به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” با موافقت وزیر جنگ اسرائیل، الیزر تولدانو به عنوان رئیس میز ایران در ارتش این رژیم منصوب شد.

یوآف گالانت، وزیر جنگ اسرائیل با پیشنهاد هرتزی هالوی، رئیس ستادکل ارتش جهت انتصاب الیزر تولدانو به عنوان رئیس بخش راهبردی و مدار سوم (که شامل مسئولیت بخش ایران در ستادکل نیروهای مسلح این رژیم می‌شود) موافقت کرد. هالوی همچنین یارون وینکلمن را به عنوان فرمانده جدید یگان جنوبی ارتش اسرائیل منصوب کرد.

تولدانو از اکتبر ۲۰۱۸ تا آگوست ۲۰۲۰ مسئولیت فرماندهی لشگر غزه ارتش اسرائیل را برعهده داشت. او در مارس ۲۰۲۱ به سمت فرماندهی یگان جنوبی ارتش رژیم اسرائیل منصوب شد. وی از افراد نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل است و در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی نیز مشاور نظامی او بوده است.

تولدانو از حیث رسته و تخصص نظامی، جزو تکاوران و نیروهای عملیات ویژه محسوب شده و فرماندهی در تیپ چترباز، یگان ماژلان (در جریان جنگ لبنان)، تیپ ۲۲۶ و لشگر غزه را در کارنامه خود دارد. وی از افراد نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل بوده و در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی نیز مشاور نظامی او بوده است.

نکته قابل توجه آن است که روسای پیشین بخش راهبردی و مدار سوم در ارتش رژیم صهیونیستی از بدو تاسیس، از نیروی هوایی انتخاب می‌شده‌اند و انتخاب تولدانو با تخصص عملیات ویژه و با توجه به کارنامه وی، می‌تواند حاکی از تغییر رویکرد عملیاتی اسرائیل در قبال ایران باشد.

رئیس جدید بخش راهبردی و مدار سوم ارتش رژیم اسرائیل، فردی به شدت تندرو و ضد محور مقاومت است. به همین روی احتمال می‌رود که پس از انتصاب وی به این سمت، اقداماتی را در داخل ایران یا علیه مواضع ایران در منطقه طرح‌ریزی و عملیاتی نماید.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.