اسرائیل در مراکش کارخانه تولید پهپاد احداث می‌کند

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 - 23:48
https://iswnews.com/?p=117466

حکومت پادشاهی مراکش و رژیم صهیونیستی از سالها پیش روابط نظامی ویژه ای با یکدیگر داشتند. پس از توافق‌ اسرائیل با برخی حکومتهای عربی تحت عنوان “توافق ابراهیم” در سال ۲۰۲۰ میلادی، روابط طرفین علنی شده است و اسرائیل آشکارا به انعقاد قراردادهای نظامی با مراکش می‌پردازد. ساخت کارخانه تولید پهپاد در مراکش یکی از آخرین توافقات نظامی بین دو رژیم است که اجرایی می‌شود.

در سپتامبر ۲۰۲۲، ارتش مراکش ده‌ها فروند پهپاد عمودپرواز WanderB و ThunderB از شرکت اسرائیلی بلوبرد آئرو سیستمز (BlueBird Aero Systems) خریداری کرده بود. اما چند روز گذشته، رونن نادیر، مدیر عامل بلوبرد آئرو سیستمز تأیید کرد که سایت تولید محلی پهپاد، در ماه‌های گذشته در مراکش ساخته شده است و به زودی کار مونتاژ پهپاد را آغاز خواهد کرد.

بر اساس آنچه که از روابط نظامی مراکش و رژیم صهیونیستی فاش شده است، تاکنون مراکش سامانه دفاعی باراک ام ایکس و پهپادهای هارون و هاروپ ساخت صنایع هوافضای اسرائیل، سامانه ضد پهپاد گنبد اسکایلاک و پهپادهای واندربی و تاندربی شرکت بلوبرد را خریداری کرده است.

حکومت مراکش در سال ۲۰۲۴ میلادی بودجه ای بالغ بر ۱۲.۸۸ میلیارد دلار را به صنعت دفاعی خود تخصیص داده است و بر اساس توافقنامه همکاری نظامی که در سال ۲۰۲۱ با رژیم اسرائیل منعقد شده است، صنایع نظامی مراکش با کمک تجربه و متخصصین رژیم اسرائیل توسعه خواهد یافت. این به معنای رشد و نفوذ روز افزون اسرائیل در مراکش است.

افتتاح خط تولید پهپادهای اسرائیلی نیز در همین راستا تعریف میشود. این موضوع نشان میدهد که رژیم اسرائیل و مراکش به سرعت در حال گسترش همکاری‌های نظامی هستند؛ مسئله ای که ممکن است امنیت کشورهای شمالی و غربی قاره آفریقا را به‌شدت مورد تهدید قرار دهد.

لازم به ذکر است، حکومت پادشاهی مراکش سالهاست که با اشغال صحرای غربی درگیر یک جنگ طولانی مدت با جبهه آزادی‌بخش پولیساریو است. همچنین روابط مراکش با تنها همسایه شرقی خود یعنی کشور الجزایر تیره و تار است. جالب اینجاست که که الجزایر در بین تمامی کشورهای عربی دشمنی واضح‌تر و بیشتری با رژیم صهیونیستی دارد و همچنین در مناقشه بین صحرای غربی و مراکش از جبهه آزادی‌بخش پولیساریو حمایت میکند. از این رو نفوذ رژیم اسرائیل در مراکش به مانند نفوذ این رژیم در جمهوری آذربایجان و آنچه که در آن اتفاق می‌افتد موضوعی کاملا حساب شده و با برنامه است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. فرزند ایران پنجشنبه, ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۷

    خاک بر سرش

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.