با تشدید و توسعه عملیات دریایی نیروهای مسلح یمن در اقیانوس هند، ارتش آمریکا نیز به دنبال اقداماتی است تا بتواند حملات موشکی و پهپادی انصارالله را دفع کند و میزان موفقیت آن را به حداقل برساند. برای این منظور سیطره بر جزایر جنوبی یمن بهترین راهکار برای مقابله با عملیات ضداسرائیلی انصارالله است.

یکی از علل عدم موفقیت ائتلاف آمریکایی-انگلیسی در برابر حملات ارتش یمن این بود که ناوگان نظامی ائتلاف هیچ پایگاه زمینی مجهزی برای اجرای اقدامات پشتیبانی و امدادی در حاشیه دریای سرخ و خلیج عدن در اختیار نداشتند.

در روزهای اخیر اخباری مبنی بر استقرار یا ورود نیروهای آمریکایی و اسرائیلی به جزایر میون و سقطری و عبدالکوری منتشر شده است. هرچند که تاکنون استناد تصویری برای اثبات این موضوع منتشر نشده است، اما انتشار وسیع این اخبار و واکنش منفی ساکنان این جزایر نشان می‌دهد که برنامه آمریکا و اسرائیل برای تسلط بر این جزایر و استقرار نظامی و ایجاد شبکه پدافندی در این جزایر یک طرح جدی و حقیقی است.

بیشتر بخوانید: مستشاران اسرائیل با هواپیمای اماراتی وارد جزیره سقطرا شدند

نقشه: موقعیت مجمع الجزایر سقطرا در ورودی خلیج عدن واقع در جنوب شرقی یمن

امارات نیز در اجرای این طرح مشارکت ویژه‌ای دارد و در سلسله اقداماتی به کمک آمریکا و اسرائیل شتافته است. اقدامات امارات در راستای اجرای این طرح شامل موارد زیر است:
۱- هلال احمر امارات به توزیع پول در میان ۱۵۶ خانواده جزیره میون پرداخته است. این نهاد همچنین به ساکنان میون پیشنهاد کرده است که با دریافت ویزا از امارات بازدید کنند. همچنین در سال‌های گذشته تعدادی از ساکنان میون در قبال دریافت یک قطعه زمین در منطقه یختل (در ساحل استان تعز) و یک میلیون ریال سعودی خانه خود را تخلیه و به امارات واگذار کرده‌اند.
۲- امارات به دولت مستعفی یمن پیشنهاد کرده است که جزیره میون از استان تعز جدا و به استان عدن الحاق شود.
۳- آموزش صدها نیروی جوان بومی تحت عنوان شرکت های امنیتی سقطرا.
۴- اعطای تابعیت به ساکنان سقطرا و تسهیلات مسافرتی، اقامتی، تحصیلی و درمانی و… در امارات.
۵- تقویت نفوذ افراد وابسته به شورای انتقالی جنوب (STC).
۶- خرید زمین های مهم در سقطرا به بهانه سرمایه گذاری.
۷- تطمیع رسانه ها و افراد تاثیرگذار برای توجیه فعالیت های مشکوک امارات در جزایر یمن.

در کنار این فعالیت‌های امارات، آمریکایی‌ها نیز روند طرح خود برای استقرار در جزایر یمن را توسعه بخشیده و از طریق آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) و کمک‌های بشردوستانه وارد شده و اخیرا یک کشتی حامل کمک‌های غذایی را به سقطرا اعزام کرده‌اند! همچنین گزارشی درباره اعزام نظامیان آمریکایی-اسرائیلی به جزیره سقطرا منتشر شده که با واکنش جدی ساکنان این جزیره مواجه شده است.

همزمان با این طرح استعماری، شیوخ و شخصیت‌های برجسته سیاسی و اجتماعی جزیره سقطری طی بیانیه‌ای حضور نظامیان آمریکا در این جزیره، استقرار سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل در مجمع الجزایر را محکوم کرده و خواستار خروج فوری نظامیان خارجی از مجمع الجزایر یمن شده‌اند.

در مجموع نظر ساکنان جزایر جنوبی یمن در اجرای طرح آمریکا و اسرائیل برای سیطره بر این مناطق چندان تاثیری ندارد، چراکه همه چیز در این جزایر تحت کنترل امارات و عربستان و عوامل آنها در دولت مستعفی یمن قرار دارد.

بی شک آمریکا با استفاده از جزایر جنوبی یمن و استقرار سامانه‌های پدافندی و کشتی های نظامی در این مناطق به دنبال این است که از توسعه عملیات انصارالله در اقیانوس هند و همچنین موفقیت این حملات در خلیج عدن و دریای سرخ جلوگیری کند اما این حرکت با تسریع حملات ارتش یمن و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران که در اقیانوس هند و خلیج عدن حضور دارند می‌تواند به شکست کشانده شود.

بیشتر بخوانید: انصارالله: نیروهای آمریکا در شش نقطه یمن مستقر شدند

نقشه: نقاط استقرار نیروهای آمریکایی در یمن / برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

استفاده از محتوای تحولات جهان اسلام فقط با ذکر منبع و نام “تحولات جهان اسلام” مجاز است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.