به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه حملات دو روز گذشته عوامل گروه تروریستی داعش به طالبان در شهر فیض آباد، چندین نفر از مقامات محلی این گروه از جمله مولوی نثار احمد احمدی، مولوی صفی الله و قاری احسان الله کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

در روز سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، کاروان حامل مقامات محلی طالبان در استان بدخشان در شهر فیض آباد مرکز این استان، هدف حمله عوامل گروه داعش قرار گرفت. این حمله با انفجار خودروی بمب گذاری شده در چهارراه دادستانی اجرا شد که منجر به کشته شدن هشت نفر از مسلحین طالبان از جمله مولوی نثار احمد احمدی، معاون استاندار طالبان در بدخشان شد. گروه تروریستی داعش ساعاتی پس از این حمله، با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت آن را به عهده گرفت.

دو روز پس از این حمله، عامل دیگری مراسم فاتحه خوانی مولوی نثار احمد احمدی، در مسجد نبوی واقع در منطقه اول شهر فیض آباد را مورد حمله مسلحانه قرار داده و خود را در میان افراد حاضر در این مسجد منفجر کرد. این انفجار نیز منجر به کشته شدن دستکم ۱۶ نفر از مسلحین طالبان و زخمی شدن بیش از ۵۰ نفر دیگر شده است.
از جمله افرادی که در این مراسم حضور داشته‌اند قاری دین محمد حنیف، وزیر اقتصاد حکومت طالبان، مولوی صفی الله صمیم فرمانده پیشین امنیتی طالبان در استان بغلان و قاری احسان الله، امام جماعت مسجد جامع نبوی می‌باشند که نام مولوی صفی الله و قاری احسان الله در میان کشته شدگان ذکر شده است.

معزالدین احمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان وقوع انفجار انتحاری در مراسم مسجد جامع نبوی شهر فیض آباد را تأیید کرده و گفته است که این حادثه تلفاتی در پی داشته است اما آمار قطعی آن مشخص نیست.

لازم به ذکر است که صدها نفر از اعضای رده متوسط و مقامات حکومتی و محلی طالبان برای شرکت در مراسم فاتحه خوانی مولوی نثار احمد احمدی، معاون استاندار طالبان در بدخشان، در مسجد جامع نبوی شهر فیض آباد گردهم آمده بودند که از سوی عامل انتحاری ناشناس هدف حمله قرار گرفته‌اند.

شاخه خراسان گروه داعش با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله انتحاری به مسجد جامع نبوی شهر فیض آباد را به عهده گرفت. داعش ادعا کرده است که در این حمله ده ها نفر از مسلحین طالبان از جمله رئیس دادستانی طالبان در بدخشان و مولوی صفی الله صمیم، فرمانده پیشین امنیتی طالبان در استان بغلان کشته شدند.

بیشتر بخوانید:
معاون سرکرده شاخه خراسان داعش در کابل کشته شد
آشوب در هرات؛ درگیری داخلی طالبان یا حمله به مخفیگاه داعش؟

بیانیه داعش درباره حمله دوم عوامل این گروه در شهر فیض آباد
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.