نظامیان آمریکایی در سوریه ارتش آمریکا در سوریه

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” روزنامه واشنگتن‌پست طی گزارشی اختصاصی مدعی شد که ایران در چهارچوب یک طرح مورد حمایت روسیه به دنبال تشدید حملات مرگبار علیه نظامیان آمریکایی در سوریه است تا واشنگتن را به ترک منطقه وادارد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی اختصاصی نوشت: مقامات اطلاعاتی و اسناد محرمانه فاش شده حاکی از آن است که ایران، نیروهایی را در سوریه برای مرحله جدیدی از حملات مرگبار علیه نیروهای آمریکایی در این کشور تسلیح می‌کند و همزمان با روسیه نیز بر روی یک استراتژی گسترده‌تر برای بیرون اخراج آمریکایی‌ها از منطقه فعالیت می‌کند.

هرچند در این گزارش‌ها نشانه‌ای از نقش مستقیم مسکو در طراحی و اجرای حمله نظامی به اهداف آمریکایی به چشم نمی‌خورد، اما شواهدی از حضور فعالانه مقام‌های روسیه در هدایت تلاش‌های ضدآمریکایی وجود دارد که پیش از این از ابعاد و شدت آن گزارشی منتشر نشده بود.

یکی از گزارش‌های محرمانه مورد استناد واشنگتن‌پست رابطه روسیه با ایران را “بده بستان: و مایه اصطکاک و اختلاف بین دو کشور توصیف کرده است. مذاکرات با ترکیه درباره آینده سوریه و همچنین سکوت روسیه در قبال حملات پیاپی اسرائیل از محورهای تمایز سیاست دو کشور در قبال سوریه هستند.

در این گزارش آمده است که ایران با تقویت گروه‌های شبه‌نظامی به دنبال ضربه زدن به نیروهای آمریکایی است. این اقدامات شامل آموزش و تجهیز شبه‌نظامیان متحد ایران است تا بمب‌های کنارجاده‌ای قوی‌تری را برای هدف گرفتن خودروهای زرهی آمریکا استفاده کنند؛ بمب‌هایی شبیه آنچه پیشتر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در زمان اشغال عراق توسط آمریکا از آن استفاده می‌کردند.

واشنگتن‌پست استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای پیشرفته را “تشدید کارزار درازمدت ایران در به‌کارگیری شبه‌نظامیان نیابتی” علیه آمریکا در سوریه ارزیابی کرده است.

واشنگتن‌پست بر مبنای یک گزارش اطلاعاتی لورفته از میان انبوه اسناد اطلاعاتی آمریکا، می‌گوید که مقام‌هایی از سپاه قدس در اواخر ماه ژانویه آزمایش یکی از تجهیزات انفجاری در منطقه الضمیر در حومه دمشق را هدایت و ارزیابی کردند. در این آزمایش وسیله انفجاری با موفقیت زره تانک را شکافت. گزارشی دیگر می‌گوید تلاش برای استفاده از بمب‌های مشابه در ماه فوریه خنثی شد و نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF)، سه بمب را کشف و خنثی کردند.

طبق نوشته این روزنامه، به نظر می‌رسد اطلاعات آمریکا درباره آزمایش بمب کنار جاده‌ای از شنود مکالمات شبه‌نظامیان سوری و لبنانی به دست آمده باشد. بر مبنای اسناد لورفته، تهران، دمشق و مسکو در پی برنامه‌ریزی برای ایجاد نارضایتی مردمی و توده‌ای علیه حضور آمریکا در شمال شرق سوریه بوده‌اند و مقام‌های ارشد اطلاعاتی و نظامی سه کشور در ماه نوامبر سال گذشته بر ایجاد یک مرکز هماهنگی برای هدایت این کارزار سیاسی توافق کردند. یک گزارش دیگر هم می‌گوید ایران و متحدانش به دنبال آن بوده‌اند که در واکنش به حملات پیاپی اسرائیل در سوریه، مقر نیروهای آمریکایی را هدف بگیرند.

یکی از محورهای گزارش واشنگتن‌پست، نسل پیشرفته‌ای از بمب‌های کنار جاده‌ای است که شکافنده انفجاری شکل‌پذیر نامیده می‌شود. این شکل از تجهیزات انفجاری پیچیده‌تر از بمب‌های دست‌ساز معمولی هستند. آنها معمولا با دستگاه کنترل از راه دور فعال می‌شوند و با انفجار پرتابه‌هایی فلزی را با شتاب بسیار بالا به سمت هدف پرتاب می‌کنند. این پرتابه‌ها از صفحه‌های فلزی نازک و شکل‌پذیری درست شده که در اثر فشار انفجار تغییر شکل می‌دهند و به یک حجم شکافنده مانند سر نیزه یا گلوله تبدیل می‌شوند. این شکل نوک تیز، به اضافه گداخته شدن فلز، قدرت تخریب آن را بالا می‌برد. در عین حال با توجه به استفاده از صفحات فلزی تخت، این شکل از بمب را می‌توان ساده‌تر پنهان کرد.

استفاده گسترده از این شکل از بمب‌های کنار جاده‌ای در جریان اشغال عراق، تلفات سنگینی را به نیروهای آمریکایی تحمیل کرد. یکی از گزارش‌های لورفته مورد استناد واشنگتن‌پست می‌گوید یک بمب‌ساز وابسته به حزب‌الله لبنان در سوریه، در اواخر ژانویه آزمایش‌هایی را روی این بمب‌ها انجام داد.

در ساخت این وسیله، از مواد منفجره نظامی سی۴ (C4) استفاده شده بود. دست‌اندرکاران آزمایش این وسیله آن را قوی و قابل استتار ارزیابی کردند. بنا به گزارش محرمانه مورد استناد واشنگتن‌پست، نیروهایی از ایران در طراحی این بمب نقش داشتند و درباره چگونگی استفاده از آن مشاوره دادند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.