آسیای میانه و شبه قاره
شهادت چمران افغانستان ؛ دکتر سید محمد علیشاه موسوی گردیزی

در حمله انتحاری نماز جمعه مسجد امام زمان(عج) در استان پکتیا شهر گردیز بیشتر از ۴۰ تن شهید و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.
متاسفانه حملات انتحاری و کور علیه مردم غیرنظامی و تجمعات دینی مانند نماز جمعه ها به یکی از حوادث دردناک و همیشگی کشور افغانستان تبدیل شده است.

 

اما موضوعی که این حمله انتحاری را از دیگر حملات متمایز میکند، به شهادت رسیدن یکی از چهره های برجسته و مهم افغانستان در این عملیات تروریستی می باشد.

 

مسجد امام زمان(عج) شهر گردیز

 

یکی از نمازگزاران و چهره ای شاخص که در حمله تروریستی روز جمعه در مسجد امام زمان(عج) در شهر گردیز به شهادت رسید، دکتر سیدمحمد علیشاه موسوی گردیزی، نویسنده کتاب «از گرديز تا گـوانتانامو» میباشد.

دکتر سيد محمد علي شاه موسوي گرديزي، چهل ماه از عمر خود را در زندانهاي آمريکايي‌ها در بگرام افغانستان و گوانتاناموي کوبا گذرانده است.
کتاب «از گرديز تا گـوانتانامو» دربردارنده خاطرات وی از زندان گوانتانامو می‌باشد.

 

شهید دکتر سید محمد علیشاه موسوی گردیزی

 

او در سال 1338 در گرديز به دنیا آمد، بعد از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه، در سال 1356 وارد دانشکده پزشکي دانشگاه کابل شد اما بعد از روي کار آمدن حکومت کمونيستي در افغانستان در سال 1358 دانشگاه را رها کرده و به صف مجاهدين زادگاهش پيوست؛ شهري که جهادگران شيعه و سني با زبان‌هاي متفاوت فارسي و پشتو در کنار هم می جنگیدند.

 

دکتر موسوي در سال‌هاي نبردش به عنوان فرمانده مجاهدين جبهه مرکزي گرديز، دو بار توسط تير مستقيم روس‌ها مجروح مي‌شود و تا زمان شهادت گلوله‌هاي آن دوران در گردن داشت.
او در سال 1369 خورشیدی به ايران مهاجرت کرد و با بورسيه تحصيلي وارد دانشگاه علوم پزشکي تهران و در سال تحصيلي 1377- 1378 موفق به دريافت دانشنامه دکتراي پزشکي خود از اين دانشگاه شد.

دکتر محمدعليشاه در سال 1381 به افغانستان برگشت و با نامزدی در مجلس نمایندگان افغانستان، به نمایندگی از مردم گردیز به مجلس راه يافت. اين نماينده‌ی مردم افغانستان، نيمه شب 22 تیر 1382 خورشیدی به اتهامات واهي در خانه‌اش دستگير و به زندان آمريکايي‌ها در بگرام و سپس گوانتانامو انتقال يافت.

وي بعد از آزادي از زندان مخوف گوانتانامو خاطرات خود را در کتابي 368 صفحه‌اي با عنوان «حقايق ناگفته از زندان گوانتانامو» در کابل چاپ و منتشر کرد.

 

 

 

 

لطفا از ما در امر خبررسانی حمایت بفرمایید

 

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان مبلغ دلخواه

 

در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.