در پایان نشست امنیتی وزرای خارجه و دفاع ترکیه با مقامات عراقی، برای نخستین‌بار از گروه پ‌ک‌ک به عنوان یک گروه غیرقانونی یاد شد که اقداماتش از خاک عراق علیه ترکیه، نقض قوانین عراق است.

هاکان فیدان، وزیر خارجه، یاشار گولر، وزیر دفاع و ابراهیم کالین رئیس سازمان اطلاعات ترکیه (میت) در ۲۴ اسفند ماه وارد بغداد شدند تا در یک نشستی امنیتی شرکت کنند. در این نشست، در خصوص مبارزه مشترک با تروریسم و پرونده پ‌ک‌ک بحث و تبادل نظر شد.

در بیانیه‌ پایانی این نشست عنوان شد که دو کشور ترکیه و عراق بر حفظ تمامیت ارضی عراق، احترام به حاکمیت آن و وحدت سیاسی آن تاکید میکنند. همچنین بر نقش پ‌ک‌ک به عنوان تهدید امنیتی دو کشور تاکید و خاطرنشان شد که حضور این سازمان در خاک عراق به معنای نقض قانون اساسی عراق است.

شایان ذکر است عراق و ترکیه پیش‌تر، حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را یک تهدید مشترک اعلام کرده بودند اما این نخستین‌بار است که دو کشور به صورت مشترک، پ‌ک‌ک را یک “سازمان غیرقانونی” تعریف کرده‌اند. با توجه به خروجی این نشست، به نظر می‌رسد شاهد یک تغییر سیاست عمده از سوی دولت مرکزی عراق در قبال گروه‌های غیرقانونی در اقلیم کردستان عراق هستیم و احتمالا در آینده عملیات‌های ارتش ترکیه علیه این گروه ها با هماهنگی با دولت مرکزی عراق و با شدت بیشتری انجام خواهد شد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.