کمیته فنی مسئول بررسی انفجار در کالسو: حمله‌ای رخ نداده است!

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 - 00:09
https://iswnews.com/?p=117443

کمیته فنی مسئول بررسی انفجار در پایگاه سازمان حشد الشعبی در شمال استان بابل در گزارش نهایی خود اعلام کرد که این حادثه نتیجه انفجار مواد منفجره در زاغه پایگاه بوده و حمله‌ای صورت نگرفته است.

کمیته فنی مسئول بررسی انفجار در کالسو: حمله‌ای رخ نداده است!

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” کمیته فنی مسئول بررسی انفجار در پایگاه کالسو در ۴ اردیبهشت ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: انفجار در این پایگاه، یک حفره بسیار بزرگ با شکل نامنظم در محل حادثه ایجاد کرده و از این محل پیشتر برای نگهداری مهمات، موشک و مواد منفجره مختلف استفاده می‌شد. بقایای متلاشی شده و پراکنده پنج موشک در ۱۵۰ متری محل حادثه و باله‌های ۲۲ موشک دیگر نیز در یکصد متری محل انفجار یافت شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: اندازه دهانه حفره به وجود آمده موید این مطلب است که انفجاری با قدرت بسیار بالا در میان سلاح‌ها و مواد منفجره رخ داده است. تمامی گزارش‌های فرماندهی پدافند هوایی حاکی از آن است که قبل از انفجار و هنگام و بعد از انفجار، هیچ‌گونه حرکت و پرواز هواپیماهای جنگی و پهپادی در حریم هوایی استان بابل مشاهده نشده است. در همین حال شدت انفجار و اندازه مواد پراکنده شده و متلاشی شده از پرتابه ها، موشک‌ها و مواد منفجره به هیچ وجه نمی‌توانند نشان دهند انفجار یک موشک یا چندین موشک هوابرد باشد.

در پایان این گزارش اعلام شده است که با انجام نمونه‌برداری‌ها و بررسی خاک‌های حفره به وجود آمده و تعدادی از قطعات فلزی باقی مانده از موشک‌ها در داخل آزمایشگاه‌ها، ثابت شد که در ساخت مواد منفجره و موشک‌ها نه فقط از یک ماده بلکه از سه ماده تی ان تی، نیترات آمونیوم و دی‌بوتیل فتالات که همگی از مواد با قدرت انفجاری بسیار بالا هستند و در ساخت مهمات نظامی کاربرد دارند، استفاده شده است.

شایان ذکر است بامداد ۱ اردیبهشت ماه سازمان حشد الشعبی با انتشار بیانیه‌ای رسمی از وقوع انفجار در پایگاه نظامی کالسو در شمال استان بابل خبر داد. در این حادثه یک نفر شهید و شش تن دیگر زخمی شدند.

بیشتر بخوانید: حمله هوایی اسرائیل به مقر حشدالشعبی در استان بابل عراق

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.