به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” طالع باقرزاده، رئیس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان از ۱۲ خرداد ماه به سلول انفرادی منتقل شده است و اجازه تماس با خانواده را ندارد.

عصر روز یکشنبه در تماس همسر حاج طالع باقرزاده با زندان شماره ۱۲، مشخص شد که زندان با دادن اطلاعات نادرست، عمداً خبر منتقل شدن طالع باقرزاده به سلول انفرادی را مخفی کرده است و تلاش خانواده برای یافتن علت انتقال باقرزاده بی نتیجه ماند.

اما وکیل حاج طالع باقرزاده، فخرالدین مهدی اف روز گذشته در سلول انفرادی در زندان کیفری شماره ۱۲ باکو موفق به ملاقات با وی شد. به گفته وکیل، طالع باقرزاده از ۱۲ خرداد در سلول انفرادی به سر می برد.

وکیل گفته است: “طالع باقرزاده در دوم ژوئن به سلول انفرادی فرستاده شده است. دلیل این امر مربوط به زندانیانی بود که هر روز دو بار شمارش می شدند و تغییر مسئول شمارش زندانیان سبب مشکل شده است. طالع باقرزاده به گرم شدن هوا و ساعات طولانی شمارش زندانیان زیر آفتاب اعتراض کرده است. بعد از این درگیری لفظی حاج طالع باقرزاده از صف شمارش خارج شد و این امر باعث شده است که وی به ۵ روز حبس انفرادی محکوم شود.”

وکیل طالع باقرزاده همچنین از اعتراض او نسبت به وضعیت این زندان نیز خبر داده است. تامین آب شرب در ساعات معدود روز و بد بودن غذای ارائه شده از جمله مشکلات زندان است. برای کسانی که از قبل در شرایط سختی قرار داشته اند، مشکلات داخلی زندان نیز زندگی را برای آنها بسیار دشوار کرده است. وضعیت نهادهای کیفری آذربایجان مدت هاست که مورد انتقاد سازمان های بین المللی قرار دارد.

طالع باقرزاده به‌عنوان یکی از چهره‌های مذهبی و پرنفوذ جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود و حساسیت‌ها و نگرانی مردم در مورد سلامت و چگونگی وضعیت ایشان بالاست. لازم به ذکر است در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ نیز در پی توهین نیروهای پلیس و سازمان امنیت ملی دولت باکو به باورهای دینی فعالان مذهبی آذربایجان در بازجویی‌ها، وی و ۱۱ تن از فعالان مذهبی دیگر دست به اعتصاب غذا زدند. موضوعی که واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج از این کشور در پی داشت و در نهایت با عقب نشینی ضمنی دولت همراه بود.

بیشتر بخوانید: طالع باقرزاده دست به اعتصاب غذا زد!

طالع باقرزاده تحصیل کرده‌ی حوزه علمیه جامعه المصطفی العالمیه قم و موسس جنبش اتحاد مسلمانان آذربایجان (MBH) است. وی چهارم آذر ۱۳۹۴ (۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی) در جریان حمله نیروهای ویژه وزارت کشور جمهوری آذربایجان به یک منزل مسکونی در شهرک نارداران در رایون صابونچی، همراه با گروهی از شهروندان بازداشت شد. چهار نفر از ساکنان نارداران در این ماجرا شهید شدند و دو افسر پلیس نیز جان خود را از دست دادند. به گفته طالع باقرزاده، این دو پلیس نیز توسط خود ماموران دولتی کشته شدند. در پی این حوادث، دولت باکو طالع باقرزاده را به گذراندن ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.