به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” قربانقلی بردی محمداف، رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق کشور ترکمنستان در جریان سفر به تهران، ضمن دیدار با رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، با امام خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

قربانقلی بردی محمداف، رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق کشور ترکمنستان و هیئت عالی رتبه همراهش در ۱۰ خرداد ماه، طی سفری به تهران، ضمن دیدار و گفتگو با حجت السلام و المسلمین رئیسی، رئیس جمهور و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و همچنین حجت الاسلام و المسلمین صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با امام خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

محور دیدارها و مذاکرات محمداف با مقامات ایرانی در حوزه گسترش همکاری‌های مشترک در زمینه انرژی، حمل و نقل ریلی و جاد‌ه‌ای، ترانزیت و امور گمرکی، تبادل برق و همکاری‌های تجاری، اقتصادی و صنعتی، امور پزشکی و بهداشتی، برگزاری نمایشگاه‌های اقتصادی و تجاری متقابل میان دو کشور و همچنین مدیریت مشترک آب و کشاورزی بوده است.

امام خامنه ای در دیدار با بردی محمداف با تاکید بر خویشاوندی و اشتراکات فرهنگی ایران و ترکمنستان، خواستار گسترش بیش از پیش روابط در بخش‌های مختلف به‌‍ویژه در حوزه‌های انرژی (آب، برق و گاز) و راه شد و ‏از توجه ویژه رئیس شورای مصلحت خلق کشور ترکمنستان به مسائل فرهنگی و دینی و اهتمام برای گسترش مراکز فرهنگی و مساجد تقدیر کرد. ایشان با اشاره به درخواست طرف ترکمنستانی جهت احداث بزرگراه مرزی میان دو کشور تا دریای کاسپین گفت که وزارت راه ایران توانایی احداث آن را دارد و بر اهتمام ایران برای تکمیل مسیر ترانزیتی شمال به جنوب برای اتصال ترکمنستان و کشورهای اطراف به دریای عمان تاکید ورزید.

لازم به ذکر است که مقامات ایران و ترکمنستان در حضور سید ابراهیم رئیسی و قربانقلی بردی محمداف، ۵ سند همکاری در حوزه‌های تبادل برق، همکاری در زمینه های گمرکی و همکاری های دانشگاهی امضاء کردند.

سفر قربانقلی بردی محمداف، رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق کشور ترکمنستان به ایران، پس از افتتاح سفارت دائمی رژیم صهیونیستی در ۱ اردیبهشت ماه در عشق آباد انجام گرفته است. متن گفتگوهای وی با مقامات ایرانی بیانگر نگاه ویژه ترکمنستان به ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای و همچنین اهمیت ویژه ترکمنستان در سیاست خارجی ایران را آشکار می سازد.

بیشتر بخوانید:
روابط اسرائیل با ترکمنستان و آذربایجان؛ مانع نفوذ ایران به آسیای مرکزی
سفارت اسرائیل در ترکمنستان افتتاح شد

سفارت اسرائیل در ۳۰ کیلومتری ایران افتتاح می‌شود!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.