت فرد کشته را سرباز وظیفه نیروی زمینی ارتش “اورخان نوروزعلی زاده الخان اوغلو” اعلام کرده است. منابع مستقل، تلفات جمهوری آذربایجان را پنج کشته و ۲۰ زخمی عنوان کرده‌اند.

تصاویری از انهدام چند خودرو و یک لانچر راکت انداز آذربایجان

پروپاگاندا و سرباز کشته شده

در پی درگیرهای طرفین، شامگاه جمعه ۲۲ اردیبهشت، سرباز وظیفه “محمد قارایف ماهر اوغلو” با اضافه خدمت در روستای زُد جان خود را از دست داد و روز شنبه در شهر قَبَلَه دفن شده است. رسانه های دولتی باکو مرگ این سرباز وظیفه را با محمد کیچیک سرباز کشته ارتش ترکیه در همین روز و در شمال عراق مقایسه می‌کنند.

مقایسه نظامیان کشته شده آذربایجان و ارمنستان – محمد قارایف (راست) و محمد کیچیک (چپ)

فرانسه متهم حملات ارمنستان

آذربایجان اعلام کرده است که حملات پهپادهای ارمنستان را خنثی کرده و چند فروند را سرنگون کرده است. وبسایت کالیبِر با انتشار ویدئویی از انهدام یک مرکز کنترل پهپاد در واردنیس ارمنستان خبر داد و ادعا کرد که متخصص فرانسوی پهپادها هنگام حمله فرار کرده است‌. بنابر گفته تلویزیون آذربایجان ارمنستان از پهپادهای زَبَ استفاده می‌کند.

گلوله باران مواضع ارمنستان

مسلح سازی ایروان به وسیله پاریس

رسانه های دولت باکو با راه اندازی جنگ لفظی، فرانسه را عامل حملات ارمنستان به آذربایجان معرفی می‌کنند. بنابر گفته این رسانه ها، حملات اخیر با انتصاب وابسته نظامی فرانسه در ایروان مرتبط است. منابع دولت باکو با استناد به گزارش نشریه فرانسوی اینتلجنت آنلاین نوشته اند: فرانسه وابسته نظامی خود در ایروان را منصوب می‌کند، این انتصاب حاصل سفر سپتامبر سال ۲۰۲۲ سورن پاپیکیان وزیر دفاع ارمنستان به پاریس و دیدار با همتای فرانسوی خود است‌. وابسته نظامی بر سلاح‌های ارسالی به ارمنستان نظارت می‌کند. دولت فرانسه، عضو گروه مینسک، سیاست دولت‌های اروپایی مبنی بر عدم ارسال سلاح‌های مرگبار به قفقاز را نقض کرده و تلاش می‌کند با کمک به ارمنستان توازن منطقه را به سود ارمنستان تغییر دهد.”

چنانکه به نظر می‌رسد سیاست پیشروی های زیرپوستی آذربایجان در مرز ارمنستان دچار مشکل شده و ارمنستان به این پیشرویها حساس شده است. منابع مستقل ارمنستان نیز به اشغال مناطق مرزی توسط آذربایجان به شدت واکنش نشان میدهند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.