اخبار
چرایی بازی این روزهای روس‌ها

چند روزی است که فضای رسانه‌ای کشور در حوزه سیاست خارجی سرگرم سلسله مباحثی است که پیرامون موضع‌گیری‌های اخیر سران روسیه در مورد روابط با ایران در گرفته و خیلی‌ها سردرگم هستند که واقعیت رفتار روس‌ها در این زمینه چیست؟

چرا روس‌ها یک روز می‌گویند: در مورد خروج امریکا از برجام کاری نمی‌توانند کنند، ایران باید برای حفظ برجام امتیاز دهد، امیدواریم که خروج امریکا از برجام در راستای طرح حمله به ایران نباشد و در نهایت نیز به نقل از عالی‌ترین مقام این کشور خبری مبنی بر ضرورت خروج نیروهای خارجی حاضر در سوریه، شامل ایران، حزب‌الله و نیروهای مورد حمایت ایران در خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد، خبری که هر چند توسط سران دمشق رد شد و گفت که این درخواست شامل ایران و حزب‌الله نمی‌شود، اما به هر حال طرف روس آن را بر زبان رانده است.

 

شاید این نوشته و تحلیلی که بنده در مورد چرایی این رفتار روس‌ها ارائه می‌دهم با نگاه، نگرش و دیدگاهی که خیلی‌ها داشته باشند هم‌سان نباشد، اما این خود واقعیتی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد و یک هشدار دردناک برای کشوری است که می‌خواهد به هر شکل که شده روی پای خود بایستد، استقلال واقعی داشته باشد و با استفاده از قدرت درونزا و موقعیت راهبردی خود، در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی اثرگذار باشد. دردناکی ماجرا از آنجا بیشتر می‌شود که اصولا در جهان امروز «هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد» و ما نیز نباید مانند موشی باشیم که برای فرار از دست سگ‌ها و شغال‌ها خود را به دست کشورهای گربه‌صفت انداخته و آنها نیز هر رفتاری که دوست داشته باشند با ما داشته باشند.

 

واقعیت آن است که در جهان امروز همه چیز بر اساس قدرت، ارتباط، طراحی، اجرا با هدف‌گذاری دقیق و همه‌جانبه با هماهنگی همه ارکان نهاد قدرت صورت می‌گیرد. کسی که این عوامل را نداشته باشد و نتواند هماهنگی لازم را به وجود بیاورد، بهتر است که در هیچ بحرانی ورود نکند، حتی اگر هدف مقدسی داشته باشد. بنده پیش از شروع بحث، یک مثال می‌زنم. در نخستین جنگ صلیبی که با فتوای پاپ اوربان دوم و سیل وحشتناک شوالیه‌ها، بارون‌ها، گداها، فرصت‌طلب‌ها، مغفرت‌جوها و کشیش‌های مسیحی که از اروپا راهی قسطنطنیه شده بودند، صلیبیون به دلیل بی‌برنامگی و وحشت امپراتور روم شرقی که آنها را محتاطانه راهی آناتولی کرد، چنان شکستی از سپاهیان قلیچ‌ ارسلان خوردند که کمتر کسی از آنها جان سالم به در برد. پس از آن بود که صلیبیون با برنامه دقیق‌تر و گسیل امکانات بیشتر و هماهنگی کامل‌تر به سمت آسیای غربی لشکرکشی کرده و پس از چندین رشته جنگ سخت موفق به اشغال بیت‌المقدس و ساحل مدیترانه شدند.

 

وضعیت امروز ما درست مانند همین سپاه صلیبی است که اهداف بسیار مهمی دارد و دقیقا در همان سرزمین‌ها هم حضور داریم، اما میراث‌دار روم شرقی که همان ارتدوکس‌های مهاجر به روسیه باشند، در میان منافع خود و نبرد با دشمن دقیق انتخاب می‌‌کنند. روس‌ها همواره سیاست عجیبی داشته و نمی‌توان چندان به آنها اطمینان کرد. در این مورد مثالی بزنم که در مورد فروش تجهیزات نظامی به ایران است. آنهایی که دست‌شان در کار است گواهی می‌دهند که همین سوخو۲۴ و میگ‌هایی که روس‌ها به ما فروختند تا مدت‌ها به دلیل تامین نشدن قطعات و لوازم جانبی نه تنها زمینگیر بودند، بلکه روس‌ها حاضر نشدند آنها را اورهال و به‌روزرسانی کرده و ارتقا دهند. همین سیاست را در مورد فروش سامانه‌های پدافندی اس۳۰۰ هم شاهد بودیم که با چه تاخیری و با چه فلاکتی آن را تحویل نیروهای مسلح کشورمان دادند.

 

اما همه از اینکه چه شد به‌ناگهان روس‌ها در دو سه سال اخیر متحد ایران شدند و برخی هم دنبال پیوندهای راهبردی با مسکو رفته و در مورد برخی رفتارهای این کشور مانند حملات رژیم صهیونیستی به مواضع مقاومت در سوریه گلایه داشتند، در شوک به‌سر می‌برند. این شوک زمانی بیشتر می‌شود که چند موضوعی که در مقدمه این یادداشت قلمی شد، بیشتر مدنظر قرار بگیرد. بنده در طول چند وقتی که در مورد منطقه می‌نویسم هیچ وقت از اینکه روس‌ها متحد ما بوده، هستند و برای ما می‌جنگند چیزی ننوشتم و در پاسخ به بسیاری از دوستان نیز تاکید داشتم که ما با روس‌ها در حال حاضر منافع مشترک داریم، حضور روس‌ها در سوریه نیز نه به خاطر بشار اسد است، بلکه برای گرفتن تضمین حضورش در معادلات جهانی است. این همان نکته‌ای بود که برخی اوقات حتی از ترس نقدهای تند برخی از دوستان سعی در نگفتن آن داشتم.

 

رئیس‌جمهور روسیه در طول چهار سال گذشته به اندازه تمام رهبران شوروی در طول هفت دهه گذشته به تهران سفر کرده و یا با مقامات عالی‌رتبه ایرانی در مسکو دیدار داشته است. او در دو سفری که به تهران داشت به دیدار رهبر انقلاب رفت تا سیاست‌های کلی در مورد آینده روابط دو کشور مورد کنکاش قرار بگیرد، حتی روایت‌هایی از این دیدارها نقل شد که شاید برخی از آنها را بنده هم مورد اشاره قرار دادم. اما چه شد که ولادیمیر پوتین اینگونه دوستدار ایران شد و به همراه ترکیه نشست‌های پی‌درپی آستانه و دیدارهای سه‌جانبه سران به همراه ترکیه به شکل مرتب برگزار شد؟ این همان سوالی است که پاسخش از خیلی وقت پیش مشخص بود اما جریان رسانه‌ای حاکم بر کشور هیچ‌وقت نخواست یا جرات نکرد به صورت شفاف به مردم آن را اعلام کند.

