گزارش ماهانه تحولات یمن ۶ تیر ۹۷ – شماره چهارم | شرح وضعیت جبهات

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
پنجشنبه 7 تیر 97 - 14:04
https://iswnews.com/?p=12658

بررسی سه محور اصلی جبهات نبرد در یمن با نقشه ؛ سرنوشت نبردها چه خواهد بود؟

در ماه گذشته سه محور از ده محور (ذکر شده در گزارش قبلی) تغییرات و درگیریها بیشتر جریان داشته است.
_محور شمال الحجه
_محور جنوب الحدیده
_محور البیضاء

محور الحجه:
در محور شمال یمن، نیروهای ائتلاف پس از خروج انصارالله از خاک عربستان و بمباران سنگین روستاها و شهرکهای مرزی نظیر الخوبه؛ به گذرگاه ها و شهرهای مرزی در راستای جاده های اصلی حمله کردند که در نتیجه بندر میدی (شمال الحجه) و ارتفاعات النار و الشبکه (شرق گذرگاه طوال) تا شمال حرض به سیطره ائتلاف درآمد. در حال حاضر النار و الشبکه توسط انصارالله پس گرفته شده و نیروهای ائتلاف مجددا در شرق طوال، به داخل خاک عربستان عقب نشینی کرده اند. اما میدی همچنان در سیطره ائتلاف قرار دارد.

محور جنوب الحدیده:
همان طور که در گزارشهای قبلی هم اشاره شد، هدف از عملیات در ساحل غربی یمن قطع دسترسی انصارالله با دریاست و در این مسیر جنوب الحدیده نیز در ماه گذشته هدف سنگین ترین حملات ائتلاف سعودی با محوریت امارات از ابتدای جنگ یمن بوده است.
(طبق آخرین خبرها و اطلاعات میدانی، اوضاع جنوب الحدیده به شرح خبر “نقشه آخرین وضعیت نظامی در ساحل غربی یمن ۳ تیر ۹۷” است.)

محور البیضاء:
در محو‌ر البیضاء حملات ائتلاف سعودی و داعش و القاعده در محورهای تشریح شده (در گزارش قبلی) جریان دارد.
انصارالله از آخرین مواضع خود در مدیریت نعمان عقب نشینی کرده و حالا الملاجم و ناطع و قانیه خط درگیری با ائتلاف سعودی است.
در مدیریت رداع عناصر تطمیع شده القاعده و داعش طی عملیات های اخیر انصارالله به هلاکت رسیده و تعدادی هم دستگیر شدند. (توضیحات در خبر: تحولات یمن ۴ تیر ۹۷)
سایر محورها نیز درگیری خاصی گزارش نشده است‌.

و اما مذاکرات و سرنوشت جنگ؟

آنچه که سرنوشت جنگ یمن بدان گره خورده عملیات الحدیده است.
بطور کلی میتوان گفت شمشیر ائتلاف سعودی دو لبه دارد. لبه کُند: مذاکرات و لبه تیز: عملیات نظامی.
از این رو مذاکرات با میانجگیری فرستاده سازمان ملل جریان دارد و در سویی دیگر عملیات نظامی در الحدیده.

پیش تر رهبر انصارالله از آمادگی برای کنترل سازمان ملل بر پرداخت حقوق کارمندان و درآمدهای حاصل از بندر الحدیده شد و همچنین از توقف حملات انصارالله در دریا و امنیت دریایی در سواحل الحدیده در مقابل توقف عملیاتهای نظامی ائتلاف اطلاع داده بود.

منصور هادی نیز در روز گذشته از توقف عملیات در جبهه صعده خبر داد اما عملیات الحدیده را همچنان در جریان دانست.

این اظهارات و حرکتها نشان می دهد که مذاکرات بین جناحهای یمنی میتواند به نتیجه برسد اما دخالت خارجی سعودی و نفوذ امارات بر منصور هادی و جنوبی ها مانع از توافق ها است.
برنامه و سناریوهای عملیات ائتلاف در گذشته بررسی شده است (بررسی ابعاد عملیات ائتلاف سعودی در الحدیده)؛ اما همانطور که وزیر خارجه دولت مستعفی منصور هادی گفت آنچه که هدف ائتلاف از عملیاتهای نظامی و هزینه های کلان است؛ تسلیم انصارالله و مذاکرات مشروط است.

