جزئیات تحرکات ۴۰ روز اخیر داعش در عراق (ویدیو)

چهارشنبه 3 خرداد 1402 - 13:09
https://iswnews.com/?p=94957

به گزارش پایگاه تحلیل خبری “تحولات جهان اسلام” گروه تروریستی داعش در ۴۰ روز گذشته دستکم ۲۱ عملیات را در مناطق مختلفی از استان‌های کرکوک، دیالی، صلاح الدین، الانبار و نینوای عراق به انجام رسانده که طی آن بیش از ۳۰ تن شهید و زخمی شدند.

جزئیات تحرکات عناصر داعش در این بازه زمانی در عراق به شرح ذیل است:

– عناصر داعش در ۲۱ فروردین‌ ماه به یک پاسگاه ارتش عراق در مسیر بیجی و حدیثه حمله کرده و یک تن را زخمی کردند.
– دواعش در ۲۱ فروردین‌ ماه در جنوب بهرز واقع در استان دیالی یک دوربین دید در شب متعلق به پاسگاه نیروهای ارتش عراق را مورد هدف قرار داده و منهدم کردند.
– تروریست‌های داعش در ۲۲ فروردین ماه به یک خودروی متعلق به نیروهای حشد الشعبی در ورودی منطقه طارمیه در شمال بغداد حمله کرده و به این خودرو آسیب زدند.
– عناصر داعش در ۲۵ فروردین ماه، پاسگاه نیروهای ارتش عراق در مسیر حدیثه – بیجی واقع در استان صلاح الدین را با گلوله آرپی‌جی مورد هدف قرار داده و یک نیروی ارتش را زخمی و یک دوربین دید در شب را منهدم کردند.
– مسلحین داعش در ۲۵ فروردین ماه، پاسگاه ارتش عراق را در سریع السیر واقع در شرق الرطبه در استان الانبار را با دو گلوله خمپاره مورد هدف قرار دادند.
‌- دواعش در ۲۶ فروردین ماه با یک بمب مغناطیسی به خودروی نیروی پلیس در حی المعلمین بعقوبه مرکز استان دیالی حمله کرده و دو تن را زخمی کردند.
– عناصر داعش در ۲۶ فروردین ماه به پاسگاه پلیس اتحادیه در نزدیکی منطقه سورشناس شمال سامرا در استان صلاح الدین حمله کرده و یک دوربین دید در شب را منهدم کردند.
– دواعش در ۲۸ فروردین ماه یک بمب را بر سر راه خودروی هامر ارتش عراق در جزیره صینیه واقع در غرب شهر بیجی در استان صلاح الدین منفجر کرده و سرنشینان آن را شهید و زخمی کردند.
– عناصر داعش در ۲۹ فروردین ماه یک دوربین دید در شب متعلق به نیروهای پلیس را در اطراف منطقه العباره در استان دیالی منهدم کردند.
– تروریست‌های داعش یک بمب کنار جاده‌ای را در ۳۰ فروردین ماه در مسیر خودروی نیروهای پلیس عراق در نزدیکی پل الولاده در شهر کرکوک منفجر کردند.
– دواعش در ۳۱ فروردین ماه به خودروی نیروهای حشد شعبی در منطقه الکیلو۶۰ در جاده بین المللی غرب الانبار حمله کرده و به خودرو آسیب زدند.
– عناصر داعش در همان روز و در همان منطقه به یک خودروی حامل نیروهای ارتش عراق نیز حمله کردند.
– تروریست‌های داعش در ۸ اردیبهشت ماه یک نیروی ارتش عراق را در نزدیکی شهرک الکوایر اسیر کرده و به شهادت رساندند.
– دواعش در همین روز به پاسگاه ارتش عراق در روستای ربیضه واقع در شرق حویجه در استان کرکوک حمله کرده و یک دوربین دید در شب را منهدم کردند.
– عناصر داعش در ۱۹ اردیبهشت ماه یکی از منابع نهادهای امنیتی ( که داعش از او تحت عنوان جاسوس یاد می‌کند) را در روستای البوغنطوس در الطارمیه واقع در شمال بغداد ترور کردند.
– مسلحین داعش در ۲۰ اردیبهشت ماه یک بمب جاده‌ای را بر سر راه گشتی ارتش عراق در منطقه الحضر واقع در جنوب موصل در استان دیالی منفجر کرده و چهار تن از جمله یک افسر را زخمی کردند.
– دواعش در ۲۱ اردیبهشت ماه با یک گشتی متعلق به نیروهای حشد شعبی در روستای شنف در منطقه النمرود در استان نینوی درگیر شده و سه تن از آن‌ها را به شهادت رسانده و چند تن دیگر از زخمی کردند.
– تروریست‌های داعش در همین روز به پاسگاه پلیس اتحادیه در منطقه السیفونه واقع در شرق سامرا در استان صلاح الدین حمله کرده و دو خودروی هامر را دچار آسیب و یک دوربین دید در شب را منهدم کرده و پس از درگیری با نیروهای کمکی یک افسر ارتش عراق را به شهادت رساندند.
– عناصر داعش در ۲۴ اردیبشت ماه به کاروان نیروهای ارتش عراق در نزدیکی الصکار واقع در جاده بین المللی الانبار یورش بردند.
– دواعش در ۲۵ اردیبهشت ماه به پاسگاه ارتش عراق در نزدیکی روستای ابوصخره واقع در جنوب شرق بیجی در استان کرکوک حمله کرده و یک دوربین دید در شب را منهدم کردند.
– عناصر داعش در ۲۷ اردیبهشت ماه با اجرای یک کمین علیه نیروهای پلیس عراق در نزدیکی روستای التایهه در منطقه المقدادیه در استان دیالی دو تن را زخمی کردند.

با توجه به روند رو به ضعف داعش در عراق، عناصر این گروه تروریستی در ۴۰ روز گذشته در کنار نیروهای ارتش، نیروهای پلیس و حشد الشعبی عراق، یک نیروی محلی را نیز مورد هدف قرار داده و عملیات‌هایی را برای نا امن ساختن راه‌های مواصلاتی اصلی به ویژه در استان صلاح الدین و الانبار به انجام رساندند.

انهدام دوربین‌های دید در شب که سهم بسزایی در شناسائی تحرکات داعش در استان‌های کرکوک و دیالی ایفا می‌کنند، از دیگر اهداف اصلی دواعش در این ۴۰ روز بوده است. در ۴۰ روز گذشته دواعش با وجود ضعف در کمیت و کیفیت عملیات‌ها، اصل تنوع مناطق جغرافیایی را در دستور کار خود قرار داده بودند.

لازم به ذکر است در این گزارش، اطلاعات عملیات‌ها و درگیری‌هایی که به طور رسمی از سوی داعش پذیرفته و اعلام گردیده، استفاده شده است. بنابراین انتشار این محتوا، به معنای صحت و تایید ادعای داعش نیست. همچنین اطلاعاتی از میزان خسارات و تلفات عناصر داعش نیز منتشر نشده‌ است.

هدف قرار دادن خودروی حشد الشعبی توسط عناصر داعش در منطقه طارمیه واقع در شمال بغداد
آثار انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر خودروی ارتش عراق در غرب شهر بیجی واقع در استان صلاح الدین
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.