 

واقعیت آن است که امضای توافق هسته‌ای که امضای طرف امریکایی نیز پای آن بود، باعث وحشت در پکن و مسکو شد. رئیس جمهور چین همان اوائل راهی تهران شد و فکر می‌کرد در تهران گوشت تقسیم می‌کنند. روس‌ها از ترس افتادن ایران در دامان غرب و امریکا دستپاچه شده و به سرعت طرح دوستی با ایران را ریخته و منتظر آینده ماندند. طرحی که هدف آن فقط دور کردن ایران از غرب به‌ویژه امریکا بود. تشکیل اتاق مشترک عملیات در سوریه نیز دقیقا با هدف مقابله با امریکا صورت گرفت و روس‌ها هزینه سنگینی برای حمایت از نیروهایشان در سوریه کردند تا ایران را در مقابله با امریکا در کنار خود نگه دارند. در مذاکرات دوجانبه در تهران و مسکو گشاده‌دست برخورد کرده و می‌گفتند از شیر گنجشک تا جان آدمیزاد را می‌توانند از روسیه خرید کنند، چرا که ترس داشتند ایران برای همیشه از چنگ‌شان فرار کند.

 

ولادیمیر پوتین با سردار سلیمانی نشست و نقشه جنگ با تروریسم در سوریه را کشید، آسمان و فرودگاه‌های ایران را در اختیار گرفت تا تروریست‌هایی را که جام جهانی ۲۰۱۸ را تهدید می‌کردند، سرکوب کند، ایران پل پیروزی برای روس‌ها شد تا بتوانند با امریکا و اروپا بر سر اوکراین و شبه‌جزیره کریمه لاس بزنند، چانه‌زنی کنند و اگر هم شد، توافقی صورت بگیرد. ایران ده‌ها هزار نیروی رزمی به سوریه اعزام کرد تا گوشت دم توپ باشند و روس‌ها هوای آسمان را داشته باشند، اما در بزنگاه هیچ وقت روس‌ها حاضر نبودند. آن روزها این مطالب را نمی‌نوشتم چون قرار نبود که در جنگی که هنوز تکلیفش مشخص نشده ما نامردی کنیم، در حالی که نامردی روس‌ها عینه مشخص بود. در حملات رژیم صهیونیستی هیچ وقت مردانه رفتار نکردند، اما در حمله موشکی امریکا چون پای منافع و حیثیت خودشان در میان بود، آواکس‌هایشان مدام در آسمان بود.

 

برجام که توسط ترامپ پاره شد، پوتین نفس راحتی کشید، دیگر چیزی نمی‌توانست میان ایران و امریکا پل بزند، دیدارهایی که به بهانه برجام برگزار می‌شد هم در کار نبود. پوتین تنها یک شب بعد بنیامین نتانیاهو را به حضور پذیرفت تا با او ودکای اعلای روسی را به افتخار نابودی برجام بزند و فردا هم در رژه پیروزی دوش به دوش او راه برود، چرا که اگر نبود نتانیاهو و لابی صهیونیست‌ها، ترامپ هم برجام را پاره نمی‌کرد. هر چند نتانیاهو درخواست میانجی‌گری کرده بود تا ایران پاسخ حملات موشکی را ندهد، اما مقاومت خیلی‌ سریع‌تر اقدام کرد. روس‌ها فکر می‌کنند از این‌ به بعد ایران مانند موش در میان پنجه‌های آنها قرار دارد، از غرب رانده و از چین مانده، چاره‌ای جز نگاه به خرس شمالی ندارند. بنابراین از ایران می‌خواهند که در برجام امتیاز دهد، نیروهایش را از سوریه خارج کند، به امریکا چراغ سبز نشان می‌دهند که می‌تواند به ایران حمله کند… و اینجا ما هستیم که دوباره بازی خورده‌ایم.

 

بنده بر آن نیستیم تا در این مورد سیاهنمایی کرده و به قولی غلو کنم، اما واقعیت‌ها بسیار عینی‌تر و شفاف‌تر از آن چیزی است که ما بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم. روس‌ها حالا سوریه را برای خودشان می‌خواهند. به ترامپ پیام می‌دهند که اگر شما نتوانستید ایران را از سوریه خارج کنید، ما از آنها می‌خواهیم که خارج شوند و اگر نشدند، راهش را می‌دانیم. این پیام‌هایی است که مرتب از تلگرافخانه کرملین در مسکو و ویلای پوتین در سوچی به دنیا مخابره می‌شود و در کشور هم کسی تاکنون واکنش مناسبی به آن نشان نداده است. مانند بسیاری دیگر که می‌گویند همه چیز را دادیم به روس‌ها نیستم، ما هنوز چیزی به روس‌ها نداده‌ایم اما اگر دقت نکنیم، چاره‌ای نداریم که دوباره تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد شرقی بگذاریم، این بی‌چارگی و درماندگی آفت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. در روزهای آینده در این مورد بیشتر خواهم نوشت. حواسمان باشد که باید از منافع ملی خودمان دفاع کنیم.

 

یادداشت از جناب جعفری

 

 

یادداشت بالا را می پسندید؟ هم اکنون از ما حمایت کنید!

 

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان ۱۰۰ هزار تومان

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

68 نظر در مورد "چرایی بازی این روزهای روس‌ها"

وحید :

با سلام و احترام
۱٫ جنگ در سوریه هنوز تمام نشده است و به زودی در حساس ترین نقطه که مرز جولان است شعله های آن بلند خواهد شد. در مقام دفاع از روسیه نیستم ولی لازمه آزادسازی بخش های درعا و قنیطره هماهنگی روسی اسرائیلی است و بهتر است که ما در آنجا نباشیم ولی نتیجه محقق شود.
۲ . در بازی برجام جنگ زرگری آمریکا و اروپا را ببینید . گاهی ممکن است متحدین هم برای رسیدن به یک پیروزی راهبردی مواضع متناقض بگیرند.
۳ . با توجه به دانش کامل روس ها از ایران هیچگاه برجام را برای خود تهدیدی تلقی نکردند . عقلای روس هم مثل عقلای خودمان به مذاکرات برجام خوشبین نبودند و پیش بینی سرانجام آن از بدیهیات بوده است . ربط برجام به بحث های متحدان در سوریه بی ربط است.
۴ . روسیه یارای ایستادگی در برابر آمریکا و ناتو را ندارد و در به در دنبال متحد با منافع مشترک می گردد. از قضا در سوریه که حضور نظامی ایران برای تحکیم حضور نظامی روسها نیز مفید است .
۵٫ مشکل روسها علاقه شدید مسئولان ایرانی و دولتمردان به غرب می باشد . از این رو در مذاکرات با ایرانی هائی گفتگو می کنند که شیفته غرب هستند. این موضوع برای آنها عدم اطمینان ایجاد می کند.

55
46
ناشناس :

۱_۱۰سال پیش که مسئولین کشور طرفدار غرب نبودن چرا روسیه قطعنامه های شورای امنیت ضد ما رو مثبت داد
۲_به نظرت بدون ما حتی با پشتیبانی هوایی روسها کاری از ارتش سوریه در درعا برمیاد؟

29
15
سینا کازرونی :

عزیزجان شا خودت رو بگذار جای روس ها چرا نباید به قطعنامه علیه ایران رای بدی؟ایران اهرم اقتصادی داره؟هکاری خاصی داره؟کل حجم مبادلاتش با روسیه چقدره؟لابی داره؟اون طرف هم جو جهانی برای اقدام علیه ایران بوجود میاد دلیلی برای مقابله باهاش نمیبینن.
من کاری به دفاع از روسا ندارم توی دنیای قدرت عریان همه به نسبت زورگو هستن من جمله روسا ولی شرایط هر داستان فرق های اساسی داره باید به مفاهیمی که رفتار ها رو شکل میدن دقت کنیم تا بتونیم ازشون استفاده کنیم.

26
4
amir arya :

بنده باید با نظرتون مخالفت کنم آقا وحید
۱- اگر جنگ سوریه به قول شما تمام نشده است مثل جولان و قنیطره (که بنده هم معتقدم هنوز جنگ سوریه تمام نشده است) علت درخواست آقای پوتین مبنی بر خروج ایران و حزب الله از سوریه چیست؟ ایشون اگر می خواستن به تنهایی در جولان بجنگند (بسیار خوشجال میشم اگر چنین چیزی ببینم) می تونستن از طریق ارتباطات نظامی با فرماندهان بالا چنین خواستی رو مطرح کنند نه در سطح بیانیه ریاست جمهوری! گرچه شاید اروپایی ها حتی نیت حفظ برجام رو نداشته باشن ولی حداقل وزارت خارجه و دارایی دو کشور آلمان و فرانسه حرفهای انتقادی میزنن. حتی همین هم از روسیه و چین بر نمیاد.
۲- مواضع متناقض ما با روسی ها در عملکرد ضعیف پدافند های روسی در مقابل ۱۰۵ حمله هوایی اسرائیل مشهود بود. ولی امتیاز دادن بر سر برجام (خارج شدن از سوریه در موقعیت فعلی) بیشتر یک سیاست طولانی مدت هست تا چانه زنی بین دو متحد! تعارف را کنار بگذاریم. در صورت فروش نرفتن نفت اقتصاد ما با مشکل جدی روبرو خواهد شد.
۳- از نیات سران روسی اطلاعی ندارم اما ربط برجام و روسیه در همزمانی اون هست. چطور در مدت به این کوتاهی چنین چرخشی رو بدون ربط در نظر بگیریم.
۴- این تحلیل شما اتفاقا کاملا درست است. روسیه در به در به دنبال متحد است. دقیقا به همین خاطر هست که از برگ ایران برای فشار آوردن به اروپا و آمریکا استفاده میکند. نویسنده ی مقاله هم به درستی اشاره کردن که روسیه در موقعیت حاضر چون دید که ایران از پایگاه غرب ضربه خورد، دقیقا در همین برهه زمانی سعی در استفاده حداکثری دارد.
۵- بر فرض که دیپلمات های ایرانی شدیدا غرب گرا هستند. چرا این نگرانی تا ۶ ماه پیش وجود نداشت؟ چرا این معضل به یک باره در این برهه ی زمانی خودش رو نشون داد؟ در دو سال گذشته شاهد تغییر استراتژی منطقه ای از ناحیه ایران نیستیم. چرا چنین عدم اطمینانی به یک باره خودش ور نشون داد.

در آخر هم از نویسنده ی مقاله به خاطر تحلیل خوبشون تشکر می کنم. ما واقعا احتیاج داریم شرایط رو واقع بینانه و با دید منافع ملی مون نگاه کنیم تا بتونیم روی پای خودمون بایستیم. ما تونستیم با همکاری مشترک روسیه خطر داعش رو تا حدود زیادی از منطقه و از خودمون دور کنیم. حالا نوبت این هست که در بعد سیاست داخلی با مبارزه با فساد (چه اصلاح طلب و چه اصول گرا) خودمون را برای تحریم و فشار اقتصادی آماده کنیم. ومطمئن باشید که در این زمینه هیچ کمکی از جانب روسیه و اروپا به ما نخواهد شد.

41
5
sarbaz2 :

تحلیلتون عالی بود بدون روتوش نوشتین

28
17
علی :

برای بقای دایمی ایران در سوریه بایستی از سیاست کوچ و اسکان انبوه ایرانیها در سوریه استفاده بشه تا هم جای پای ایران محکم باشه و هم انتقال فرهنگی صورت بگیره و هم کمبود عظیم نیروی کار و سکنه که بعلت فرار سوریها ایجاد شده خنثی بشه و هم بیکاری و مشکلات اقتصادی داخل کشور حل بشه

32
47
ناشناس :

واقعا چه نوابغی داشتیم خبر نداشتیم. 🙂 خب چرا خودت نمیری سوریه شهروندیشو بگیری که با علمت به پیشرفتشون کمک کنی؟

38
15
ناشناس :

پس چرا با کوچ ده ها هزار نفری ایرانیها به امریکا و اروپا مخالفند ؟ بگذارند فرهنگ ایرانی انجا هم جا پا وا کند.
الان قرنها ایرانیها عراق رفتند ایا جلوی ظهور صدام را گرفتند

25
13
علی :

کاملا مخالفم چون این کار بازی کردن در نقشه دشمنه، رسانه های بیگانه دائما دارند بر طبل عرب و عجم می کوبند و اسکان گسترده ایرانیان در یک کشور عربی می تواند به راحتی احساسات عربی مردم آن کشور را علیه ایران تحریک کند.

26
11
ناشناس :

ایرانی بره کشور عربی از خود عرب هم عربتر میشه نمونه اش دبی هست

31
9
@alirazyan :

سلام،اشکال کار اونجاست که دولتی برسر کاره تراز با بنی صدر،وتا ضربه محکم نباشه توجامعه سیلی به پا نمیخیزه،روس ها رو راحت میشه پیچوند،نیازی بهشون در هیچ جبهه ای نیست،میشه بهار عربی اونجا زودتر شروع بشه، ولی اول دولت،بعد آزادی کامل سوریه به هر نحو،بشار اسد باید بگه باشیم یا بریم،

27
22
پ :

بابا چرا ما از تاریخمان عبرت نمیگیریم از روسیه پست تر در تاریخ کشورمان نداریم نگاه کنید عهدنامه های ننگین رو که بعضی نقاط از کشور عزیزمان جدا شد نتیجه رذالت همین روس های خبیث بود اغتشاشات افغانستان و کلا بحث طالبان نتیجه همین خباثت روس ها هست باشد عبرتی برای مسئولین حکومتی ما

43
24
Ali.15 :

آخرش ما موضع اصولگراهارو نفهميديم؟
برجام خوب بود يا بد بود؟
اگه خوب بود اونهمه ناملايمتي چرا؟
اگه بد بود اين همه ناراحتي و منافع ملي گفتن چرا؟

27
44
ناشناس :

اون همه ناراحتی این بود که اموال و قدرت مملکت دزدیده نشود و الان ناراحتی اینه که اگر قدرت مانور اتمی و اسرار مملکت را بر باد دادید حداقل چیزی دست مملکت بیاد و خشک و خالی با تی پا اینقدر راحت دورتون نندازند و یا دوباره گرفتاره حقه برجام ۲ نشوید

31
9
ناشناس :

اگر نمی دونید بدونید که آقای جعفری اصولگرا نیستند!!

