کنگره آمریکا، اصلاحیه‌ای توسط یک قانونگذار جمهوریخواه را به تصویب رساند که از انتقال سامانه‌های پدافند هوایی به اقلیم کردستان حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در ۳۱ خرداد ماه در جریان رای‌گیری برای نهایی‌شدن “قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۲۴”، اصلاحیه‌ای توسط دان بیکن، قانونگذار جمهوریخواه را به تصویب رساند که از انتقال سامانه‌های پدافند هوایی به اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کند.

بر اساس اظهارات بیکن، اصلاحیه مزبور از حمایت قوی دوحزبی برخوردار است و دولت آمریکا را ملزم می‌کند برنامه‌ای برای آموزش و تجهیز نیروهای اقلیم کردستان عراق علیه حملات موشکی، راکتی، و پهپادی ایران آماده و اجرا کند.

در همین رابطه، جاسم الموسوی، نماینده پارلمان عراق درباره این اقدام آمریکا اظهار داشت: ارائه تسلیحات پدافند هوایی به نیروهای پیشمرگه مغایر با قوانین بین‌المللی است و هیچ طرف و گروه داخلی در عراق حق ندارد بدون اطلاع و حضور دولت مرکزی به طور مستقیم در مسائل حاکمیتی با کشورهای دیگر معامله کند. تصمیم برای تسلیح اقلیم کردستان عراق به منزله دخالت در امور داخلی کشور است.

شایان ذکر است این تصمیم کنگره آمریکا در حالی اخذ شده که این کشور همواره از دستیابی ارتش عراق به تسلیحات پیشرفته پدافند هوایی برای دفع حملات خارجی، مخالفت و امتناع کرده است. این توافق که دور از چشم دولت بغداد انجام شده است، واکنش‌های بسیاری را در پی داشته و تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق ضمن مطرح کردن انتقاداتی بیان کردند که واشنگتن با این تصمیم درصدد نقض استقلال عراق و برهم زدن امنیت داخلی آن است!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.