تحرکات مسلحانه القاعده و داعش پس از کودتای نیجر

یکشنبه 5 شهریور 1402 - 12:57
https://iswnews.com/?p=102070

گروه‌های تروریستی القاعده و داعش پس از کودتای ۴ مرداد ۱۴۰۲ ژنرال عبدالرحمان چیانی در نیجر، دست به تحرکات مسلحانه جدیدی در این کشور زده اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” مؤسسه الزلاقه (بازوی رسانه‌ای جماعت نصرت الاسلام و المسلمین شاخه سازمان القاعده در منطقه ساحل آفریقا) که بیشتر در کشور مالی و بورکینافاسو فعالیت می‌کند طی گزارشی اظهار داشت که عناصر این گروه در روز ۲۶ مرداد ماه طی یک کمین بین منطقه بون و تورودی در جنوب غربی نیجر و در نزدیکی مرز بورکینافاسو دستکم ۱۷ تن از نیروهای ارتش نیجر را به قتل رسانده و تعداد چهار خودرو و مقداری جنگ افزار را به غنیمت بردند. مؤسسه الزلاقه همچنین تصویری از اسلحه به غنیمت برده شده را منتشر کرد.

طبق گزارش الزلاقه عناصر جماعت نصرت الاسلام والمسلمین نزدیک به ۱۰ روز پیش از کودتای نیجر نیز کمین دیگری بین مانکالوندی و تورودی علیه نیروهای ژاندارم نیجر اجرا کرده بودند و تنی چند از ایشان را کشته و زخمی کرده بودند.

داعش نیز پس از کودتای نیجر دست به تحرکات مسلحانه‌ای در این کشور زد. طبق گزارش منابع خبری داعش ولایت ساحل داعش نیز در روز یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲، با اجرای یک کمین علیه کاروان نیروهای ارتش نیجر در نزدیکی شهرک سنام در منطقه تیلابری واقع در جنوب غربی نیجر و در نزدیکی مرز بورکینافاسو و مالی با نیروهای ارتش نیجر درگیر شده و هفت تن از نیروهای ارتش نیجر از جمله یک افسر را کشته و دستکم ۱۰ تن دیگر را زخمی کردند و دو خودروی ارتش را به آتش کشیدند و یک خودرو و مقداری جنگ افزار را به غنیمت بردند.

گفتنی است که بیشتر تحرکات مسلحانه داعش در نیجر در قالب ولایت غرب آفریقا که در حوزه دریاچه چاد در جنوب شرق نیجر و با محوریت منطقه برنو در شمال شرق نیجریه فعالیت می‌کند، صورت می‌گیرد. در این بین ولایت ساحل داعش نیز با مرکزیت منطقه میناکا در جنوب شرق مالی و شمال بورکینافاسو گاهی دست به تحرکاتی در مناطق مرزی نیجر می‌زند. ولایت ساحل داعش طی دو سال گذشته نزدیک به هشت عملیات را در مناطق غرب نیجر و ولایت غرب آفریقای داعش در همین مدت زمان نزدیک به ۲۴ عملیات را در مناطق جنوب شرق نیجر انجام داده‌است.

آخرین عملیات ولایت غرب آفریقای داعش در جنوب شرق نیجر به خرداد ماه سال ۱۴۰۲ و آخرین عملیات ولایت ساحل داعش در جنوب غرب نیجر به بهمن سال ۱۴۰۱ برمی‌گردد.

به نظر می‌رسد با توجه به کودتای نیجر باید منتظر تحرکات بیشتر القاعده و داعش در این کشور باشیم. لازم به ذکر است که تحرکات داعش و القاعده پس از کودتا در دو کشور مالی و بورکینافاسو از دیگر کشورهای ساحل آفریقا رو به افزایش نهاد. گفتنی است که داعش و القاعده در این منطقه به شدت با یکدیگر درگیرند و تلفات زیادی به یکدیگر وارد می‌کنند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.