15
2
شایان کریمی :

باید در روابط با همه کشور ها با چشم باز نگاه کرد نگارنده هم اشاره کرد کسی در جهان امروز برای رضای خدا موش نمیگیرد باید تحلیل منطقی کرد ولی علی رقم تلاش برای غلو نکردن بنظرم همین اتفاق رخ داده.
روس ها هم مانند تمام کشور ها بر اساس منافع و شرایط رفتار میکنند بهتر هست به مثال های مشابه نگاه کنیم. در مثالی ترکیه حتی تا مرز جنگ مستقیم با روس ها پیش میرود و هواپیمای نظامی ان ها را هم میزند اما روابط حفظ میشوند چرا؟؟؟ چون ترکیه اهرم های فشار متعدد اقتصادی در روسیه دارد همچنین لابی های قدرتمند به عنوان عامل اصلی موردی که حتی وقتی شانسش فراهم بود ایران هیچ استفاده ای از ان نکرد تلاش خاصی هم نکرد در بحث ایجاد لابی یا سهم در بازار روسیه که کمتر از یک درصد هست.قطعا اگر بحث دادن پایگاه در ایران به روسیه و به رسمیت شناختن سریع کریمه و…باشد بهتر هست اصلا مطرح هم نشود ولی روس ها دقیقا چرا نباید رفتار دیگری بکنند در خیلی مسائلی که ما انتظار داریم؟مثلا عدم فروش اس چهارصد به ایران بخصوص با بند های همان برجام و بخش تسلیحات که بیشتر به تاکید خود ایران گویا قرارداده شد؟یا اعلام جنگ به صهیونیست ها یا عربستان؟؟دقیقا چه اهرم یا دلیلی برای ان وجود دارد؟؟مردانگی یعنی چه؟اگر بحث گرفتن سهم از عربستان و خروج از سوریه بود دیدیم که ایستادند اما بحث فرای منافع شاید کلا دو سه مثال در روابط کشور های جهان برایش وجود دارد.
زدن حرف روس ستیزانه مثل روس ها همه چیز را بردند همانطور که درست اشاره شد یا توهم حاج پوتینی داشتن همانقدر که ساده ست غلط و صفر و صدی هم هست. بخش هایی از مطلب هم در دایره همین تعاریف قرار میگیرد. ببخشید وضعیت مدافعین حرم قبل از ورود روس ها چه چیزی بود اگر بعد از ان را با لفظ گوشت جلوی توپ توصیف میکنید؟ازادسازی حلب-شکست حصر دیرالزور-عملیات ادلب و…چه مقدار تحت تاثیر حضور دیپلماتیک و نظامی روس ها بودند؟؟؟و چه اینده ای برای پیشبرد سریعتر جنگ مد نظر بود. این را حداقل از واکنش طرف های مقابل ایران درمورد موثر بودن از ترکیه بگیریم تا عربستان میشود به وضوح دید تا نقش روس ها در مهار نسبی طرف های بین الملل در مذاکرات طرفین یا معاهده های تخلیه و..بحث غوطه به عنوان مثال اگر حضور روس ها در بخش های مختلف نبود میتوانست به کجا بکشد؟ایران چقدر توانایی مذاکره با هدف پایان دادن به جنگ داشت؟یا بحث فرودگاه ها در صورت ایراد وارد کردن به اجازه پرواز موقت هواپیما از فرودگاه های ما برای زدن تروریست ها که هیچ بحثی چه در ضرورت چه در تاثیرش در میدان وجود ندارد نیست قرار بود چند صد سورتی پرواز توسط نیروی هوایی ایران انجام گیرد؟؟ و… وقتی ذات حدودا یکیست فرقی نمیکند روسیه از امریکا بدتر امریکا و انگلیس هم از روسیه بدتر اما بخش زیادی از نگاه صفر و صدیست.
بیچارگی و درماندگی را از جایی بهتر است جستجو کرد که با فرستادن پالس هایی بیگ بارگن به تحریم اجماع جهانی و سپس مذاکرات یا هچل برجام کشید با داستان های eccn و امثالهم که نقش لابی های صهیونیستی و اندیشکده ها از زمینه چینی شکل گیری اش تا مفادش که دیکته شد واضح و اشکار است وضع فعلی هم مرحله بعدی همان طرح به حساب میاید. همچنین با نگاه منطقی به مفاهیم و نقش اهرم های فشار یا داشتن قدرت مانور توجه بشود بخصوص درمورد تحولات منطقه که تاثیر مستقیمش بر ایران نیاز به بحث ندارد.

53
5
علی :

از مثال صلیبی ها خیلی خوشم اومد، فک نمیکردم تا این حد تو تاریخ سیاسی مطالعه دارید. ببینید تا ما مطالعه نداشته باشید نمیتونید حریف رو بشناسید! انریما ابر قدرت زمان است… در این شکی نیست، درست همانند جمهوری روم باستان. خودمونو گول نزنیم که بشریت یک ملته و مثل گذشته نیست ، نخیر دوستان تا زمانی همه زیر یک پرچم گرد نیان که احتمالش فعلا صفره، کشورهای جهان دو دسته اند: دوستان ابر قدرت روم و دشمنان روم که در گذشته بربر ها نامیده می‌شدند. فرقی نمی‌کرد فینیقی باشی یا گل فرانسوی یا ژرمن، بربر نامیده میشدی. حکایت ما هم همینه. چین و روسیه نقش گل و ژرمن ها رو دارن… در نهایت توانای شکست امریکا رو ندارن.چینیها کره ای ها، کوبایی ها، کلمبیای ها همه بربریم! امریکا با حملات پی در پی همگانی مثل روم باستان برای فروپاشی نیاز دارد، نه یک جنگ تمام عیار بلکه جنگی های خسته کننده چریکی. اما در خصوص روسیه، روسیه قدرت غالب جهانی نیست، تقریبا فراتر از سیاست های اروپا و حمایت از چین حرفی برای گفتن ندارند،. هرچند بزور خود را سرپا نگه داشته اما هرسال افت میکند و تا حد قدرتی اروپایی افت می‌کند. روسها چیز زیادی برای عرضه به ما ندارند بجز کمک های تجهیزات قدیمی و اتلاف های شکننده همچون کمک های قبایل راین به گل ها و ایرانی ها در مقابل روم! چرا روسیه را بزرگ کردیم در حالی که چیزی بیش از یک بربر نبود؟ هدف تمام ما پایین کشیدن این غول بی شاخ و دم است اما این به ان معنی نیست که تمام ما نیت های مشترک مشابه و پاکی با یکدیگر داشته باشیم

28
22
ناشناس :

بالفرض این غول بی شاخ و دم رو پایین کشیدید. بعدش چی ؟ چطور می خواهید جهان رو اداره کنید ؟
نگید که همین نسخه ای که در طول ۴۰ سال گذشته برای مردم کشیدید رو میخواهید برای دنیا هم پیاده کنید !

