سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه چهارشنبه به مناسبت سالگرد جنگ ۳۳ روزه لبنان به سخنرانی پرداخت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سیدحسن نصرالله پس از تبریک اعیاد قربان و غدیر خم، در ابتدای سخنرانی خود به ماجرای هتک حرمت قرآن کریم در کشور سوئد پرداخت و بیان داشت: هر انسان آزاده و شرافتمندی در جهان باید سوزاندن قرآن کریم را محکوم کند. اینکه یک فرد مسیحی کتاب مسلمانان را بسوزاند، این تنها یک مسئله شخصی یا کینه شخصی نیست. زمانی که به ارتباط این جنایتکار با موساد پی بردیم، متوجه می‌شویم که یک اندیشه شیطانی به دنبال جنگ‌افروزی میان مسلمانان و مسیحیان است. این نوع تفکر به دنبال فتنه‌انگیزی میان مسلمانان و مسیحیان در جهان است.

سیدحسن در ادامه سخنرانی به جنگ ۳۳ روزه لبنان پرداخت و گفت: جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ یک رویداد مهم، بزرگ، بسیار بااهمیت و سرنوشت‌ساز در تاریخ لبنان و منطقه بود. همین کافی است که تنها به طرح بزرگ و خطرناک آمریکا که این جنگ یکی از ابزارهای اصلی اجرای آن بود اشاره کنیم یعنی همان خاورمیانه جدید. طرح خاورمیانه جدید اگر محقق می‌شد، کشورهای منطقه، اسرائیل را به رسمیت می‌شناختند، فلسطین و جولان از بین می‌رفت، لبنان تحت اشغال اسرائیل در می‌آمد و اسرائیل به عنوان ابرقدرت در منطقه و در سایه هژمونی مطلق آمریکا تثبیت می‌شد. این طرح در لبنان شکست خورد و مقاومت در فلسطین، مقاومت در عراق، پایداری در سوریه و ایران کار آن را یکسره کرد.

وی افزود: در جنگ ژوئیه سعی شد مقاومت لبنان در هم کوبیده شود و کشور لبنان کاملا زیر بار شروط اسرائیل و آمریکا برود، اما مقاومت پیروز شد و نه تنها مقاومت در هم کوبیده نشد و لبنان پایدار ماند و زیر بار نرفت، بلکه این پیروزی زمینه‌ساز یک ترازوی قدرتمند بازدارندگی برای محافظت از لبنان شد که همچنان از ۱۷ سال پیش تاکنون اثرگذار است و اثر و قدرت آن با فروپاشی قدرت بازدارندگی دشمن افزایش یافته است.

چند روز پیش عید بود و به‌رغم تهدید و سروصدای که اسرائیل در مرزها به راه انداخت، روستاها پر از مردم بودند. در روستاهای مرزی، صدای شادی به گوش می‌رسید و مردم و کودکان همه حضور داشتند. این ناشی از اعتماد مردم به تاثیر قدرت بازدارندگی است. اما طرف مقابل را رعب و وحشت فراگرفته بود و اسرائیل مثل همیشه به ترساندن ساکنانش کمک می‌کرد. تا جایی که چند روز پیش در یکی از روستاهای مرزی از ترقه استفاده کردند و نیروهای آن‌ها در شمال به حالت آماده‌باش درآمدند و شهرک‌نشینان به پناهگاه‌ها گریختند.

دبیرکل حزب الله اظهار داشت: بعد از جنگ ژوئیه، دشمن اسرائیلی با ابزارهای مختلف همواره سعی می‌کرد جلوی قدرتمندتر شدن مقاومت لبنان را بگیرد اما علی‌رغم تمام توطئه‌ها، مقاومت توسعه پیدا کرده و بازدارندگی‌اش را تقویت کرد و مهم‌تر اینکه دشمن خود به این امر معترف بود. علی‌رغم تمام مصائب و تهدیدات، این دستاورد نه‌تنها حفظ شد، بلکه تقویت شد.

سید حسن در ادامه سخنرانی خود به تحولات اخیر در کرانه باختری و حمله نظامی رژیم اسرائیل به شهر جنین اشاره کرد و گفت: نشانه شکست حمله اخیر دشمن به شهر جنین که تحت محاصره قرار گرفت، تداوم عملیات مقاومت فلسطین همزمان با این تجاوز و بعد از آن بود. مقاومت ادامه یافت که این خود یعنی هدف موردنظر شکست خورد.

