اخبار
تحلیل توافق اخیر طرفین یمنی در سوئد
اخبار, عکس, غرب آسیا, یمن ۲۳ آذر ۱۳۹۷

توافقی که پس از گذشت مذاکرات فشرده در چند روز گذشته بین دو تیم انصارالله و دولت مستعفی منصور هادی انجام شد؛ حول چند محور شکل گرفته است:


۱- تبادل اسرا:

در این خصوص گفته می‌شود طرفین بایستی لیست اسرای خود را ارائه و تبادل کنند و پس از موافقت با لیست ها از سوی طرفین، اسرا با نظارت سازمان ملل و طی هفته های آتی مبادله شوند.


۲- تعز:

در مورد تعز نیز گفته می‌شود، انصارالله با باز کردن مسیرها به رفع محاصره تعز کمک خواهد کرد و کالاها و… می‌تواند بدون مانع به تعز ارسال شود.


۳- الحدیده:

در خصوص الحدیده؛ اخبار و اطلاعات بسیار متناقضی ذکر شده که موارد زیر تجمیع آنهاست.
_آتش‌ بس در استان الحدیده و عقب نشینی طرفین از شهر الحدیده و از سواحل الصلیف تا میدان الجمال
_طرفین نباید هیچ‌ گونه تجهیزات نظامی به منطقه وارد کنند.
_تسهیل حرکت شهروندان و جابجایی کالا
_بازگشایی گذرگاه‌ها برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه
_برچیدن تمامی تجهیزات و تشکیلات نظامی در شهر الحدیده
_ذخیره درآمد حاصله از بندر الحدیده در بانک مرکزی یمن

 

طبق اظهارات طرفین؛ در این توافق به طور کلی به این سه مسأله پرداخته شده و در مورد کلیات توافق صورت گرفته است و جزئیات و سایر موارد مورد اختلاف، به مذاکرات ماه ژانویه سال آینده میلادی موکول شده است.

پس بنابراین جزئیات مطرح شده توسط رسانه های ائتلاف و سایرین، بدون سند است و اجرای آن قطعی نیست.

همان طور که در تحلیل گذشته اشاره شد، توافق مبتنی بر سه اصل (توافق شورای همکاری خلیج فارس، قطعنامه ۲۲۰۱ و طرح نظام شش اقلیمی) بین طرفین دور از ذهن بوده و نتیجه‌ای بدست نیامده است؛ و توافق فعلی براساس اختلافات جزء نظیر (مسائل الحدیده، تعز و تبادل اسرا) بسته شده است که همین موارد هم جزئیات آن متناقض و مبهم است.

 

اما همین گام کوچک و ابتدایی هم برای انصارالله و مردم یمن که حاضر نشدند از ارزشها و اصول انقلاب کوتاه بیایند پیروزی‌ و شروعی برای صلح در کل یمن و تشکیل دولت واحد است، اگر دولت مستعفی منصور هادی و حامیانش در این مسیر ثابت قدم باشند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.