آسیای میانه و شبه قاره
وخامت اوضاع افغانستان از زبان حاجی محمد محقق و عطامحمد نور

پس از اظهارات جنجالی اخیر آقای محقق در خصوص اوضاع فعلی افغانستان؛ وی امروز در واکنش به انتقادات مقامات دولتی گفت:
«سخنگويان ارگ صحبتهاى من را بى بنياد خوانده و غزنى و جاغورى را امن و امان توصيف كرده‌اند، اما مردم قسم حضرت ابوالفضل را باور كنند يا دم خروس را!»

سخنان «حاجی محمد محقق» رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و معاون دوم ریاست اجرایی در روزهای گذشته حول اوضاع افغانستان:

«پس از اعلام آتش‌ بس حکومت با طالبان، گروه طالبان حكومت را كنار گذاشته و مستقيم بر يك قوم (قوم هزاره) اعلان جنگ کرده است.
شرایط فعلی کشور حساس است و در این شرایط نیاز می بینم که برخی مطالب را با شهروندان در میان گذارم.

انتخابات پارلمانى اين دوره يكى از پر چالش‌ترين انتخابات‌ ها در فصل نوين افغانستان خواهد بود.

از یک طرف ناامنى و جنگ روزگار مردم را تيره ساخته كه حدود هفتاد درصد از جغرافياى كشور در دست مخالفين مسلح دولت است و اين مسأله علاوه بر مشكل ساختن برگزاری انتخابات، سراسرى بودن آن را نيز زير سؤال می‌ برد.

از سوى ديگر توزيع بى رويه و بيش از حد تذكره هاى كاغذى (شناسنامه) در مناطق معين از سوى حكومت، موضوع شفافيت انتخابات را خدشه دار نموده و سيل رأى دهندگان خيالى و صندوق‌ هاى با رأى غير واقعى و از قبل پر شده را در اذهان عمومى تداعى نموده و اعتماد مردم را به انتخابات نزدیک به صفر می‌ كند.

از جانب ديگر عدم اعتنای حكومت به طرح احزاب سياسى و تاكيد بر سيستم فرسوده “اس ان تى وى” و اعمال قانون شكنى‌ ها و عملکرد دوگانه آنها، نشان می دهد كه فشار حكومت بر كميسیون انتخابات به حدی زياد است كه اين كميسیون از حق استقلال كامل خود برخوردار نبوده و مجبور است تحت تأثير حكومت عمل نمايد.

تقسیم حوزه استان غزنى به سه حوزه انتخاباتى هم بر خلاف قانون انتخابات است و هم بيانگر تبعيض ناروا بین اقوام باهم برادر افغانستان و تلاش سازمان يافته براى مقابله با حضور قانونمند برخى اقوام در مجلس نمایندگان عالی‌ ترين مرجع تصميم گيرى كشور می‌ باشد.

 

آنچه كه قضيه را بيشتر از پيش پيچيده می سازد اخطارها و آمادگى حمله طالبان بر شهر جاغورى و برخى شهرهاى هزاره نشين ديگر غزنى است، كه براى اولين بار طى ۱۸ سال گذشته است كه طالبان حكومت را كنار گذاشته و مستقيم بر یک قوم اعلان جنگ می كند؛ در حاليكه روش طالبان قبلاً چنين نبوده و شعارشان جنگ با نيروهاى خارجى و حكومت بوده است.

بدتر و فاجعه بارتر از همه اينكه گزارشها اینگونه می‌ رساند كه اين تصميم حمله بر مناطق هزاره نشين، بعد از آتش بس سه روزه با حكومت گرفته شده و گفته می‌شود كه جنگ عليه مردم هزاره با تحریک استخبارات دولتى و توسط طالبان هوادار حكومت انجام می‌شود.

