علیف، بارزانی و دیپلماسی

دوشنبه 2 مرداد 1402 - 21:07
https://iswnews.com/?p=99236

نخست وزیر دولت اقلیم (منطقه خودمختار کردستان) عراق ۲۷ تیر وارد باکو پایتخت آذربایجان شده و مورد استقبال گرم مقام‌های رسمی این کشور قرار گرفت.

نیچروان بارزانی و الهام علیف بر سر راه اندازی کنسولگری آذربایجان در اربیل مرکز اقلیم کردستان، افزایش پروازها و روابط اقتصادی به توافق رسیده‌اند. سرمایه گذاری خارجی آذربایجان در اقلیم بحث دیگری است که هنوز اعلام نشده اما بخشی از سیاست‌های تشویقی علیف در رابطه با کردستان عراق محسوب می‌شود.

دیدار علیف و بارزانی در نشست امنیتی مونیخ بخشی از تلاش برای رابطه کردهای عراق است.

آذربایجان از سال گذشته کشور عراق را مورد توجه خاص قرار داده است. وفا آقابالایوا خبرنگار تلویزیون دولتی ضمن سفر به مناطق همجوار اقلیم از اقلیت قومی ترکمانهای عراق و نیروهای یک گروه حشدالشعبی نیز گزارشی تهیه کرده است.

دعوت رسمی و راه‌اندازی کنسولگری در اربیل عراق از چند زاویه قابل توجه است. نخست آنکه برای عادی سازی روابط میان اعراب و اسرائیل، دولت باکو نقشی کمک کننده ایفا خواهد کرد. آغاز روابط دیپلماتیک امارات متحده عربی با اسرائیل با کمک و رایزنی الهام علیف روی داده بود. همچنین با توجه روابط اسرائیل و آذربایجان، پروازهای باکو به اربیل می‌تواند مسیر ارتباطی تازه ای را برای تردد آسان‌تر اسرائیل به شمال عراق فراهم کند.
دومین گزینه افزایش دخالت در امور ترکمانهای عراق در چارچوب گسترش سازمان کشورهای “تورک سوی” یا همان سازمان کشورهای ترک تبار است که این بار باکو بخشی از آن را اجرا می‌کند.
گزینه سوم نیز محدودسازی رابطه حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) با ارمنستان است که برای آذربایجان و ترکیه زیانبار است. نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه با پروازهای خطوط هوایی یونان از اربیل به ایروان رفتند و در جبهه های کوهستانی مانع پیشروی نیروهای آذربایجان در جنگ دوم قره باغ شدند و یا دست کم با حملات نامنظم این پیشروی ها را کند کرده و تلفات انسانی وارد کردند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.