سفر رئیس جمهور سوریه به عربستان پس از ۱۲ سال!

جمعه 29 اردیبهشت 1402 - 22:24
https://iswnews.com/?p=94631

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سی و دومین نشست سران کشورهای عربی به میزبانی عربستان و با استقبال ولی‌عهد سعودی از رئیس‌ جمهور سوریه برگزار شد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ۲۸ اردیبهشت ماه وارد فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز شهر جده شد و مورد استقبال مقامات عربستان سعودی قرار گرفت.

یک روز پس از ورود بشار اسد به عربستان، سی و دومین نشست سران کشورهای عربی روز جمعه در شهر جده برگزار شد و بر اساس اعلام رسانه‌های عربستان، محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی پیش از آغاز نشست، از رئیس جمهور سوریه به‌طور رسمی استقبال کرد.

استقبال ولی‌عهد عربستان از رئیس جمهور سوریه

این نشست با سخنرانی محمد بن سلمان آغاز شد و او در ابتدای این نشست گفت: ما از حضور بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در نشست سران کشورهای عربی خرسندیم. امیدواریم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، به امنیت سوریه و حمایت‌ها از آن کمک کند. همچنین مسئله فلسطین موضوع اصلی کشورهای عربی و مسلمانان جهان است؛ مسئله‌ای که در رأس اولویت‌های پادشاهی سعودی قرار دارد. مسئله فلسطین مسئله محوری جهان عرب است و ما با هم برای یافتن راه راه‌حلی برای آن تلاش می‌کنیم.

بن‌سلمان افزود: اجازه نخواهیم داد که منطقه ما به میدان درگیری تبدیل شود؛ ما سال‌ها درگیری داشته‌ایم که مردم از آن آسیب دیده‌اند. تلاش‌های خود را برای کمک به طرف‌های یمنی در یافتن راه‌حلی برای بحران در کشورشان اختصاص خواهیم داد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در این نشست گفت: از توافق ایران و عربستان استقبال می‌کنیم. نشست جده فرصتی برای احیای قضایای عربی است که مدت‌ها پیش به عهده دیگران گذاشته شده بود.

همچنین در این جلسه، بشار اسد ضمن توصیف سوریه به قلب جامعه عربی گفت: من از روسای هیئت‌هایی که محبت عمیق خود را نسبت به سوریه ابراز کردند، تشکر می‌کنم. همکاری‌های مشترک عربی، برای فعال کردن نقش ما در حل بحران‌ها و مسائل، نیازمند دیدگاه‌هاف اهداف و راهبردهای مشترک است.

اسد تاکید کرد: ما در مقابل فرصتی تاریخی برای تنظیم مجدد سازوکارهای بیت عربی با کمترین میزان از مداخله خارجی هستیم. آشتی‌هایی که صورت گرفت، فرصتی تاریخی برای رسیدگی مجدد به امور خودمان بدون دخالت خارجی است. دنیا باید مسائل داخلی را به مردم خودمان بسپارد؛ ما هرگونه دخالت خارجی را رد می‌کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این اجلاس سرآغاز مرحله جدیدی از اقدام مشترک اعراب برای همبستگی میان ما باشد تا به جای جنگ و ویرانی، به صلح در منطقه، توسعه و رفاه برسیم.

شایان ذکر است اتحادیه عرب از سال ۲۰۱۱ عضویت سوریه در این اتحادیه را به دلیل برخی مسائل به حالت تعلیق درآورده بود. سرانجام پس از ۱۲ سال و شکست طرح سرنگونی بشار اسد و پیروزی‌های محور مقاومت، در ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، وزرای خارجه کشورهای عربی در جریان جلسه‌ای در مصر، با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب موافقت کردند.

بیشتر بخوانید: سوریه به اتحادیه عرب بازگشت

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و سفر بشار اسد به عربستان، باعث نگرانی دشمنان محور مقاومت شده است به طوری که رسانه‌های عبری زبان در واکنش به این تحولات عنوان کرده‌اند “این اتحادیه عرب است که به سوریه بازگشته و نه برعکس!” صهیونیست‌ها معتقدند با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، طرح بهار عربی رسماً پایان یافته و مسئله فلسطین دوباره به موضوع و تمرکز اصلی کشورهای عربی تبدیل خواهد شد.

ویدیویی از ورود بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به عربستان
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.