28
30
ناشناس :

بسیار زیبا نوشتید …

16
22
علي :

اين متن با واقعيات زاويه دارد و با بسياري از مشاهدات ديگر در تناقض است و براي من قايل پذيرش نيست

35
21
ناشناس :

ای داد بی داد اگه این مطالب که نوشتید واقعیت داشته باشه که یعنی باز هم ما شکست سختی خوردیم
چرا هیچ کس شفاف نمی گه داره چه اتفقاتی میفته

20
25
amir arya :

نه دوست عزیز اتفاقا شکست نخوردیم. ما به کمک یک کشور قدرت مند به منافعمون در سوریه تا حدودی رسیدیم. بحث بر سر آینده هست و اینکه باید چه دیدی نسبت به همون کشور قدرت مند داشته باشیم. آیا این کشور دوست و رفیق ماست؟ آیا دشمن ماست؟ و یا آیا می شود با حفظ منافع ملی به نوعی از این کشور استفاده کرد؟

18
5
903720 :

بنظرم بايد مثل اردوغان عثماني بشيم و از دو طرف يعني امريكا و روسيه امتياز بگيريم

34
16
ناشناس :

برای اینکار باید با دو طرف ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم اسم یک کشور را هر چند کوچک بیاور که با ما ارتباط واقعا صمیمانه داشته باشه و متحد بی چون و چرا یمان حساب بشه

24
8
رهگذر :

با سلام و احترام
یک مقاله موفق باید بر اساس فکت ها و استاد و نقل قول های مستند و مستدلی باشد
اساس مقاله بر اخبار ژورنالیستی و غیر موثق بنا شده و بر اساس همان هم تحلیل شده و در نهایت حکم صادر شده
از ضعیف ترین مقالات سایت تحولات بود
پایدار باشید

28
20
Mirza :

سلام و درود
در مورد مقاله دقیقا درست میفرمایید اما بخاطر داشته باشید که نوشتار فوق “مقاله” نیست بلکه یک “یادداشت” است .
و یادداشت ها برآمده از افکار و تجربیات نگارنده ی آن است و این لزوما به معنای صحت تمام قسم های یک یادداشت نیست.
مورد بعدی آنکه یادداشت ها معمولا از بیرون از مجموعه بدست ما میرسد و تولیدی مجموعه ی تحولات نیست مگر آنکه زیر یادداشت ها نام نویسنده درج نشده باشد که در این صورت یادداشت منتشره از سوی مجموعه قلمداد میشود.
زنده باشید.

38
1
ییگیر مطالب شما :

بعید است خود به کلیت این مطلب معتقد نباشید و با این حال آن را منتشر نمایید.
بنده نیز با برخی مبانی تحلیل فوق، موافق نیستم و بوی روشنفکری از چند جای مطلب به مشام میرسد.
موفق باشید.

16
9
عبدی :

حیف ان همه شهیدی که در سوریه دادیم. باید از قضیه عفرین درس می گرفتیم که دوستی با امریکا بهتر از دوستی با روسیه است. روسها در طول تاریخ هیچ یک از هم پیمانی های خودشون رو بدون خیانت ترک نکردن

23
33
سینا کازرونی :

شهدایی که ما در سوریه دادیم جدا از بحث اعتقادی برای مقابله با سونامی تروریسم تکفیری و تجزیه منطقه بودند و منافع ملی این به کنار.
امریکا بجز اسرائیل به کدوم یکی از همپیمانانش مثلا در منطقه ما پشت نکرده؟همین طرح در منطقه یا بنیان سلفیت از گور چه کسی بلند میشه؟ از چند صد مورد حمله نظامی و کودتا توسط امریکا یا خیانت های مختلف تا بیرون امدن رسمی طرح تجزیه ایران از اندیشکده های امریکایی نباید درس گرفت؟؟ دوستی با امریکا یعنی چه؟دوستی با کسی که پشت تمام درگیری های منطقه ست؟

26
14
عبدی :

دوست عزیز حرف من این نبود که امریکا بهتره و مثلا با مرام تره. حرفم این بود که روسیه اونقدری قوی نیست که بشه در مقابل امریکا روش حساب کرد. در همین سوریه بارها دیدیم که روسیه چطور با سرپوش گذاشتن روی کشته هایی که در برابر امریکا داده، ضعف خودش در برابر امریکا رو پذیرفته. همونطور که دیدیم در شرایط فعلی تمام دنیا هم یارای مقابله با امریکا رو نداره‌. شاهد بر مدعا: خروج یکی یکی شرکتهای اروپایی از کشورمون؛ تغییر موضع صد و هشتاد درجه ای روسیه، قیمت روز افزون دلار و .‌‌‌…

7
12
عبدی :

مثال کشوری که امریکا بهش خیانت نکرده: کره جنوبی

5
13
سینا کازرونی :

کره جنوبی عزیز جان تا زمانی مورد نیاز هست که بحث چین و کره شمالی همچنان مطرح باشه صدام هم با نقاط منفی چندین برابر نسبت به کره جنوبی تا بحث مقابله با ایران بود حرامزاده خودشان بود داستان منطقه پر طمعی مثل خاورمیانه و محل حضور صهیونیست ها به کنار.فقط در منطقه یا کشور خودمان چند ده مورد از استفاده و رفتار بعد از اتمام کارایی رو شاهد بودیم که ذات رفتاریه امریکایی هاست. مشخصه که روسا خودشونو در اندازه امریکا نمیبینن تلاش فعلیشون در منطقه و کلا بعد از یلسین برای احیای دوباره استقلال عملشون بوده در مقابل قدرت اقتصادی و رسانه ای دول غربی مشخصا واکنش مشابه در همه زمینه ها نمیدن. بحث روی کسی حساب کردن بجای کس دیگه ای نیست قضیه صفر و صد نیست در سوریه اگر کسی انتظار کاری که امریکا برای اسرائیل میکنه رو از روسیه برای ما داشته باشه یا همون توهم حاج پوتینی کاملا در اشتباهه همزمان نفی همکاری با روس ها در سوریه روی اهداف مشترک نصف پیروزی های اخیر را ناممکن میکرد.

17
2
ناشناس :

در مورد کره جنوبی مخالفم. این کشور یکی از ضعیف ترین کشورهای دنیا بود. ظرف پنجاه سال به یکی از ده قدرت اقتصادی دنیا تبدیل شده. اگه نصف کره جنوبی قدرت داشتیم خیلی حرفها در منطقه میتونستیم بزنیم. فکر میکنید چرا ترکیه ی اردوغان میتونه انقد خوب اسبشو توی سوریه جولان بده؟ در حالیکه حضور نیروهای ما اونجا دزدکی و تحت عنوان کمک مستشاریه؟ تا جایی که روسیه بتونه اونجا برای ما تعیین تکلیف بکنه

8
13
سینا کازرونی :

بجث دیگه هم عواملی هستندکه ههمین واکنش ها رو تحت تاثیر قرار میدهند نگاه بکنید به طور مثال به سهم و اثرگذاری کره جنوبی در بازار و لابی امریکا مقایسه با ایران و روسیه. با رفتاری که امریکایی ها دارند و نگاهشان به منطقه ما راهی بجز مستقل عمل کردن نیست دوستی با امریکا به منای خاصش صد ها بار امتحانش رو پس داده ملزومات این کار هم نه داشتن تخیلات حاج پوتینی هست نه نادیده گرفتن فرصت های زیادی که ممکن هست در رابطه با روسیه بشه بدست اورد.

