ماهیت ویدیوی “تیر خلاص طالبان به سرباز ایرانی” چه بود؟

پنجشنبه 11 خرداد 1402 - 11:21
https://iswnews.com/?p=95477

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” ویدئویی که اخیرا در فضای مجازی به عنوان “تیر خلاص طالبان به سرباز ایرانی” منتشر شده است، ارتباطی به درگیری‌های مرزی ایران و افغانستان نداشته و در اصل متعلق به درگیری‌های داخلی کشور پاکستان در ایالت بلوچستان می‌باشد.

طبق بررسی های “تحولات جهان اسلام” این ویدئو که در آن عناصر جدایی طلب بلوچستان پاکستان (اعضای گروه BRAS) به سوی مجروحین نیروهای ارتش پاکستان تیر خلاص می‌زنند، در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است و ارتباطی به مرزهای ایران و افغانستان ندارد. در پایان نسخه اصلی این فیلم، یک سرود به زبان بلوچی و تصاویری از عناصر جدایی طلب بلوچستان پاکستان به همراه غنایمی که از نیروهای ارتش پاکستان به دست آورده‌اند نمایش داده می شود.

در واقع این ویدئو از سوی رسانه گروه موسوم به “براس” (BRAS) منتشر شده که متشکل از چهار گروه‌ جدایی طلب بلوچستان پاکستان شامل: BLA (ارتش آزادیبخش بلوچ)، BLF (جبهه آزادیبخش بلوچ)، BRG (گارد جمهوری بلوچ) و BRA (ارتش جمهوری بلوچ) می‌باشد.

لازم به ذکر است که پیش از این خبرگزاری های رسمی داخلی از عدم ارتباط این فیلم با درگیری‌های مرزی ایران و طالبان در شرق زابل سخن گفته بودند اما جزئیاتی آن مشخص نبود و از فیلم مذکور در فضای مجازی علیه ایران بهره برداری شد. این دست اقدامات رسانه ای در تحولات مرزی و سیاست خارجی ایران در منطقه نشانگر این است که ایران در مواجهه با چالش ها در روبروی طالبان و امثال قرار ندارد، بلکه این دستگاه عظیم رسانه ای غرب و اسرائیل است که به پاتک های متعدد علیه ایران می پردازد و همواره ضربات سختی را از حیث روانی و رسانه ای به افکار عمومی وارد می کند.

بیشتر بخوانید:
درگیری مرزی ایران و طالبان در شرق زابل تلفات بر جای گذاشت! (ویدیو)
شهادت سرباز ایرانی در درگیری با طالبان (تصویر)
ویدیو: درگیری مرزی طالبان و ایران در شرق زابل

تصویری که نشان می‌دهد لوگوی فیلم متعلق به گروه “براس” می‌باشد که شامل گروه‌های جدایی طلب بلوچ پاکستان شامل BLA، BLF، BRG و BRA با ارتش پاکستان است.
فیلم اصلی که در پایان آن یک سرود بلوچی و تصاویری از غنایم بدست آمده توسط مسلحین براس از ارتش پاکستان نمایش داده می شود.
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.