انصارالله در راستای تکمیل پیروزیهای نظامی نیاز به پیروزی سیاسی ای دارند که در این راه مشکلات زیادی در پیش رو دارد.
از جمله این مشکلات «اجماع بین المللی» است که با هزینه های هنگفت سعودیها و امارات و مزدوری دولتهای منطقه به وجود آمده است.
مقامات انصارالله در این راستا باید سعی کنند این اجماع را شکسته و خود را از محدودیت های بین المللی نیز بیرون آورند. (شاید این مورد در حال حاضر تنها کانالی باشد که ایران به انصارالله بتواند کمک کند.)
انصارالله به لحاظ توانایی نظامی، پشتوانه اجتماعی، اوضاع امنیتی شهرها و… در وضعیت نابسامانی نیست اما در جنگ دیپلماسی در جاهایی نیاز به حمایت کشورهایی نظیر ایران دارد و در جاهایی نیاز به توافق با سایر جناحها و حتی انتخابات فراگیر دارند.

خلاف آنچه که در بعضی مطالب عنوان می شود، انصارالله از توان کافی برای دفاع از سواحل غربی برخوردار است و آنچه که اماراتیون را تا فرودگاه الحدیده رسانده باتلاقی است که انصارالله برای تخلیه توان آنها ساخته است.
نبرد الحدیده مرحله بعدی جنگ یمن را مشخص می کند و در آینده باید دید انصارالله می تواند الحدیده را برای شیوخ امارات و ولیعهد سعودی تبدیل به استالینگراد هیتلر کند یا اینکه سقوط الحدیده کلید تجزیه و استعمار یمن خواهد شد!


دانلود نقشه با کیفیت یمن

نقشه آنلاین

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. طاها عبداللهی گفت:

  آنچه می تواند نتیجه نبرد را مشخص کند دخالت یک قدرت خارجی به صورت علنی در جنگ یمن است. در صورتی که ایران با پشتوانه دریایی و با سرکوب دزدان دریایی سومالی در خلیج عدن دست به یک عملیات نظامی بزند ائتلاف مجبور است تا برای پیشگیری احتمالی از حملات احتمالی ایران عملیات خود را در سواحل متوقف کند. از سوی دیگر جبهه تعز و مأرب هم وزنه بزرگی در جنگ هستند.احتمال اینکه انصارالله برای داشتن برگ برنده باز هم کنترل کوهستانها و روستاها و شهرهای مرزی به دست بگیرد کم نیست و برای کاهش فشار جبهه های داخلی بسیار کلیدی است. البته کمبود تدارکات، لجستیک کند زمینی و نداشتن تسلط بر آسمان عوامل محدود کننده انصارالله در این نبردها است که دست حوثی ها از حملات گسترده کوتاه میکند. اصلاح الگوی حملات موشکی هم میتواند قدرت هوایی ائتلاف را به چالش بکشد. شلیک روزانه موشک تاکنون چندان کارآمد نبوده است و تجمیع موشکها و راکتها ضربات سخت تری در یک حمله وارد میکند.

  1. ناشناس گفت:

   در مارب تغییر خاصی رخ نخواهد داد چون صرواح و جبل هیلان بسیار صعب العبور است و ارتش هادی کارش برای تصرف سخته از طرفی با توجه تجربه ثابت کرده حوثی ها هم توان بازگشت به سایر نقاط استان رو ندارن
   در مورد حدیده واقعا پیش بینی سخته
   اما در تعز احساس می کنم انصار باید خیلی روش تمرکز کنن تحولات خطرناکی طی یکسال و نیم گذشته درش رخ داده
   انصار باید به هر طریق تعز رو حفظ کنن

 2. ناشناس گفت:

  والله حتی اگه حدیده سقوط نکنه کار انصار سخته
  و از لحاظ نظامی قدرتشان تحلیل خواهد رفت اما با حفظ حدیده می توانن ضربات بزرگی به ائتلاف و ارتش هادی بزنن

  راستی آقا میرزا یک بار نوشتی درگیری ها به برط العنان رسیده(غرب یتمه)پس چطور یتمه هنوز سقوط نکرده؟

تبلیغات در تحولات جهان اسلام