پروپاگاندا و شانتاژ؛ چرا احمد اوبالی صحنه سازی می‌کند؟

سه شنبه 9 خرداد 1402 - 01:27
https://iswnews.com/?p=95349

“احمد یوسفی سادات” معروف به “احمد اوبالی” رئیس “جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی” و موسس “گوناز تی وی” در ایالت کالیفرنیا آمریکا مورد حمله قرار گرفته و به شدت زخمی شده است. جنبش پان ترک دولت باکو و تجزیه طلبان ایرانی وابسته به این جریان قوم گرای جدایی طلب، جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حمله مرگبار معرفی می‌کردند. اما پس از یک هفته تحقیقات پلیس کالیفرنیا، عکس این ادعاها ثابت شد و یک افتصاح بزرگ برای نژادپرستان شکل گرفت.

صبح ۳۱ اردیبهشت خبر حمله به احمد اوبالی و پسرش دنیز در یک هتل در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا توسط شبکه تلویزیونی گوناز تی وی (تلویزیون آذربایجان جنوبی) منتشر شد. سر و گردن و سینه احمد اوبالی به شدت مجروح شده و حال وی وخیم بود. پسرش دنیز هم مجروح شده بود و حدود یک روز بعد هر دو نفر مورد عمل جراحی قرار گرفتند.
احمد اوبالی ساکن ایالت ایلینوی است و همراه پسرش دنیز برای سرکشی به کسب و کار کافه های خود به کالیفرنیا رفته بود. پلیس شهر سن خوزه کالیفرنیا شش نفر مظنون را در این رابطه بازداشت کرد و تحقیقات پرونده آغاز شد.
بسیاری از چهره های پان ترک‌ مورد حمایت دولت باکو به‌خاطر اینکه احمد اوبالی رهبر یک جنبش جدایی طلب قومی از ایران است انگشت اتهامات را به سوی جمهوری اسلامی ایران گرفتند.

اتهام زنی علیه تهران
فریده پناه اوا رئیس دیاسپورای (مورد حمایت دولت) آذربایجان در انگلیس پس از ملاقات با احمد اوبالی و همسرش ناهیده اوبالی از بی حسی دست و پای احمد اوبالی و همچنین موفقیت آمیز بودن عمل جراحی سخن گفت. وی همچنین این حمله را سازمان یافته عنوان کرد.
جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی (گونی آذربایجان میللی آزادلق جبهه سی) معروف به گاماج بیانیه صادر کرد و خواستار تحقیقات کامل پلیس و کمک آذربایجان و ترکیه در این مورد شد. این جنبش جدایی طلبانه قومی این حمله را تروریستی خواند و خواستار افشای جزئیات آن نیز شد.
الچین میرزابیلی(میرزا بیگ لی) معاون حزب جبهه خلق آذربایجان مدعی شد: “این حمله زمانی انجام شد که ترک‌های مقیم اروپا سالروز سرکوب قیام مردم آذربایجان جنوبی بخاطر توهین روزنامه ایران (انتشار کاریکاتور سوسک) را گرامی داشتند.”
رافائل بجان اف مدیر روزنامه جمهوریت باکو و رئوف عارف اوغلو مدیر روزنامه اینترنتی ینی مساوات هم حکومت ایران را متهم به حمله کردند و آن را شیوه حکومت قوم گرای نژادپرست آخوندهای قوم فارس بیان کردند.
شبکه تی.آر.تی ترکیه نیز وی را یک فعال مدنی ترک آذربایجان ایران معرفی کرد که زمانی که از آذربایجان بازگشته است مورد حمله قرار گرفته است.

احمد اوبالی در بیمارستان

سرانجام تحقیقات شانتاژ و انکار
پلیس سن خوزه پس از یک هفته تحقیقات به این نتیجه رسید که هیچ مدرک و شواهدی برای وقوع این حمله در بیرون از هتل وجود ندارد. نهایتا هم پلیس سن خوزه، دنیز اوبالی دومین پسر احمد اوبالی را به اتهام حمله مرگبار به قصد قتل پدرش در خانه و رختخواب بازداشت کردند! نکته جالب اینجاست که دنیز اوبالی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه کالیفرنیا، یک هفته پلیس آمریکا را فریب داد. اختلافات دنیز اوبالی با پدرش احمد اوبالی علت این حادثه بیان شده اما ناهیده اوبالی همسر فرد مضروب هنوز هم این موضوع را انکار می‌کند.

احمد اوبالی کیست؟
احمد یوسفی سادات معروف به احمد اوبالی متولد ۱۳۴۰ اهل مغان استان اردبیل است و پدرش حمام دار شهر اردبیل بود. وی در سال ۱۳۵۹ به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی از ایران فرار کرده و به ترکیه پناهنده شده بود.

سابقه خودزنی احمد اوبالی
احمد اوبالی در سال ۱۳۶۳ هنگامی که می‌خواست از بلگراد به سوئد برود توسط دولت سوئد بازداشت شد و مسئولان این کشور قصد استرداد وی به ایران را داشتند که در دستشویی فرودگاه با شیشه آب جو رگ زنی کرده بود و همین باعث شد تا مورد توجه سازمان‌های حقوق بشری قرار بگیرد. همین واقعه خودزنی گمانه ها درباره شانتاژ خانواده وی را تقویت می‌کند.

احمد اوبالی شهروند آمریکا
احمد اوبالی در سال ۱۳۶۴ به آمریکا مهاجرت کرد و با کمک سازمان‌های خیریه کلیسا زندگی می‌کرد. همین مهاجرت باعث شد تا احمد یوسفی سادات به احمد اوبالی تغییر نام دهد و شهروندی آمریکا را کسب کرد. همسرش ناهیده اوبالی (کریملی) در سال ۱۹۹۵ با مهاجرت از باکو به آمریکا با او ازدواج کرد. وی پس از زندگی در آمریکا گاماج را تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۶ میلادی هم تلویزیون گوناز تی وی را راه اندازی کرد. این شبکه تلویزیونی از آمریکا پخش می‌شود و چند استودیو در باکو و استانبول دارد. روزنامه “حریت” ترکیه طی گزارشی این شبکه تلویزیونی را با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) مرتبط می‌داند. این جنبش و تلویزیون، موضوع جدایی طلبی و درگیری های قومی را در ایران دنبال می‌کند. نمونه این تنش آفرینی ها تامین مالی عباس لسانی و گروه هواداران وی است. این گروه در ماجرای درگیری شهروندان آذری اردبیلی و تالشی آستارا و لشگرکشی اوباش قمه در دست به سمت آستارا نمایان بود. همچنین تنش‌های قومی میان آذری‌ها و کردها در تکاب، ارومیه، پلدشت نیز رد پای این جریان دیده می‌شود.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.