12
2
amir arya :

ای بابا! دوستان چرا با یک نقد کل اعتقاداتمان رو زیر سوال می بریم؟ واقعا ببخشید ولی چرا با یه مویز سردی می کنیم و با یک کشمش
گرمی؟ حالا ایشون گفتن روسیه تفکرش صد در صد مثل ما نیست! شما چطور نتیجه گرفتید ما باید با آمریکا دوست شویم؟ اصلا همین تفکر که ما برای پیشرفت باید با کسی دوست شویم اصل مشکل ما در ۱۰۰ سال گذشته است.

14
5
عبدی :

بله در دنیای امروز باید با یکی از طرفها بود. بحث دوستی نیست بحث اتحاد راهبردیه.
توزیع قدرت و ثروت در دنیا قطبیت زیادی پیدا کرده.
دنیای الان مثل دنیای چند سال سال قبل نیست. سیستم های قدرتمندی در کار هستند و نظام سرمایه داری به شدت تثبیت شده و هوشمند عمل میکنه.

5
12
فرشاد :

من متخصص نیستم ولی فک میکنم شفافیت سیاست ما میتونه یه علت مساله باشه. کشوری مثل ترکیه معلوم نیست با روسیه هست یا آمریکا یا اسراییل. با همه رابطه داره از همه استفاده میکنه برای نفع خودش و آخرش اگه لازم دونست موضع گیری های خودش رو هم علیه هرکدوم این کشورها علنی میکنه. اما ما اسراییل و آمریکا رو علنا به عنوان دشمن اعلام و ازشون ابراز انزجار میکنیم و این باعث میشه نشه از این دو کشور(مشروع یا نامشروع) تاثیر گذار برای پیشبرد منافع ملی با اتخاذ سیاست مناسب استفاده کرد. وقتی کسی رو دشمن محض میدونیم نمیتونیم با کارت اون کشور هیچ بازی ای توی سیاست بکنیم. مشابه کاری که شاه عباس با ازبکان و عثمانی کرد. هر دو دشمن بودن ولی با عثمانی صلح کرد تا ازبک ها رو بدون مشکل شکست بده و وقتی کار ازبکا تمام شد رفت سر وقت عثمانی.

ضمنا برام سوال هست که موضع سوریه در این رابطه چی هست؟

20
12
ناشناس :

به نظر این همان دغل بازیست که امیرالمومنین فرمود ((من هم بلدم اما با نیرنگ نباید به هدف رسید.))

18
11
ناشناس :

در هر حال باقی ماندن حکومت اسد از هر حالت دیگر در سوریه برای ایران بهتر است و از هیچ همکاری در این زمینه نباید کوتاهی کنیم و با سیاست و نه قلدری دوستان خودمان را نگاه داریم اگر بیرون رفتن از سوریه ضمن حفظ اهداف ما میسر است چه اشکالی دارد که هزینه مالی و جانی بیشتر بر کشور و دولت و یاران و برادران منطقه ای خود وارد نکنیم هدف ما که استعمارگری نیست که مانند مستکبران نیاز به پایگاه نظامی در کشورهای دیگر داشته باشیم سوریه هم مانند لبنان میتواند کشور برادرمان بدون حضور نظامیان ایرانی در انجا باشد الان در عراق وضع روابطمان با دولت اینده اش مشخص نیست با اینکه تحت تاثیر روسیه نیست و خود را به انها نزدیکتر احساس میکنیم

19
3
محمدرضا مهرآسا :

با عرض سلام خدمت تیم زحمتکش تحولات جهان اسلام و مخاطبای عزیز و همچنین نگارنده این متن.خدمت دوستان عزیزم عارضم که این نگارش صرفا یک نظریه اس و حتی بزرگترین نظریه پرداز های دنیا هم نمیتونن با قاطعیت از نظریه خودشون هیچوقت دفاع کنن و هیچ موردی هم نمیتوان یافت که همچین اتفاقی افتاده باشه جایی و زمانی.اما نکته حائز اهمیت این است که فقط با اتکا و تبعیت از قرآن کریم که کلام خداوند و خالق همه کاینات و اتفاقای جهان است میتوان به نوعی نظریه ناب و قطعی داد .پس باید در نظر داشته باشیم که نیروهای مومن و انقلابی مسلح جمهوری اسلامی ایران با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری حفظ الله جز اتکا و تکیه به کلام خداوند متعال و قرآن کریم به هیچ بنی بشری تکیه نکرده نمیکند ونخواهد کرد.بر خلاف دولت جمهوری اسلامی که خط و مشی فرهنگی و آموزشی خودش رو هم ملتمسانه از غرب طلب میکند و خط و مشی الهی را ……..لذا شما دوستان عزیز را پیشنهاد میدم مطالعاتی ریشه ای و دقیق راجع به آرماگدون یا به عبارتی جنگ جهانی سوم.نظریه جناب آقای جعفری رو هم در حد یک نظریه،فقط یک نظریه قابل احترام و ارزشمند میدونم.با تشکر از همه دوستان.

16
11
محسن :

شما خودت هرچی گفتی نظریه بود ، نظریه هم شاید نبود ، یک اعتقاد شخصی بود ، کی گفته رهبر ایران و نیروهای مسلح خط قرآن رو دنبال میکنند؟ خط قرآن مرام امیرالمومنینه،کجا در این ۴۰ سال شما مرام مولی علی رو دیدی تو این مملکت به ظاهر جمهوری و به ظاهر اسلامی؟

5
3
ناشناس :

سلام خوبید ، ممنون که سخت در تلاش هستید و دیدگاهای خودتون بدون توهین شرح میدید
اما یه چیز رو کلا تو متن تون یادتون رفت
خدا
رهبری
به یه چیز دلم قرصه تا وقتی رهبر هس سرمون کلاه نمیره
درسته دولت مردای دولت جناب آقای روحانی الان دارن با دنیا مذاکره میکنن
ولی واسه همه واضحه که سوزن بان مسیر حرکت مذاکرات بر عهده ی رهبریه
پس تا خدا و رهبرو داریم تو سیاست هامون غم نداریم

21
25
ناشناس :

سلام برادر درست رهبر داریم اما مهم اینه که به حرف رهبر گوش بدیم به حرفش عمل کنیم.
حالا که برجام به فرجام رسیده بعضیا دائما میگن رهبری از ریز جزئیات خبر داشته و دامن نجس شده خودشان را توسط رهبری میخواهند پاک کنند
۱- مگر رهبری نگفت: تعهدادتان را مرحله به مرحله انجام دهییدو
۲- مگر رهبری نگفت تضمیین بگیرید
۳- مگر رهبری نگفت من خوشبین نیستم در جواب رهبری روحانی گفت من خوشبینم
۴- رهبری مگر نگفت اگر ترامپ برجام را پاره کند ما آتش میزنیم روحانی در جواب رهبری گفت بعضیا فکر می کنند منقلی هست که میشه قرارداد های بین المللی را آتش زد؟؟؟؟؟

برادر متاسفانه مسئولین به حرف رهبری گوش نمیدن
حضرت علی در قضیه جنگ صفین ابن عباس را به عنوان مذاکره کننده با عمروعاص معرفی کرد اما اطراقیان به اصطلاح یار امام قبول نکردن و ابوموسی اشعری را انتخاب کردن و خلاصه بگویم که مذاکرات شکست خورد.
و خوارج به وجود آمد و گفتن علی به عنوان رهبری باید فریب نمیخورد و همه تقصیرها را به گردن علی انداختن.
دوستان عزیز مراقب باشیم مثل خوارج عمل نکنیم

23
11
عبدی :

این پیش بینی های پس نگرانه تون فقط به درد خودتون میخوره. هرکس راهکاری برای برون رفت از وضعیت کنونی داره بفرماید جلو.