وی گفت: با وجود تمام آنچه برای فلسطینی‌ها در کرانه باختری،‌ اراضی ۱۹۴۸ و در خارج از مرزها روی داد، چند روز پیش یک نظرسنجی منتشر شد که می‌گفت دو سوم فلسطینی‌ها کرانه باختری معتقدند این رژیم در حال نابودی است. آن‌ها بر این باور بودند که این اتفاق در آینده نه‌چندان دور رخ خواهد داد که این بسیار امیدوارکننده است. البته جانفشانی‌های بسیاری شده است، اما درس عبرت، زیربارنرفتن، تسلیم نشدن و تداوم تلا‌ش‌هایی است که به پیروزی منجر خواهد شد.

نصرالله با اشاره به حوادث روز گذشته در مرزها گفت: این موضوع همچنان در حال بررسی است و مطابق با نتیجه تحقیقات اقدام خواهد شد. کارشکنی‌های اسرائیل از سال ۲۰۰۶ تا امروز، هزاران مورد بوده است اما کسی در جهان کاری نکرده است. بخش شمالی منطقه الغجر طبق اعلام سازمان ملل خاک لبنان است و اسرائیل در آنجا سیم‌خاردار کشیده است. آن‌ها سیم‌خاردارشان را کامل کردند و سپس دیوارکشی کردند و موانع را برداشتند و گردشگر به آنجا آوردند. سازمان ملل حتی قبل از مسئله چادرها ساکت بود، بنابراین کسی که می‌گوید اشغال کامل الغجر به علت چادرها بود، از روی ناآگاهی این را می‌گوید. ارزش چادرها به این بود که وضعیت مرزی را دوباره در کانون توجه قرار دادند. جامعه بین‌الملل درباره تجاوزات مرزی اسرائیل ساکت بود و کاری نکرد اما بعد از برپایی چادر مقاومت، سریع دست به کار شد.

وی تاکید کرد: ما چادرهایمان را در خاک لبنان بر پا کردیم اما اسرائیل مزارع شبعا را متعلق به خود می‌داند. ما چادرمان را در مزارع شبعا در خاک کشورمان لبنان ان‌شاءالله قرار می‌دهیم. بخواهیم، چادر برپا می‌کنیم، برج و فرودگاه می‌سازیم. امروز وضعیت تغییر کرده است و اسرائیل جرأت ندارد یک اقدام میدانی علیه چادر انجام دهد زیرا می‌داند که در مقابل این گام، سکوت نخواهد شد. من هم می‌گویم که در مقابل چنین اقدامی سکوت نخواهد شد و بچه‌ها از دستورالعمل آگاه هستند.

دبیرکل حزب الله افزود: چیزی به نام ترسیم مرز زمینی نداریم، زیرا ترسیم مرزهای زمینی با فلسطین اشغالی صورت گرفته و از دهه دوم قرن گذشته مشخص است. نقطه‌‌ای از منطقه B1 آغاز می‌شود و تا منطقه الغجر ادامه می‌یابد که اسرائیل همچنان آنجا حضور دارد و از آنجا عقب‌نشینی نکرده است. آنچه در جریان است، ترسیم مرز نیست که ما بخواهیم وارد بحث اختیارات شویم. الغجر خاک لبنان است که اسرائیل مجددا آنجا را اشغال و دیوارکشی کرده و قوانینش را آنجا اجرا کرده است. حاکمیت قابل تفکیک نیست. برخی از احزاب سیاسی موضع گیری روشن و واضحی داشتند، اما بسیاری دیگر از احزاب که خود را حاکمیتی می‌نامند، تا این لحظه هیچ کلمه‌ای بر زبان نیاورده‌اند.

سید حسن اظهار داشت: نمی‌توان درباره آنچه در منطقه الغجر روی داده سکوت کرد. آنجا خاک لبنان است و باید بدون هیچ گونه قید و شرطی به لبنان بازگردد. بایست با تلاش کشور و مقاومت برای آزادسازی آنجا تلاش شود. با حمایت مردم و همکاری کشور و مقاومت می‌توان خاک اشغالی را بازگرداند و این مسئله دیر یا زود باید روی دهد. خاک لبنان به اسرائیل داده نخواهد شد. حرف‌ و حدیث‌ها درباره اینکه حزب‌الله به دنبال لغو توافق طائف است، دروغ است.

نصرالله گفت: بازدارندگی اسرائیل در حال فروپاشی است اما آن‌ها وقیح هستند. تماس می‌گیرند و از کارشکنی لبنان صحبت می‌کنند در حالی که خودشان هزاران کارشکنی داشته‌اند. من خواستار شمارش کارشکنی‌های زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل و ادعای آن‌ها درباره کارشکنی‌های لبنان هستم. دشمن صهیونیست، اقدامات پدافند هوایی حزب‌الله را که مانع عبور پهپادها و کارشکنی‌های هوایی آن‌ها می‌شود، یک اقدام تحریک‌آمیز می‌داند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.