به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان نشست دیروز با هیئت کشورهای آفریقایی که با هدف میانجی‌گری بین روسیه و اوکراین راهی مسکو و کیف شده است، از توافقی پرده برداشت که زلنسکی به آن پایبند نماند!

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان نشست روز گذشته (۲۷ خرداد ماه) با هیئت رهبران کشورهای آفریقایی که با هدف میانجی‌گری بین روسیه و اوکراین راهی شهرهای سن‌پترزبورگ و کیف شده بودند، برای نخستین بار اسناد توافقی در ابتدای جنگ اوکراین را افشا کرد.

پوتین در این نشست فاش کرد که در بهار ۲۰۲۲ میلادی، پس از شکل گیری توافق صلح در شهر استانبول ترکیه، نیروهای روسیه به طور داوطلبانه و به عنوان بخشی از توافق صلح، از حومه‌ی شهر کیف و برخی از مناطق تحت کنترل اوکراین خارج شدند اما زلنسکی پس از خروج روسها، تحت القای غربی‌ها به ویژه بوریس جانسون نخست وزیر وقت انگلیس، از امضای توافق خودداری کرده و شروط ذکر شده در متن توافق از جمله پیمان بیطرفی دائمی و ضمانت‌های امنیتی برای اوکراین را رد کرده است.

طبق متن این توافق، کشورهای چین، روسیه، آمریکا، انگلیس، فرانسه و ترکیه به عنوان ضامن آن بوده‌اند.

پوتین در دیدار با هیئت اعزامی آفریقا متشکل از رؤسای جمهور کشورهای آفریقای جنوبی، سنگال، زامبیا، کومور و نمایندگان کشورهای مصر، کنگو و اوگاندا ضمن ابراز آمادگی برای آغاز مذاکرات صلح با اوکراین، از رویکرد معتدل و متوازن کشورهای آفریقایی تمجید و تشکر کرد. این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درخواست میانجی‌گری آفریقایی‌ها را رد کرده و مذاکرات با اشغالگران سرزمین اوکراین را به معنای انجماد رنج و درد مردم این کشور دانسته است.

علت اصلی میانجی‌گری کشورهای آفریقایی را می‌توان کاهش صادرات مواد غذایی از روسیه و اوکراین به آفریقا و همچنین افزایش قیمت غلات دانست؛ چرا که جنگ اوکراین بیشترین اثر خود را بر این قاره گذاشته است.

افشاگری پوتین، روایات رسانه‌های اوکراینی و غربی از شکست روسیه در نبرد کیف و همچنین خروج ناگهانی ارتش روسیه از جبهات شمالی اوکراین را در زیر سوال برده و نشان می‌دهد که اوکراین، به معنای واقعی صحنه جنگ نیابتی غرب علیه روسیه است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.