6
10
amir arya :

دوست عزیز برجام با همه ویژگی هاش از بین رفت. خیلی ها خوشبین بودن خیلی ها به درستی بدبین بودن. ولی به نظرم بهتره در وضعیت فعلی روی اتحادمون تمرکز کنیم و از چند دستگی پرهیز کنیم. و صد البته از این واقعه درس بگیریم!!

12
3
جواد :

شاید یه روز بیاد که ما از کنار این سوراخی که مسلمان نباید دوبار از ان گزیده شود بلند بشیم و چند قدم آنطرفتر بشینیم

20
5
بنده خدا :

پشت این یادداشت یک سری افکار پنهان شده ، که بعضی هاش تخیلیه و بعضی هاش واقعیت ، اگر دقت کنید ماجرایه این یادداشت داره مارو یاده اتفاقای قبل ظهور در سرزمین شام و ایران و بلاد کفر (ترک ها روسها رومی ها ) مینداره ، این رو باید خیلی وقت پیش میفهمیدیم که هیج متحدی برایه ایران وجود نداره ، روس ها هر چند وقت یکبار ایران رو در مجامع بین اللملی محک میزنن و کنار می ایستن و مسخره میکنن ، دوستان الان داریم به اتفاقاتی نزدیک میشیم که هیچکس به فکر کسی دیگه نیست ، اگه تسلیم شدیم ، باید همیشه در انزوا باشیم ، اگه مقاومت کردیم ، مثله همیشه بردیم.
معادلات در سرزمین شما خیلی زود تغییر میکنه.
یا علی

16
6
قادر :

به دلایل خیلی زیاد این تحلیل غلطی است.
و اصلا با دید باز و شناخت از روسیه نیست. وفقط دید احساسی است.

بله از تاریخ باید عبرت گرفت و حوادث گذشته تکرار می شوند. اما روسیه نه شوروی سابق است. نه ایران ایران صد ساله قبل یا سال ۵۷ است. بلکه سال ۹۷ است. همینطور که بسیاری از فرهنگ ها و دیدها در جامعه ایران عوض شده .
شوروی از هم پاشید. روسیه امروز منزوی تر از هر روز است. مسلمانان رشد کردند و صاحب کرسی شده اند. لابی های اسرائیلی و غربی اگرچه فعال هستند ولی قدرت مقابله با ملی گرایان ندارند.
ایران باید مانند ترکیه جای پای خودش به جای سوریه باید در خود روسیه ایجاد کنه. و کم کم لابی خودش پیدا کنه.

ماجرای تسلیحات روسی در مقاطعی به علت روی کار امدن غربگرایان به مشکل خورد. همچنین اوضاع پریشان ایران در فتنه ۸۸
روسیه و هرکشوری همپمان ایران هستند و نه دوست و نه دشمن.

در اخر ایران هیچ نیازی نه به تسلیحات و نه تکنولوژی و نه پشتیبانی روس ها در مجامع بین المللی ندارد. بلکه هر کمکی از جانب ان ها سرعت واقتصادی تر نتیجه می دهد.

12
7
علی :

تحلیل فوق العاده بود.میدونی دلیل این بدبختی ما چیه؟دور شدن از اسلام واقعی.هنوز نفهمیدیم که الکفر ید الواحد علیه اسلام.جهان کفر یعنی هر کس غیر مسلمان دشمن اسلام محسوب میشه.نه شرقی و نه غربی.دور شدن از صدر اسلام و اسلام ناب و عدم اجرای شریعت و حدود اسلامی.ما هنوز خودمون نمیدونیم با خودمون چند چندیم.نه صدری هستیم نه غربی هستیم.ای مومنان زشت است حرفی بزنید که به آن عمل نمیکنید.مثال صلیبی هم زیاد جالب نبود مگه ما صلیبی هستیم که الگومون اونها باشه؟ای کاش الگومون صلاح الدین ایوبی و مجاهدین صدر اسلام بود.ما تا وقتی شعار اسلام میدیم ولی عمل نمیکنیم روز به روز بدبخت تر میشیم.دوستی با کفار روسی و چینی عاقبتی بهتر از این ندارد.باید با مسلمین دوست باشیم

14
13
ناشناس :

صلاح الدین ایوبی الگوی ما باشه!!!!
اون کسی هست که بیشترین کشتار شیعه و کرد ها رو در زمان خودش داشته لطفا اول تفکرات طرف رو بخونید بعد بخواهید الگو قرارش بدهید

7
5
ناشناس :

روسیه ایران رو تا مرحله بعد از بازیازی سوریه(که ما باید بخشی از پولشو بدیم)تحمل می کنه

8
9
مجید :

باید توجه داشت که اول ایران به کمک مردم و دولت های سوریه و عراق رفت و بعد از مدتی طولانی روسها به کمک سوریه شتافتند. مطلب دیگر اینکه قدرت دینی و فرهنگی مشترک ایران با سوریه در یاداشت بالا نادیده گرفته شده است.این قدرت اثرش از هر صلاحی بالا تر است.
نکته دیگر اینکه تمام تلاش غرب و شرق در حفظ رژیم صهیونیستی است تا منبعی برای ترویج تروریسم و باج خواهی در منطقه باشد. و این با منافع ملتهای منطقه و ما که دنبال آرامش و پیشرفت هستیم در تقابل است.
از طرف دیگر روسها فقط دنبال پول هستند. هر کسی بیشتر بده چاکر آنها هستند. و اگر روسها در سیاستشان تغییری صورت گرفته باشد. حتما دلیلش وعده ها و حواله های اقتصادی است که دریافت کرده اند. ولی ما ایرانیان از قدرت و جرات و ابتکار و مذهب و فرهنگ مردم خودمان غافل نشویم. چیز هایی داریم که روس و آمریکا ندارند. طبیعی است که ما انسانها همیشه نگاه به چیزی که نداریم می کنیم و داشته های خودمان را که نیمه دیگر ماجرا است را نگاه مهربانانه به آن نداریم و نمی بینیم و به حساب نمی آوریم.

