آسیای میانه و شبه قاره
وقتی که آمریکا پس از ۱۸ سال به پای میز مذاکره با طالبان می آید!

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” طی دو روز گذشته گفتگوهای صلح افغانستان در ابوظبی امارات بین تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان، زلمی خلیل زاد نماینده ویژه افغانستان و نمایندگان پاکستان، امارات و عربستان با طالبان برگزار شد.

هرچند که در ابتدا گفته می شد حکومت افغانستان بصورت مستقیم با طالبان گفتگو خواهد کرد اما بعدا مشخص شد که طالبان از گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان خودداری کرده است و فشارهای امریکا، عربستان سعودی، امارات و پاکستان بر طالبان برای مذاکره با نمایندگان حکومت بی نتیجه بوده است.

 

بر اساس اطلاعات موجود زلمی خلیل زاد نماینده آمریکا از طالبان درخواست آتش بس داشته است اما نمایندگان طالبان این موضوع را رد کرده اند و پذیرش آتش بس را منوط به پیش شرط عملا محالی با عنوان واگذاری حکومت موقت به طالبان دانسته اند.

 

امروز ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز در بیانیه ای، بصورت کلی تمام گمانه زنی ها و اطلاعات موجود در مورد مذاکرات را حاشا! کرد و عنوان کرد که در این گفتگوها بیشتر در مورد خروج نظامیان خارجی از افغانستان، توقف بمباران های کورکورانه بر مردم و پیگیری امور زندانیان گفتگو شد و طالبان در موضوعاتی مانند آتش بس، حکومت موقت، مذاکره با نمایندگان افغانستان و انتخابات صحبت و گفتگو نکرده است.

 

در هر صورت گفتگو های صلح افغانستان راه بسیار طولانی تا دستیابی به یک توافق موفق و همه جانبه در پیش دارد و همانطور که سفیر روسیه در افغانستان پیشتر در خصوص این گفتگو ها عنوان کرده بود؛ آمریکا منافع کشورهای منطقه ای دخیل در روند جنگ و صلح افغانستان را در جریان مذاکرات با طالبان لحاظ نکرده و به این دلیل مذاکراتش با طالبان به نتیجه‌ای نخواهد رسید.

 

آمریکا بهتر است پس از ۱۸ سال اشغالگری، تجاوز و خونریزی دست از نفاق افکنی در منطقه برداشته و منطقه را به حال خود رها کند؛ ملت های منطقه خود بهتر می دانند که چطور مشکلات خود را حل و فصل کنند…

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر در مورد "وقتی که آمریکا پس از ۱۸ سال به پای میز مذاکره با طالبان می آید!"

ساسان :

امریکاییها واقعا احمق هستند که توی این ۱۸ سال نتوانستند طالبان را از بین ببرند راههای زیادی برای نابودی طالبان وجود داره

۵
رضا :

رسانه های آمریکا اعلام کرده که می خواهد تمام نیروهایشان را سوریه خارج کنند!احتمالا این به این دلیل هست امریکا با ترکیه توافقی پنهانی داشته و عملا کرد ها رو فروخته است!
چه طور سایت شما تا به الان هنوز هیچ تحلیلی از اون ننوشته؟

۶
ناشناس :

با عرض سلام و خسته نباشید
لطفا درمورد تصمیم امریکا مبنی بر خروج از سوریه یه تحلیل کامل بزارین تا بدونیم که چقدر جدی هست من بعید میدونم امریکا ساخته های خودشو خراب کنه و میدان سوریه رو به مقاوت و روسیه بده
با تشکر

۴