آسیای میانه و شبه قاره
تحولات افغانستان ۲۶ اردیبهشت ۹۷؛ آیا ایران پشت پرده حملات طالبان است؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری «تحولات جهان اسلام»؛ پس از دفع حمله سنگین طالبان شهر فراه در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است. از سوی دیگر استانهای غزنی و بادغیس نیز هدف حملات سنگین طالبان قرار گرفته اند.


۱- فراه:
بامداد روز گذشته طالبان با حمله گسترده و سنگین به شهر فراه، توانستند نیروهای امنیتی را مجبور به عقب نشینی کرده و وارد شهر شوند.
در نهایت با اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به فراه حمله سنگین طالبان دفع شده و صبح امروز شهر فراه از عناصر طالبان پاکسازی شد. در جریان این درگیری ۲۵ نفر از نیروهای امنیتی و ۵ نفر از غیرنظامیان شهید شدند.
طالبان نیز ضمن رد تلفات سیصد نفری، از کشته شدن ۹ نفر و زخمی شدن ۱۱ نفر اطلاع داد.
«سمیع الله صمیم» از نمایندگان استان فراه در مجلس افغانستان در این خصوص اظهار کرد: «من از تجمع طالبان و حمله فراه از یک هفته قبل اطلاع داشتم و موضوع را به میز رئیس جمهور (اشرف غنی) و رئیس اجرائی (عبدالله عبدالله) رساندم، ولی انها اصلا توجه نکردند.
هر لحظه از جنگ فراه گزارش میگیرم و از شب حمله تا حالا نخوابیدم.»
در این راستا روز گذشته نیز خبری مبنی بر ساقط کردن پهپاد بر فراز آسمان فراه منتشر شده است که مصادر خبر آنرا ایرانی و حمله طالبان به فراه را دسیسه ایران برای منافع خود (منابع آب و…) عنوان کرده اند!

۲- بادغیس و غزنی:
در همین حال، طالبان حملات خود را امروز در استان بادغیس نیز آغاز کرد که در نتیجه آن منطقه دره بوم از کنترل نیروهای امنیتی خارج شده و وضعیت نامعلومی دارد.
طالبان همچنین ‌شهرستانهای زنه خان، جغتو، اندر، گیرو و ده یک استان غزنی را مورد حمله وسیع خود قرار دادند که در جریان آن ۱۵ نفر از نیروهای امنیتی در زنه خان و ۶ نفر در شهرستان جغتو شهید شدند.

پی.نوشت: ماهیت پوچ اخباری نظیر: ساقط کردن پهپاد ایرانی، دستگیری عوامل سپاه پاسداران در کنار طالبان، تدارک حمله طالبان از خاک ایران و… کاملا مشخص است. عموم این اخبار به جهت فشارهای سیاسی و خارجی بر ایران و همچنین تبلیغات جعلی رسانه های غربی یا غربزده علیه مذاکرات دو کشور بر سر مسائل امنیتی و منافع مشترک از جمله آب است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر در مورد "تحولات افغانستان ۲۶ اردیبهشت ۹۷؛ آیا ایران پشت پرده حملات طالبان است؟"

ناشناس :

درین مسئله که ایران حامی طالبان است شکی نیست چون برای اکثر مردم افغانستان خصوصا مناطق غربی مستند شده
چه از لحاظ نیرو و چه سلاح

۲۱
۲۲
محمود :

حدود دوسال پیش عده ای از طالبان به ایران امدن وبا فرماندهان سپاه دیدار کردند وسردار کوثری نیز تایید کرد.

۲۱
۸
ناشناس :

دقیقا صدو‌یازده کارگر افغانی برای شرکت ما کار میکردن ،همه از غرب افغانستان ،همه هم میگفتن طالبان باایران همکاره وباهاشون رفت وآمد دارن ونمیزاره اونجا آروم بگیره

۹
۳
Mirza :

حرف که باد هواست … و مردم بسیار چیزهای میگویند..
برای اثبات چنین ادعاهایی نیاز به مدرک و سند است. موضوعی که علیرغم این همه هجمات و تهمت ها هیچ وقت ارائه نشد و نمیشود …

۴
۱۰