8
6
مـدخـتونبـــارنا :

عیب از روس نیست٬ از خود ایران و ندانم کاری سران انست. سرانی که با اینهمه ضربه که از غرب خوردند٬ باز دستمال کشی انها را میکنند. برای نومنه٬ تا تحریم برداشته شد رفتند سفارش میلیاردها دلار بویینگ آمریکایی دادند٬ با اینکه در سالهای تحریم یک پیچ بوئینگ هم بهشان نمیفرختند. دو سه بار هم به روس پروانه استفاده از فرودگاه همدان را که دادند٬ گروهی کشورمردان روس گریز یا غرب پرست٬ داد و بیداد راه انداختند.
روسها چرا باید خودشان را بسوزانند که برای ما بلال کباب کند؟

9
5
Shahab316308 :

تحلیل خیلی خوبی بود…
ولی برام سواله ، حتی اگه روسیه خیالش راحت باشه از رابطه آمریکا با ایران ، توی جنگ بهتره یه متحد داشته باشی تا این که تنهایی بخوای بجنگی…
پس احتمالا به راحتی روسیه رابطه‌ای که این چند سال با ایران ساخته رو خراب نکنه ، فقط داره در جهت منافع خودش گام برمیداره ، و مسلما اگه ایران جلوی خواسته های بی منطقش وایسه نخواد که ایران رو به عنوان متحد استراتژیک از دست بده

5
3
ناشناس :

اگه بخوام جریان رو خیلی ساده کنم اینجوری میشه:
توی فیلمها دیدید وقتی چند نفر زیرخاکی و چیز با ارزشی پیدا می کنند، تا موقه پیدا کردنش دوستن، ولی بعد از پیدا کردنش یکی میخواد اون یکیو از بین ببره. دقیقا اینجوریه. برای مرحله بعد از جنگ سوریه برای روسها و ایران بازار بزرگی محسوب میشه. بعلاوه با توجه به پیوستگی زمینی که بین ایران و سوریه ایجاد شده، میشه از سوریه برای دور زدن تحریمها هم استفاده کرد.

3
4
ناشناس :

باید واقع بین باشیم روسیه حتی با آمریکا دشمن نیست فقط رقیبن و بارها تو موقعیتهای مختلف سیاسی کشورهای دیگه رو دو تایی قربانی منافع مشترکشون کردن

amir arya :

می خواستم از آقای جعفری و سایت تحولات به خاطر این مقاله تشکر کنم. نه به این خاطر که مطالبش رو درست می دونم بلکه به خاطر اینکه بحثی رو باز کردن که هممون باید به طور دقیق در موردش مطالعه داشته باشیم. همه کامنت ها رو از مخالف تا موافق خوندم و خیلی دلم گرم شد.

10
ناشناس :

ایران به لحاظ جغرافیایی هنوز ظرفیت خودشو نشون نداده و متاسفانه نگاهش هنوز به خارجه…. طرح مسیر آبی خلیخ به خزر میتونه یه منفعت راهبردی واسه کشور باشه که چه بلوک غرب و چه شرق مجبور بشن برای ایران یک رابطه راهبردی تعریف کنن نه یه چرخش تاکتیکی…. معلومه روسیه به خاطر یه دلار بیشتر ما رو میفروشه و این که چیز عجیبی نیست…. ولی منتهای داستان اینه که روسیه منهای ایران یعنی یه افغانستان جدید برای اخراج نیروهاش… من نمیدونم اینو روسیه بفهمه یا نه… ولی منتها داستان اینه که وقتی ظرفیت درونی خودمون رو به لحاظ اقتصادی تقویت نکنیم نقشی که باید تو منطقه داشته باشیمو نخواهیم داشت… چه برجام و چه سوریه….

11
1
ناشناس :

واقعا درسته

1
4
ناشناس :

واقعا لذت بردم فهش توش نبود. حداقل
تشکر بسیار از همه

3
4
حیدر :

آخرین جملتون خیلی عالی بود.
از منافع ملی مان دفاع کنیم.

5
1
امید :

سلام واقعا خدا قوتتون بده تحلیلی کامل و عالی بود

13
2
MASAF :

به نظر من نویسنده تحلیلش صحیح نیس
۱٫بسیار به روس ها بد بین است/خرس شمالی
۲٫نوع تحلیل طوری نشان میدهد که میخواهد از برجام نافرجام دفاع کند
۳٫ما با روسیه چندان شراکتی نداریم تا از دستمان بدهند/چین چرا
۴٫شروع دوستی ایران روسیه قبل از روحانی بوده پس ربطی به گرایش ایران به غرب ندارد
۵٫درضمن این سیاست گفتگو باغرب باعث شد از یمن که الان به خاطر شعار های ما زیر ظلم است
نتوانیم آن طور که باید حمایت کنیم

کاظمی :

باسمه تعالی
باسلام. الان که نیمه آذرماه ۹۷ هستیم و بیش از ۶ ماه از انتشار این یادداشت می گذرد، هنوز نیروهای ایران و قدرت ایران در سوریه مانده است، بنابراین باید به نوعی بر اشتباه بودن نتیجه گیری های این مقاله و همچنین اشتباه بودن اصول و مقدمات مطرح شده در آن اذعان کرد. امیدوارم نویسنده این یادداشت و موافقان با آن در نگاه و روش استدلال خود تجدید نظر بفرمایند
پ ن: در این ۴۰ سال هیچ گاه روسیه دوست ما نبوده است همچنان که هیچ دوست واقعی دیگری هم نداشته ایم.

جعفری :

به نظر بنده اگر روسیه ایران رو از دست بده در خاورمیانه دیگر جایگاهی نخواهد داشت. اگر که ایران به سمت غرب کامل چرخش بکند باز روسیه ایران و خاورمیانه را از دست خواهد داد . حتی چین نیز بدون ایران در خاورمیانه هیچ جایگاهی نخواهد داشت . و چین برای تامین انرژی با مشکل فراوان روبرو خواهد شد . اکنون روسیه بدون ایران قویتر خواهد شد یا با ایران..به نظر بنده اگر روسیه و چین ایران را از دست بدهند در منطقه خاورمیانه هیچ جایگاهی نخواهند داشت . پس در کنار ایران بودن بسیار بسیار بهتر خواهد بود تا بخواهند از ایران و خاورمیانه چشم پوشی کنند.

ناشناس :

از روس ها خواستیم که در سوریه حضور یابند ولی خروج آنها با خواست ما نخواهد بود!

ناشناس :

سلام با تشکر از جناب جعفری که بادقت عالی خود کار بی بی سی را راحت کرده و سخنگوی آنها شده و در این زمان بسیار حساس میخواد بین ایران و روسیه رو شکر آب کنه

1
2
ناشناس :

روسیه دارای تنش پنهانی شدید با چین است . سال ۱۹۶۹ با چین درگیری نظامی پیدا کرده . و این در حالی است که جمعیت چینی تبارها ان به شدت افزایش یافته . امریکا از کپی سازی تسلیحات روسی در چین حمایت می کند . چین در واقع متحد امریکاست . اروپایی ها هم کسانی هستند که با مهاجرتشان امریکا را ساختند . جهان اسلام هم که در دست امریکاست . از طرفی جریانات سنی اسلامی در روسیه با کلیسای ارتدوکس روسیه دشمنی می کند و خواهان تجزیه طلبی است . برای روسیه وجه المصالحه کردن ایران کار راحتی نیست. رابطه ایران و روسیه نیستان عمیق است .