به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” گروه الشباب المجاهدین مدعی کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر از نیروهای اوگاندایی در حمله عناصر این گروه به پایگاه “آتمیس” در حومه شهر بولومریر واقع در ولایت شبیلی سفلی شد.

فرماندهی نظامی گروه الشباب المجاهدین طی بیانیه‌ای در روز جمعه ۵ خرداد ماه، از یورش عناصر این گروه به پایگاه نیروهای اوگاندایی “آتمیس” در حومه شهر بولومریر در ولایت شبیلی سفلی خبر داد. به ادعای این گروه، این یورش در صبح همان روز به انجام رسید و بیش از ۲۰۰ کشته از نیروهای اوگاندایی بر جای گذاشت. همچنین عناصر الشباب المجاهدین تعدادی تانک و خودروی نظامی متعلق به نیروهای اوگاندایی را منهدم کرده و میزان زیادی مهمات را از این پایگاه به غنیمت بردند. عناصر الشباب المجاهدین تعدادی از نیروهای اوگاندایی را نیز اسیر کردند.

گفتنی است که در پی شدت یافتن درگیری‌های سومالی در سال ۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۵ ه.ش) اتحادیه آفریقا مجموعه ای موسوم به نیروهای ماموریت اتحادیه آفریقا در سومالی (امیصوم – AMISOM)، متشکل از نیروهای برگزیده شش کشور اتیوپی، جیبوتی، اوگاندا، کنیا، بروندی و سیرالئون را به سومالی ارسال کرد. این نیروها هنوز در سومالی حضور دارند و نیروهای دولتی سومالی را در ستیز با مسلحین گروه الشباب المجاهدین یاری می‌کنند. به‌دلیل اختلافاتی که بین اتحادیه آفریقا و اتحادیه اروپا درباره نحوه فعالیت امیصوم در سومالی به‌وجود آمد، اتحادیه اروپا حمایت خود را از امیصوم کاهش داد. در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۳۹۹ ه.ش) مقرر شد که تشکیلات دیگری تحت عنوان آتمیس The African Union Transition Mission in Somalia (ATMIS) به تدریج جایگزین امیصوم در سومالی شود.

لازم به ذکر است که نیروهای اوگاندا پیش از این در قالب نیروهای ماموریت اتحادیه آفریقا در سومالی (امیصوم – AMISOM) و در حال حاضر در قالب نیروهای آتمیس The African Union Transition Mission in Somalia (ATMIS) با ۶۷۰۰ نفر در موگادیشو و شبیلی سفلی در جنوب سومالی و در ساحل اقیانوس هند حضور دارند.

بیشتر بخوانید: یورش سنگین الشباب المجاهدین به نیروهای ویژه تحت آموزش آمریکا

ویدیو: یورش سنگین اخیر الشباب المجاهدین به پایگاه نیروهای اوگاندایی در سومالی

این فیلم در ابتدا به درگیری‌های مختلف الشباب با نیروهای آفریقایی به ویژه نیروهای اوگاندایی از سال ۲۰۰۷ تا کنون می‌پردازد و در ادامه یورش سنگین ۵ خرداد ماه، الشباب علیه نیروهای اوگاندایی را به نمایش درمی‌آورد. آغاز عملیات الشباب با سخنان انگیزشی برخی از عناصر این گروه از جمله امیر الشباب (ابو عبیده احمد عمر) شروع می‌شود. در ابتدا ابو عبیده با عناصر خود بیعت می‌کند و پس از آن پنج عنصر انتحاری این یورش سخن می‌گویند.

در این فیلم به آتش کشیده شدن خودروها و تانک‌های نیروهای اوگاندایی و همچنین تعداد زیادی از اجساد نیروهای اوگاندایی وابسته به آتمیس از جمله یک فرمانده بلندپایه اوگاندایی به نمایش درمی‌آید.

لازم به ذکر است که این یورش واکنش‌های بسیاری را در اوگاندا به همراه داشته است، و در این بین رئیس جمهور اوگاندا نیز مجبور به واکنش شده است. همچنین برخی روزنامه نگاران اوگاندایی به شدت از عملکرد نیروهای خود در سومالی انتقاد کرده و نیروهای اوگاندایی حاضر در سومالی را سرزنش کردند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.