همه چیز درباره نبرد ساحل غربی یمن

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
دوشنبه 7 آبان 97 - 00:08
https://iswnews.com/?p=15198

اگر از ابتدای سال جاری شمسی به تحولات یمن نگاه کنیم؛ ائتلاف سعودی سه هدف را در عملیات‌های خود دنبال می‌کند: ۱- در ساحل غربی یمن (شمال الحجه و جنوب الحدیده) ۲- شرق صنعاء تا جنوب البیضاء ۳- سه جهت شمال و شرق و غرب صعده (محورهایی همانند تعز و الجوف و… در راستای سیطره […]

اگر از ابتدای سال جاری شمسی به تحولات یمن نگاه کنیم؛ ائتلاف سعودی سه هدف را در عملیات‌های خود دنبال می‌کند:
۱- در ساحل غربی یمن (شمال الحجه و جنوب الحدیده)
۲- شرق صنعاء تا جنوب البیضاء
۳- سه جهت شمال و شرق و غرب صعده
(محورهایی همانند تعز و الجوف و… در راستای سیطره بر این سه نقطه است که با جزئیات در این مطلب و مطالب آتی بدان اشاره خواهد شد.)

به طور خلاصه هدف ائتلاف سعودی (با محوریت عربستان سعودی و امارات) از این عملیات نظامی، حفظ منافع خود و مقابله با آنچه نفوذ ایران خوانده می‌شود، یعنی جنبش انصارالله است.
برای این منظور سعودیها تصرف صعده و صنعاء را پایانی بر نفوذ ایران در یمن و حفظ حاشیه امنیت خود می‌دانند؛ و در این راستا حمایت از منصور هادی و جریان تابع او را عامل تحقق این موضوع می‌دانند.
اماراتی ها نیز حمایت از جنوبی‌ها را ضامن منافع خود می‌بینند.
عوامل دیگری همچون باقیمانده‌های علی عبدالله صالح و القاعده و داعش و… نیز تا موقعی برای ائتلاف موضوعیت دارند که در مقابل انصارالله باشند.

همانطور که قبلا اشاره کردیم عملیات ائتلاف در ساحل غربی نیز با هدف قطع دسترسی انصارالله با دریا راه اندازی شده که دو محور اصلی دارد:
۱- محور جنوب الحدیده
۲- محور شمال الحجه

۱- محور جنوب الحدیده: (فلش بنفش)
عملیات الحدیده ابتدا با محوریت امارات متحده عربی در ساحل غربی و با سازماندهی و نقش آفرینی سه دسته (شبه نظامیان تابع طارق صالح، نیروهای جنوبی و محلی) آغاز شد که انصارالله توانست در مدت کوتاهی با باز کردن جبهات در نوار ساحلی و حملات ایذایی توان آنها را تخلیه کرده و عملیات اماراتی ها را به شکست بکشاند.
پس از آن سعودیها با محوریت همین نیروها و اضافه شدن نیروهای منصور هادی عملیات را با شدت بیشتری ادامه داده اند.
سیطره بر «باب المندب_ذباب_المخاء_الخوخه_حیس»؛ طی روندی آرام قبل از عملیات الحدیده توسط ائتلاف سعودی پیموده شده و حالا «الفازه_المجیلیس_التحیتا و چند نقطه در حومه جنوبی شهر الحدیده» بدان اضافه شده است.
(در خصوص اهداف عملیات الحدیده در مطلب “بررسی ابعاد عملیات ائتلاف سعودی در الحدیده + نقشه” نیز توضیح داده‌ایم.)

۲- محور شمال الحجه: (فلش قرمز)
در شمال الحجه پس از سقوط میدی و حیران و نوار مرزی شمالی، حرض در وضعیت شبه محاصره قرار گرفته و اخیرا حملات ائتلاف سعودی بسوی عبس در حال شکل گیری است.
بنابر هدف قطع دسترسی انصارالله با دریا، حرکت نیروهای ائتلاف پس از سیطره بر میدی و حیران سه حرکت پیش روست:

۱- به سمت حرض ۲- به سمت عبس و سپس المعرس و سپس الزیدیه و الزهره ۳- به سمت اللحیه و ادامه در خط ساحل
و در نهایت اتصال به الحدیده

نتیجه گیری:
نقطه اتصال عملیات در این دو محور شهر الحدیده است و نتیجه آن قطع دسترسی انصارالله با دریاست؛ پس انصارالله در الحدیده با تمام قدرت مقاومت خواهد کرد.

حمله ائتلاف سعودی از جهت شمالی یعنی الحجه به دلایل زیادی می‌تواند مقاومت انصارالله را در الحدیده به تزلزل دربیاورد و انصارالله در مقابل با طولانی کردن جنگ و مقاومت سنگین تلاش در بالا بردن هزینه جنگ و تخلیه توان ائتلافی را دارد که با فکر و طرح‌ریزی آمریکا و اسرائیل و پول امارات و سعودی و همراهی حکومتهای مزدور راه اندازی شده است.


پی نوشت: اخیرا در مطالب مواردی نظیر «همراهی نخست وزیر جدید پاکستان با ایران و مخالفت با آل سعود است در جنگ یمن» و یا «ماجرای قتل خاشقچی و تضعیف سعودی جنگ یمن» و… را می‌خوانید و می‌شنوید!
نگارنده مطلب منکر چنین تاثیراتی بر تحولات یمن نیست کمااینکه در مطالبی در بخش یادداشت تحولات جهان اسلام، جوانب این تحولات را بررسی کرده‌ایم؛ اما اینکه این موارد دلیل شکست های ائتلاف سعودی باشد و یا منجر به شکست آنها در یمن شود تحلیلی غلط است.


دانلود نقشه با کیفیت

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ناصر گفت:

    غربی ها دارند برای پایان جنگ فشار می آورند
    https://www.farsnews.com/news/13970809000021
    ائتلاف دست و پا می زند تا اهرم فشار برای آینده را حفظ کند و یک حداقل امتیازی از این همه هزینه به دست بیاورد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام