اخبار
توقف عملیات ادلب و ایجاد منطقه عاری از سلاح در شمال غرب سوریه
اخبار, سوریه, غرب آسیا, نقشه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در بیست و ششم شهریورماه پس از دیدار پوتین و اردوغان در سوچی روسیه، توقف عملیات ادلب و ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب اعلام شد؛ در پی اعلام این طرح دمشق و تهران نیز موافقت خود را اعلام کردند.

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سوچی روسیه و بحث در خصوص حل مسئله ادلب عنوان کرد که یک منطقه حائل و عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و مسلحین در شمال غرب سوریه ایجاد خواهد شد و نیروهای مسلحین و ارتش سوریه از این مناطق عقب نشینی کرده و تنها نیروهای روسی و ترک در آن مستقر خواهند شد.

 

از این رو مقرر شد تا قبل از ۱۰ اکتبر(۱۸ مهر) تمام سلاح های سنگین، تانک ها و توپخانه از منطقه مورد نظر خارج شوند. همچنین پیش بینی میشود مسیر حلب-حماه و حلب-لاذقیه نیز تا قبل از پایان سال میلادی جاری برای استفاده عموم بازگشایی شود.

 

پس از اعلام این توافق، دولت دمشق و تهران حمایت خود را از طرح منطقه عاری از سلاح اعلام کردند و وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف این موضوع را در ادامه ی اجرای توافقات پیشین صورت گرفته بین سه کشور ایران-سوریه-ترکیه عنوان کرد.

 

این توافق و طرح از سوی چهار کشور سوریه، روسیه، ترکیه و ایران تایید و اجرایی میشود در حالیکه هنوز معلوم نیست که چگونه می توان یک منطقه عاری از سلاح به عمق ۲۰ کیلومتر که تحت کنترل تروریست های تحریر الشام و متحدانش است ایجاد کرد، زیرا تجربه نشان داده است که معمولا تروریستها بدون اعمال زور نظامی از منطقه عقب نشینی نمیکنند.

 

باید صبر کرد و دید که بازی سیاسی ادلب به کدامین سو کشیده خواهد شد…

 

دانلود نقشه با کیفیت منطقه

 

 

حمایت های شما

 

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان مبلغ دلخواه

 

در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 نظر در مورد "توقف عملیات ادلب و ایجاد منطقه عاری از سلاح در شمال غرب سوریه"

ناشناس :

خداروشکر جنگ تموم شد

۹
۱۷
ناشناس :

من واقعا با دیدن یمنو سوریه به این نتیجه رسیدم که هر حکومتی هر چقدر که بدم باشه باز جنگ از اون بدتره و هیچ نعمتی صلح نیست .منتشر کنید

۳۰
۸
ناشناس :

اگر این طور بود
امام حسین(ع) تسلیم شمر و ابن زیاد می شد
و با هفتاد نفر به جنگ هزاران نفر نمی رفت

۱۷
۴
ناشناس :

دقیقا درست میگی باید دید دیکتاتورها مثلا تو عراق لیبی به دست غرب گراها و کمک دولتهای تروریستی مثل اسرائیل و آمریکا و انگلیس و فرانسه وقتی از بین رفتن چه بر سر مردم اون کشور امد .
ولی تو سوریه داستان چیز دیگه ای بود

۱۳
۷
محمد(ل ن) :

اگر اینطور که شما میفرمایید بود امام حسین با یزید که حکومتی ظالمانه تشکیل داده بود بیعت میکرد تا خودش و اهل و خانوادش در امان باشند و حکومت یزیدی ادامه پیدا کنه یا امام علی با معاویه!
اینطور که معلوم قیام عاشورا رو مبارزان یمنی از بعضی ها بیشتر متوجه شدند.

۱۵
۳
ناشناس :

امام حسین امام بود دوما امام حسین هیچ وقت حمله نکرد دفاع کرد منم نمیگم باید ساکت بود باید اعتراض کرد اما مبارزه مسلحانه ابدا راهش نیست تو این زمانه

۶
۹
عباس علی اکبرزاده :

کاش کاره تروریستهای رایکسره میشد و کشورهای دوست ایران وسوریه وروسیه گول ترکیه رانمی خوردند ترکیه به فکر خودش است که تروریستها فرار کنند به ترکیه و…. نه حل مشکل سوریه

۱۰
۳
ناشناس :

اولا شهادات اربابمون رو به شما عزیزان نور چشمی تسلیت میگم در سایه عنایت خدا و لطف عباس بن علی انشالله حواعج دنیا و آخرتدون بر آورده بشه یک سوال بی جواب خواهشا جوابمو بدید یعنی اگر فرضا ۷ تا ده کیلومتر ترویستها عقب برن و ارتش فاشیست ترکیه اونجا بیاد و ۷ تا ده کیلومترم باید ارتش سوریه از شهرها و مناطقی چون حلب و شهرهای حماه عقب بره! و امنیتشو فقط روسها بگردونن اینکه به ضرر کامل سوریس در ضمن ترکیه خطرش از تروریستها بیشتر نمونش الباب تادف قباسین و شمال غربی حلب .. خواهشا توضیح بدید آیا نیروهای مقاومت و ارتش سوریه میخوان از شهرهای طیبه امام و حلب عقب نشینی کنند!!!؟

۱۰
۴
Mirza :

سلام و درود و سپاس.
هنوز هیچ چیز مشخص نیست. اصولا در سوریه هیچ چیز هیچ وقت کامل مشخص نیست، حتی اگر احاطه ی کامل به تمام زوایا داشته باشید..
فعلا خود مسلحین این طرح را رد کرده اند و در کل بعید به نظر میرسد ارتش سوریه از بسیاری از مکان ها عقب نشینی کند.

۱۰
۲
HARCHI :

با توجه به نزدیکی و ارتباط ترکیه با مسلحین، کاملا واضحه که اونها از اون منطقه خارج میشن و در جای دیگری ساکن میشن. اما سوال اینه که این وضعیت تا کی دوام خواهد داشت.
ترکیه امتیازات زیادی به روسیه داده و روسیه بسیار راضی به نظر میرسه.
با این اوصاف تکلیف باقی مناطق چیست؟ مخصوصا جرابلس، الباب، عفرین و عزاز؟ آیا برای این مناطق این داستان تکرار میشود؟ در این مناطق دیگر خبری از تحریرالشام نیست و سوریه نمیتواند به بهانه حضور آنها به این مناطق حمله کند.

۹
۱
Mirza :

باید منتظر بود و دید ..

۱۱
۲
ج :

پیشنهاد ترکیه به روسیه در سوچی این بوده که در مقابل ۱-اجازه برای اشغال تل رفعت ۲-اجازه برای اشغال منبج ۳-قطع مذاکره دولت سوریه با کردها .ترکیه نیز افراد جبهه النصر را از ادلب به مناطق تحت اشغالش (عفرین ،جرابلس،الباب) ببرد

۵
۳
ج :

متاسفانه اینطور که پیداست پس از توافق سه جانبه تهران،ترکیه و روسیه،ایران و سوریه را دور زدند.

۱۶
۳
ناشناس :

روسیه خائن

۱۷
۳
ناشناس :

ما دیگه اونجا اهمیتی نداریم. انگار برای سوریه کاری نکردیم. برای روسیه بود همش

۱۷
۳
ناشناس :

بدلایل زیر خصوصا بلحاظ زمانی این توافق بین روسها و ترکها توافق بدی نیست:

۱- این توافق از قبل یک توافق شکست خورده از نظر اجرایی است پس بنابراین نهایتا آزادسازی ادلب تنها با عملیات نظامی صورت میگیرد. چون ترکها هم علاقه ای به ورود تروریستها به ترکیه ندارند.

۲- این توافق تبلیغات و بهانه (حمله شیمیایی) و آمادگیهای نیروهای غربی در مدیترانه و خلیج فارس و غیره رو بی اثر و با طولانی کردن ماموریت نیروهای غربی هزینه به کشورهای آنها تحمیل میکند

۳- این توافق زمان برای خروج امن نیروهای اطلاعاتی-نظامی غربی-عبری-عربی و کلاه سفیدها از منطقه ادلب را فراهم نموده و باعث کاهش پروپاگاندای غربی علیه عملیات آزادسازی میشود

۴- تا زمان اعلام رسمی شکست این توافق برسد ما به ماههای پایانی سال میلادی میرسیم و تب و تاب و انگیزه و ماموریت نیروهای غربی و سیاستمدارانشان برای حمله به سوریه به امید خدا با توجه به مراسمات و تعطیلات سال نوی میلادی کاهش پیدا میکند (مثل حلب)

۲
۷
ناشناس :

این خیلی تصویر ساده انگارانه ای از ماجراست. شما آنرا در قاب یک تصویر بزرگتر و اهداف مورد نظر ایران و سوریه و حزب الله ببین نه اینکه کی با کی چه توافقی کرد. ببینید نتایج این توافق چه تاثیری بر روی زمین و در مسیر رسیدن به اهداف نهایی دارد یا بصورت بالقوه میتواند داشته باشد.

۳
۲
ناشناس :

همه ی اینا به خاطر اینه که ما با اینکه خیلی قبل تر از همه اونجا توی سوریه بودیم اما تبلیغات درست نکردیم. الان برین ببینین حتی مجسمه ی سرباز روس رو هم گذاشتن وسط میدون شهر با یه دختر بچه به عنوان نماد سوریه کنارش. بعد ببینید این ما بودیم که روی زمین سرباز فرستادیم یا روسیه که فقط هوایی میزد. اینارم من از بیسوادی هموطنای ما که اونجا مسپول بودن میدونم. همه چی که فقط نیرو فرستادن و خلوص نیت و … نیست که!

۹
۴
میلاد :

امیدواریم جنگ سوریه به ظهور مولا ختم بشه و بالاخره بشریت طعم عدالت و معنویت حقیقی رو بچشه.
برای ظهور مهدی فاطمه صلوات.

۱۱
۸
ناشناس :

آمریکا و انگلیس و فرانسه و اسراییل و عربستان تمام زورشون رو زدن که عملیات ادلب را برای محور مقاومت و سوریه بسیار پرهزینه کنند اما بنظر میاد با این توافق رکب خوردند و حالا آنها باید برای مدتی حق ماموریت و رسانه و … بپردازند وقتی آتش شان سرد شد داغ کردن دوباره اش برایشان هزینه بیشتری خواهد داشت و آن وقت زمان آغاز عملیات ادلب است انشالله

آنها مکر میکنند و خدا مکر میکند و خدا بهترین مکر کنندگان است

۶
۹