 

(خطاب به حکومت) سیاست يك بام و دو هوا و يك شهر و دو قانون را كنار گذاشته، و قانون انتخابات را يكسان تطبيق نمايید و از تقسيم استان غزنى به سه حوزه جداگانه انتخاباتى جلوگيرى نموده و بايد مطابق قانون انتخابات تمام غزنى یک حوزه انتخاباتى باشد.
اگر حكومت در حمله عليه مردم هزاره همسو با طالبان نيستند مردم شهر جاغورى را تنها نگذاشته و از منطقه جاغورى با تمام توان دفاع نمايند و عناصرى را كه تحت عنوان مسئول حوزه جنوب غرب طالبان و فرماندار دست نشانده در منطقه رسنه و جنگلى براى حمله به جاغورى تجمع كرده اند سركوب و از منطقه بيرون نمايند. زيرا آغاز اين جنگ كليد خوردن يك جنگ داخلى بين اقوام برادر افغانستان است و اين جنگ را پايانى نخواهد بود.

 

از مردم مجاهد و سرافراز جاغورى و ديگر شهرستانهاى همجوار و خط مقدم میخواهم كه متانت و خونسردى خود را حفظ كنند، به مناطق ديگران تعرض نكنند و در صورتى كه منطقه جاغورى و يا هر نقطه ديگر تحت نام طالب و يا هر نامى مورد هجوم قرار می گيرد، مردانه از منطقه و حدودشان دفاع نمايند.»
«منبع: خبرگزاری جمهور»

 

در همین حال عطا محمد نور نیز امروز پس از بازگشت به بلخ، ضمن اعلام موجودیت قریب الوقوع «ائتلاف ملی برای نجات افغانستان» گفت: اگر انتخابات شفاف برگزار نشود، حکومت موقت تشکیل خواهند داد.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر در مورد "وخامت اوضاع افغانستان از زبان حاجی محمد محقق و عطامحمد نور"

ناشناس :

هزاره شیعه هستند و همه اینها برای تضعیف وعدم قدرت گرفتن شعیان است،البته این نظر قاصر بنده است

9
3
امید :

تاریخ افغانستان سراسر ظلم به هزاره های شیعه است اکثر افغانیهایی که طی دو قرن اخیر به ایران مهاجرت کرده‌اندو درحال حاضر ایرانی محسوب می‌شوند نیز همین خاوری ها و هزاره ها هستند که از ظلمی که به آنها و خانواده‌هایشان میشد به ایران آمدند که نمونش ما در خراسان این قومیت را شاهد هستیم

رضا :

هزاره شیعه هم دارد سکولار هم دارد کمونیست هم دارد لیبرال هم دارد. در افغانستان اختلاف قومی از قدیم بوده بین پشتون و هزاره و تاجیک و ازبک و غیره. ولی جنگ مذهب نبوده. با آورده شدن داعش به افغانستان زمزمه های جنگ مذهبی بگوش میرسه که بنظر من کارآیی نداره و مردم افغان حساسیت مذهب ندارند ولی قومی دارند.

الآن در افغانستان بگمانم یک دولت هست که بنام وحدت ملی است اشرف غنی پشتون و عبدالله عبدالله هزاره را دارد سعی در سکولاریسم مذهبی دارد.. یک ائتلاف در شمال است دوستوم ازبک و عطا نور تاجیک و محقق هزاره سه تایی باهم هستند با دولت مرکز اختلاف دارند تقریبا تقابل سیاسی دارند..طالبان وجود داره که از قوم پشتون هستند و گرایش سنی اخوان المسلمینی متحد قطر هستند هم حکومت اسلامی میخوان هم قوم پشتون رو.. داعش وجود داره که متحد عربستانند و گلبدین حکمتیار باهاشون است..

این چهار گروه جناح در افغانستان هم بنفع و بضرر ایران دارند. ائتلاف شمال ماحد ایرانند و طالبان قابل اثر از سمت قطر دوست ایران حتی پاکستان است و دولت سکولار افغانستان هرچند متحد آمریکاست اما کم ضرر است ولی داعش با حکمتیار نه نه

2
1
ج :

عبدالله عبدالله تاجیک است.نه هزاره