سید احمد موسوی مبلغ، خبرنگار و کارشناس مسائل افغانستان در گفتگوی زنده صوتی با تحولات جهان اسلام، درگیری‌های مرزی طالبان، امنیت شیعیان، استقرار گروه‌های تروریستی در مرزی و مسئله حقابه ایران از رود هیرمند را مهم ترین چالش های روابط طالبان و ایران دانست و گفت ساختار استخباراتی و امنیتی تشکیلات طالبان، مانع از برقراری روابط نزدیک با ایران می‌شود. وی در ادامه صحبت‌های خود با انتقاد از عملکرد یکطرفه اکثر رسانه‌های ایرانی و تشریح اقدامات ضدایرانی این گروه در طول دو سال اخیر، پیش بینی کرد ناامنی برنامه‌ریزی شده توسط آمریکا در آینده ادامه و بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: مصاحبه: گفتگوی یکم با “سید احمد موسوی مبلغ” خبرنگار و تحلیلگر مسائل افغانستان

محور گفتگوی دوم تحولات جهان اسلام با آقای “سید احمد موسوی مبلغ” خبرنگار و تحلیلگر مسائل افغانستان و رئیس خبرگزاری اطلس، بررسی تحولات اخیر افغانستان و مسائل مرتبط با ایران شامل موارد زیر است:

۱- چرایی درگیریهای اخیر مرزی و فراز و فرود دو سال روابط ایران و طالبان: آقای موسوی با بررسی تنش زایی طالبان در مرزهای با ایران و درگیری های اخیر گفت این موضوع تنها چالش مابین دو طرف نیست و طالبان با اعمال محدودیت علیه شیعیان و رد حقوق درخواستی شورای علمای شیعه و قضایای حمله سال گذشته به سفارت و کنسولگری ایران در شهر هرات عملا به ایران دهن کجی کرده‌اند. وی موضع طالبان در خصوص عدم پرداخت حقابه ایران از رود هیرمند را برنامه ریزی شده دانست و با اشاره به تفاوت های فکری دو طرف پیش بینی کرد که این اختلافات در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با انتقاد از عملکرد یکطرفه رسانه‌های ایرانی در قبال اقدامات طالبان در افغانستان، همراهی و کمک کشورهای ایران، روسیه و چین برای استقرار حکومت طالبان را اشتباه دانست.

بیشتر بخوانید: اینفوگرافیک: درگیری مرزی طالبان با همسایگان افغانستان

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

۲- اختلافات داخلی طالبان: سید احمد موسوی مبلغ، در توضیح اختلافات داخلی طالبان گفت پاشنه آشیل این گروه اختلافات تاریخی تیره های غلجایی و درانی است که هر دوی آنها درصدد کسب قدرت بیشتر هستند. موسوی اقدامات اخیر ملاهبت الله، رهبر طالبان در انتقال قدرت از کابل به قندهار را مصداق این جنگ قدرت دانست و ترورهای درون سازمانی مثل ترور داود مزمل را شاهدی برای تشدید این جنگ عنوان کرد.وی در ادامه افزود، طالبان از نظر مبانی فکری نیز یکدست نیستند و از سلفی تکفیری تا حنفی های معتدل و صوفی ها با نگاه های مختلف داخل طالبان وجود دارند. علاوه بر این اختلاف قومی بین پشتون و غیرپشتون مثل قضیه مولوی مهدی مجاهد، عبدالحمید خراسانی و… نیز در حال تشدید است.

۳- استقرار گروه‌های تروریستی در مرزهای همسایگان افغانستان: آقای موسوی در بیان وضعیت استقرار گروه‌های تروریستی در افغانستان گفت، طالبان مادر تمام گروه های تروریستی در منطقه است و تصور کشورهای همسایه از تعامل با طالبان برای مهار گروه‌های تروریستی غلط است. وی با اظهار اطلاع از گزارشهای میدانی، افزود که ادعای طالبان برای سرکوب داعش صحیح نیست و این گروه امکان شناسایی داعش را ندارد چون در این صورت با بخش زیادی از اعضای خودش روبرو خواهد شد. وی مسئله ناامنی افغانستان و سرایت آن به کشورهای همسایه را مطلوب و هدف غربی‌ها در این منطقه دانست.

۴- حملات پهپادی ناشناس در افغانستان: وی اخراج آمریکا از افغانستان را یک دروغ بزرگ دانست و گفت حضور آمریکایی براساس یک استراتژی که از چند سال پیش در حال اجرا است، از حضور نظامی به حضور استخباراتی-امنیتی تبدیل شده است و مذاکرات آنها با طالبان نیز بر همین اساس بود. آنها دفاتر خود را در کابل حفظ کرده‌اند و با همکاری خارجی ها در جهت منافع خود حرکت می‌کنند. طالبان بر آشمان افغانستان تسلطی ندارند و حملات پهپادی ناشناس نشانگر تداوم حضور نظامی آمریکا می‌توان عنوان کرد.

بیشتر بخوانید: اینفوگرافیک: حملات هوایی علیه مواضع طالبان در افغانستان

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

پی‌نوشت: این گفتگو در شامگاه چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۲ و در کانال تلگرام تحولات جهان اسلام برگزار شد.

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. علی دوشنبه, ۲۲ خرداد, ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰

  آقای موسوی تا حدودی حرف هاش درست هست، فقط طالبان رو اونطوری که هست نشان بدید،شاخ و برگ ندین.
  و “تحولات جهان اسلام” شاید یکی از تنهاترین رسانه ها که در مورد افغانستان اخبار نو به نو و نزدیک به واقعیت ارائه میدهد برعکس بقیه که کلاً کپی کار میکنن.

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.