تحولات یمن، ۲ مرداد ۱۴۰۲

دوشنبه 2 مرداد 1402 - 22:24
https://iswnews.com/?p=99226
راهپیمایی مردم صنعا در محکومیت هتک حرمت قرآن کریم توسط کشورهای سوئد و دانمارک

مردم یمن در مناطق مختلف تحت کنترل انصارالله برای دومین بار راهپیمایی گسترده‌ای را در محکومیت هتک حرمت مقدسات اسلام و تکرار جنایت سوزاندن قرآن کریم در کشورهای سوئد و دانمارک برگزار کردند.

۱- عدن:
– سفارت انگلیس در یمن اعلام کرد که تیم اقتصادی این کشور اواخر تیر ماه برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ میلادی، به عدن سفر کرد تا درباره مسائل اقتصادی با سران دولت مستعفی یمن گفتگو کند. این سفارت افزود که از دولت مستعفی تا دستیابی به ثبات اقتصادی حمایت خواهد کرد.

– در ۱ مرداد ماه، بخشی از مردم شهر عدن در اعتراض به اقدامات عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوب یمن در نزدیکی محل سکونت وی تظاهرات کرده و علیه وی شعار سر دادند. این تظاهرات در روز دوشنبه ۲ مرداد ماه نیز ادامه داشته است.
– در ۲ مرداد ماه، ده ها نفر از رانندگان کامیون ها و خودروهای سنگین در مقابل دروازه بندر عدن تجمع و به اقدامات خودسرانه سازمان حمل و نقل (تحت سیطره شورای انتقالی جنوب) در افزایش قیمت حمل و نقل و هزینه های خروج کانتینرها از بندر عدن اعتراض کردند. معترضان خواستار مداخله رشاد العلیمی برای حل این مشکل شده اند. بندر عدن یکی از تأسیسات مستقل در جنوب یمن است که دولت معین عبدالملک و شورای انتقالی جنوب برای تصاحب آن و یا بخشی از درآمدهای آن، در حال رقابت هستند.
– طبق اظهارات منابع محلی، در جریان سفر اخیر استیون فاگین، سفیر آمریکا در یمن به همراه نظامیان آمریکایی به کاخ المعاشیق، با مطهر الشعیبی، مدیر امنیت عدن جلسه برگزار شده و یک ایستگاه شنود و جاسوسی در این منطقه راه اندازی شده است.

بیشتر بخوانید: آمریکاییها وارد کاخ ریاست جمهوری عدن شدند

۲- الحدیده:
– در پی اتمام عملیات تخلیه نفت کشتی فرسوده صافر و انتقال یک میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه نفت آن به کشتی نوتیکا در دریای سرخ، خطر نشت و یا انفجار این کشتی و تبعات احتمالی آن رفع شد. نمایندگان سازمان ملل متحد در ۲۶ تیر ماه طبق توافقی که با انصارالله داشتند، مالکیت کشتی نوتیکا را به دولت نجات یمن انتقال دادند.

– نیروهای ائتلاف سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۷۶ بار آتش بس را در این استان نقض کردند.

۳- صعده:
نیروهای امنیتی استان صعده از شهادت ۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۶۰ نفر دیگر در نتیجه حملات مکرر ائتلاف سعودی به مناطق مرزی استان صعده در ماه ذی الحجه (۳۰ خرداد تا ۲۷ تیر ۱۴۰۲) خبر داد. حملات عربستان به مناطق مرزی استان صعده طی یک ماه گذشته شامل ۶۶ حمله هوایی و زمینی از جمله ۴۲ حمله توپخانه ای و موشکی زمینی و دو حمله هوایی و ۲۲ گلوله باران و تیراندازی توسط نیروهای ائتلاف سعودی بوده است.

۴- در ۲ مرداد ماه، مردم یمن در مناطق مختلف تحت کنترل انصارالله برای دومین بار راهپیمایی گسترده‌ای را در محکومیت هتک حرمت مقدسات اسلام و تکرار جنایت سوزاندن قرآن کریم در کشورهای سوئد و دانمارک برگزار کردند. مردم یمن در بیانیه پایانی این راهپیمایی خواستار واکنش متحد جهان اسلام علیه کشورهای هتاک به قرآن و اخراج سفرای کشورهای سوئد و دانمارک از کشورهای اسلامی و عربی شدند. آنها همچنین بر عذرخواهی دولت های کشورهای یاد شده تاکید کرده و خواستار تحریم کالاهای سوئدی و دانمارکی توسط مسلمانان شدند. 

۵- علی العرشی، فعال سیاسی سعودی و از نزدیکان محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن: «گفتمان ساده لوحانه و سطحی عده ای سعی دارد همه را فریب دهد. عیدروس الزبیدی که اخیرا به آمریکا سفر کرد و پس از دو روز به عدن بازگشت، همان کسی است که ناوگان آمریکاییها را به باب المندب آورده است. خدایا! عدن و مردم خوبش را از شر این ویروس نجات بده.»

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.